اخبار کوتاه

به همت خیرین نیک اندیش انجام شد : برگزاری جشن گلریزان در زاهدان

image_pdfimage_print

در دهمین روز از ماه مبارک رمضان جشن گلریزان در شهرستان زاهدان به همت خیرین نیکوکار برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان در این مراسم که با حضور پرشور  مسئولین استانی و خیرین نیک اندیش از سراسر استان  همراه بود شرکت کنندگان به یاری زندانیان جرایم غیر عمد شتافتند .
در ابتدای این مراسم رئیس کل دادگستری استان به تشریح عملکرد یک ساله ستاد دیه استان پرداخت و گفت : ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای انجام کار خیر و قدم برداشتن در مسیر نیکوکاری است در این ماه عزیز ثواب هرگونه کار خیر و خداپسندانه چندین برابر است که این نکته برای روی آوردن افراد به نیکوکاری  انگیزه معنوی  بسیار خوبی است .

رئیس هیات مدیره ستاد دیه استان ادامه داد : در سال گذشته در 19 شهرستان جشن گلریزان برگزار شده است  که امسال نیز این برنامه در سراسر استان با حضور خیرین  اجرا خواهد شد.

حجه الاسلام و المسلمین حمیدی بیان داشت : از ابتدای سال 94 تا کنون 142 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد به همت افراد نیکو کار و ستاد دیه استان از زندان آزاد شده اند که از این تعداد 48 نفر بدهی مربوط به تصادف و دیه 43 نفر بدهی مالی و 51 نفر بدهی مربوط به مهریه و نفقه داشته اند و  کل رقم بدهی این افراد 14 میلیارد و 400 میلیون تومان بوده است .

رئیس کل دادگستری استان گفت : ستاد دیه استان در سال گذشته موفق به کسب رتبه سوم کشوری به لحاظ تعداد جلسات وبرگزاری  جشنهای گلریزان  شده و از لحاظ جمع آوری تعهدات خیرین ، در رتبه پنجم کشور قرار گرفته است .

وی تصریح کرد : در حال حاضر تعداد 47 نفر زندانی به همت خیرین حاضر در این مراسم چشم دوخته اند که در سال گذشته این تعداد 70 نفر بود و انشاالله با فرهنگ سازی و انجام اقدامات پیشگیرانه به مرحله ای  برسیم  که هیچ زندانی با جرائم غیر عمد در زندانها نداشته باشیم .

نماینده ولی فقیه در استان نیز در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالروز رحلت حضرت خدیجه سلام الله علیها گفت : رشد خوب سنت حسنه گلریزان و حضور شخصیتها ، علما ، معتمدین ، ریش سفیدان ، پزشکان و … در این مراسم معنوی جای تقدیر دارد . اهتمام فزاینده همه اقشار در جلب رضایت الهی و آزادی زندانیان جرائم غیر عمد نشان دهنده توجه این افراد نیکوکار و خیر اندیش به سنتهای حسنه است  که آمار رو به رشد کمکهای خیرین در چند ساله اخیر نشان از عزم راسخ آنها در کمک به همنوعان دارد .

آیت الله سلیمانی با اشاره به احادیث و روایات در خصوص اهمیت کمک و توجه افراد  به همنوعان به بیان مشکلات مختلفی که ممکن است برای اعضای اجتماع به وجود آید و به تنهایی قادر به رفع آن نباشند پرداخت و گفت : جشن گلریزان نشستی برای بروز اهتمام افراد بدون توجه به مقام و جایگاه در راستای یاری به همنوعان است . تعدادی از جوانان این سرزمین به عنوان سرمایه های اجتماعی در زندانها به سر می برند که نیازمند توجه هستند و مکتب اسلام  توجه و کمک به آنها را به عنوان یک تکلیف دینی قلمداد نموده است .

امام جمعه زاهدان در سخنان خود از همت ستاد دیه و خیرین استان در کاهش آمار زندانیان جرایم غیر عمد تشکر کرد .

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم با اشاره به شخصیت حضرت خدیجه سلام الله علیها به عنوان اولین زنی که اسلام آورد از  وجود چنین شخصیتهایی در جامعه اسلامی به عنوان یک الگوی مهم  یاد کرد که  که همه دارایی خویش را در راه اسلام صرف نمودند .

هاشمی گفت : ماه مبارک رمضان اوج کرامت انسانی و  ماهی است  که در آن آغوش پروردگار برای پذیرش بندگان  باز است و این ایام بهترین زمان برای انجام کار نیکو و کمک به همنوعان می باشد .

