اخبار کوتاه

برگزاری دوره آموزشی ارتقاء مهارتهای اخلاقی و زندگی خانواده های زندانیان کهگیلویه وبویراحمد

image_pdfimage_print

در راستای اجرای برنامه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی خانواده زندانیان، با حضور مسؤلین قضایی و اجرایی استان، آئین افتتاح دوره آموزشی ارتقاء مهارتهای اخلاقی و زندگی خانواده زندانیان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی زندان های کهگیلویه وبویراحمد، آیین افتتاح کارگاه آموزشی ارتقاء مهارتهای اخلاقی و زندگی خانواده زندانیان با حضور جمیاری مدیر کل زندان ها، هاشمی معاون قضایی رئیس کل دادگستری، حجه الاسلام میر محمدی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و جمعی از مسئولین قضایی و اجرایی استان در سالن سینما انقلاب سپاه فتح استان برگزار شد.
مدیرکل زندان های استان در این آئین رسیدگی به مشکلات معیشتی خانواده زندانیان را از اولویت های اجتماعی دانست و اظهار داشت: خانواده های زندانیان که عمدتاً هیچ نقشی در ارتکاب جرم نداشته اند در غیاب سرپرست خود نیازمند کمکهای مادی و معنوی بوده که مغفول ماندن و بی توجهی از این قشر باعث افزایش آسیب های اجتماعی و تکرار چرخه جرم می شود.
وی گفت: کمک و دستگیری از خانواده های نیازمند زندانی وظیفه همه دستگاهها به خصوص نهادهای اجتماعی ، فرهنگی و حمایتی است لذا اگر بخواهیم به صورت اصولی از این خانواده‌ها حمایت کنیم، تدوین برنامه جامع حمایتی از این قشر در معرض آسیب یک ضرورت انکارناپذیر است که در صورت عدم توجه به آنان مشکلات زیادی در خانواده‌ها و همچنین جامعه ایجاد و ناخواسته آسیب های اجتماعی افزایش پیدا خواهد کرد.
اسماعیل جمیاری با بیان اینکه در راستای برنامه های کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی در سالهای اخیر کارگاههای آموزشی برای خانواده ها با همکاری وزارت کشور برگزار می شود خاطر نشان کرد: امسال در این دوره آموزشی که به عنوان راههای ارتقاء مهارتهای اخلاقی و زندگی خانواده زندانیان در سه شهر یاسوج، دهدشت و گچساران برگزار می گردد ۶۰۰ نفر از همسران و فرزندان زندانی در این دوره های آموزشی شرکت می کنند که تعداد ۳۰۰ نفر از آنان در یاسوج ، ۲۰۰ نفر در دهدشت و ۱۰۰ نفر نیز در گچساران به مدت ۱۲ ساعت، آموزش های لازم را برای مقابله با تهدیدات و آسیب های احتمالی را فرا خواهند گرفت.
مدیرکل زندانهای استان و رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت یاسوج در ادامه گفت: کمیته امداد امام (ره) یاور همیشگی سازمان زندان ها و حامی خانواده زندانیان است ولیکن انتظار داریم که تعداد بیشتری از خانواده های نیازمند زندانی تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار داده شود.

وی در ادامه انجمن های حمایت از زندانیان استان را نیز از جمله نهادهایی دانست که علیرغم محدودیت های اعتباری و سرمایه ای خدمات رسان خوبی به خانواده زندانیان بوده که از ابتدای سالجاری تا کنون مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان را به خانواده ها و ۵۰ میلیون تومان را هم به زندانیان نیازمند کمک کرده و تعداد ۱۱ زندانی جرائم غیرعمد را با پرداخت بدهی از زندان آزاد کرده اند.
جمیاری در پایان با قدردانی از همه دست اندرکاران این کارگاه، ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی با همکاری سازمان بسیج حقوق دانان سپاه استان، خدمات پزشکی و درمانی با همراهی دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل پزشکی قانونی، خدمات امدادی و فوریت های پزشکی و نیز اعطای بسته های فرهنگی و سبد کالا به شرکت کنندگان را از برنامه های جانبی این کارگاه اعلام کرد.

سید علی هاشمی معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان نیز در این برنامه با تقدیر از دغدغه مدیریت زندانها و انجمن های حمایت زندانیان در خصوص کمک و مساعدت به خانواده زنداینان اظهار داشت: نباید اینطور تلقی شود که زندانی و خانواده او مربوط به دادگستری و زندان است لیکن همه دستگاهها موظفند تا نسبت به حمایت از خانوادها و جلوگیری از آسیبهای اجتماعی اهتمام جدی داشته باشند.
این مقام قضایی استان گفت: خانواده ها به عنوان مأمن و پناهگاهی مطمئن می توانند نقش مهمی برای فرندان خود در دوری از ناهنجاری ها و آسیبها ایفا کنند و با برخورد مناسب، ارشاد و راهنمایی در بازسازی شخصیت او مؤثر باشند.
ایشان اعطای رفاهیات و دیگر کمک های ارفاقی مانند آزادی مشروط، مرخصی و اشتغال به کار را در راستای حمایت از خانواده زندانیان دانست و اظهار امیدواری کرد که زندانیان در طول مدت تحمل حبس نادم و اصلاح بشوند.

حجه الاسلام میر محمدی مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز در آئین افتتاح دوره آموزشی برای خانواده زندانیان تصریح کرد: آسیبهای اجتماعی همزاد بشرند و بهتر آنکه یاد بگیریم چگونه این آسیبها را کاهش و کنترل کنیم.
وی گفت: خانواده زندانی که بواسطه زندانی شدن یکی ازاعضاء خود در معرض تهدیدات، معضلات و مشکلات فراوانی است، می بایست با سعه صدر، آموزشهای مناسب و خود آگاهی نسبت به مقابله با این تهدیدات و آسیبها تلاش نماید.
شایان ذکر آنکه این دوره آموزشی با دعوت از اساتید برجسته دانشگاهی در موضوع های مختلف در ۴ روز و به مدت ۱۲ ساعت برای ۶۰۰ نفر از خانواده ها در سه شهرستان گچساران، دهدشت و یاسوج برگزار می شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*