استاندار با اشاره به ظرفیتهای خیرین در یاری رساندن به زندانیان جرایم غیر عمد گفت : آنچه که از اعداد و ارقام مهمتر است احساس انسانی ،  است که می بایست در بطن جامعه اسلامی تبلور یابد و همین احساس نیکو است که ایرانیان را نزد جهانیان زبانزد نموده است .

وی در سخنان خود هریک از حاضرین در جلسه را به عنوان نماینده یک قشر از جامعه یاد کرد  که می توانند موجی از حس زیبای نوع دوستی را  انتشار دهند و برای نهادینه کردن فرهنگ انسان دوستی تلاش نمایند .

علی اوسط هاشمی در خاتمه سخنان خود فرهنگ سازی برای کاهش  جرائم غیر عمد  را به عنوان یک ابزار مهم در جهت  کاهش آمار زندانیان بسیار مهم ارزیابی کرد و از دستگاههای ذیربط خواست تا در این مسیر گام بردارند .

 

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی نیز در این مراسم گلریزان را جشنی انسان دوستانه و کاملا اسلامی برشمرد و و از دین اسلام به عنوان دین ترحم یاد کرد . وی گفت : اصول دینی ما مسلمانان اقتضا می کند تا در مسیر حمایت از یکدیگر اقدام نماییم  و در این حرکت فقط قرب الهی را در نظر بگیریم و بدون ریا برای آزادی زندانیان و کمک به آنها  و خانواده هایشان  اهتمام ورزیم  .

امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد : جشن گلریزان بستر و زمینه ای مناسب  در راستای  جلب مشاركت و كمك های مردم برای آزادی زندانیان آبرومند و نیازمند جرائم غیر عمد است که به لطف پروردگار در این استان برای نهادینه شدن این سنت حسنه اقدامات مناسبی صورت پذیرفته است .

وی با اشاره به آموزه های دینی یاری رسانیدن به  انسانهای نیازمند و محتاج را یک تکلیف الهی دانست و بر ضرورت ترویج فرهنگ انسان دوستی در جامعه تاکید کرد .

معاون اداری مالی ستاد دیه کشور در این مراسم با اشاره به برکات ماه مبارک رمضان از این ماه به عنوان فرصتی در جهت تعالی مومنین و روزه داران یاد کرد و افزود : یاری رسانیدن به افراد نیازمند به ویژه زندانیان جرایم غیر عمد از جمله اقدامات بسیار ارزنده خیرین برای کاهش آمار زندانیان و بازگشت  این افراد به خانواده و جامعه است .

مهربان با بیان تاریخچه تاسیس ستاد دیه در کشور گفت : از سال 1369 تا کنون 96 هزار نفر زندانی توسط این ستاد و با کمک خیرین از زندانها آزاد شده اند که از این رقم 45 هزار نفر بدهکاری دیه و مابقی افراد بدهکاری مالی داشته اند .

وی ادامه داد : در سه ماهه اول سال جاری 2143 نفر زندانی با جرائم غیر عمد از زندانهای کشور آزاد شده اند که از این تعداد 70 نفر زن بوده اند و هنوز افرادی هستند که پشت میله های زندان در انتظار کمک های خیرین نیکو کار می باشند .

معاون ستاد دیه کشور جشن گلریزان را فرصتی برای  تحكیم فرهنگ ایثار دانست و اظهار داشت: می طلبد همگان با احساس نوع دوستی  در این مسیر گام بردارند  و یاریگر زندانیان نیازمند و آبرومند جرائم غیر عمد باشند.

شایان ذکر است در این مراسم خیرین نیکوکار مبلغ 600 میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد اهدا نمودند .

همچنین آقایان ایران نژاد ، کرد و امینی فرد نمایندگان مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی قول اهدای نخستین حقوق دریافتی خود از مجلس را  به ستاد دیه استان برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد دادند .

گفتنی است هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان یک ماه حقوق دریافتی خود را به این ستاد اهدا کرد .

این مراسم با اقامه نماز مغرب و عشا و صرف افطار پایان یافت .

۲۰۱۶۰۶۱۶_۱۷۲۶۵۰

۲۰۱۶۰۶۱۶_۱۷۳۰۲۸۲۰۱۶۰۶۱۶_۱۸۰۷۲۱

۲۰۱۶۰۶۱۶_۱۸۰۹۲۳

۲۰۱۶۰۶۱۶_۱۸۱۷۴۲

۲۰۱۶۰۶۱۶_۱۸۴۶۲۴

۲۰۱۶۰۶۱۶_۱۹۰۷۴۵

۲۰۱۶۰۶۱۶_۱۹۲۱۳۱

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*