اخبار کوتاه

تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان زندان‌ها و ستاد مبارزه با مواد مخدردر محل اردوگاه فشافویه مبادله شد

image_pdfimage_print
تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان زندان‌ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور مومنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر و دکترجهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور  مبادله شد .

 

 رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در این مراسم اظهار داشت: با انجام این تفاهم‌نامه مشکل معتادان متجاهر را ابتدا از استان تهران و بعد کشور جمع‌آوری می‌کنیم.

دکتر جهانگیر ادامه داد: معتادان متجاهر بخشی از جرایم را به دوش می‌کشند و سرقت‌های خُرد، نتیجه رفتاری این افراد است که در منظر مردم اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به تأکیدات مسئولان کشور در کاهش آسیب‌های اجتماعی یادآور شد: باید همه دستگاه‌ها در این خصوص با یکدیگر همکاری و هم‌افزایی داشته باشند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور افزود: سازمان زندان‌ها مفتخر است که در سال جاری در حوزه جرایم مرتبط با مواد شاهد کاهش در ورودی مواد مخدر به میزان ۶ درصد جمعیت کیفری در زندان‌ها هستیم، ضمن اینکه موجودی ما در حوزه موادمخدر نیز در زندان‌ها نیم درصد کاهش داشته است.

دکتر مومنی در ادامه این مراسم اظهار کرد: موضوع مواد مخدر و ارتباطش با آسیب‌های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست.در کشوری هستیم که همسایه ما سالانه ۱۰ هزار تن مواد مخدر تولید می‌کند و در ۲۰ سال اخیر تولید مواد مخدر در افغانستان ۵۰ برابر رشد کرده و از ۲۰۰ تن به ۱۰ هزار تن رسیده است.

وی ادامه داد:حدود ۷۰ درصد زندانیان کشور مرتبط با مواد مخدر هستند و ۵۵ درصد طلاق‌ها ناشی از مواد مخدر است. بسیاری از جرایم از قتل و جنایت گرفته تا سرقت، ناشی از اعتیاد به مواد مخدر است بنابراین منطق حکم می‌کند به این موضوع توجه جدی داشته باشیم. در ستاد مبارزه با مواد مخدر چند اولویت در نظر گرفتیم که از پیشگیری تا مقابله و درمان و مبارزه است.

دکترمومنی با بیان اینکه اولویت ما در کوتاه مدت جمع‌آوری و درمان معتادان متجاهر است گفت: در کشور ۴۰ الی ۵۰ هزار معتاد متجاهر داریم که ۱۵ هزار نفر مربوط به تهران است.

این مقام مسئول با بیان اینکه امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم همه معتادان متجاهر را ساماندهی کنیم گفت:مطالبه مردم از متولیان این است که حتما با این پدیده به صورت علنی برخورد شود. اردوگاه فشافویه حدود هزار و ۷۰۰ نفر ظرفیت دارد که بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا و اجرایی می‌شود، به ۵ هزار نفر افزایش می‌یابد.دیروز هم جلسه خوبی با رییس قوه‌قضاییه داشتیم که پیشنهادات خوبی ارائه شد که مورد استقبال قرار گرفت.

مدیرکل زندان‌های استان تهران نیز در ادامه گفت : بر اساس توافق صورت گرفته میان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و اداره کل زندان‌های استان تهران مبنی بر ایجاد مراکز درمانی دولتی و مجاز برای نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان و موضوع ماده ۱۶ اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی فشافویه از تاریخ ۱۸ بهمن ماه آغاز به کار کرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته از زمان تاسیس این اردوگاه تا کنون، اظهار کرد: در همان روزهای نخستین فعالیت مجوز موقت فعالیت مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان با ظرفیت ۹۰۰ نفر اخذ شد. در همان زمان تغییر کاربری و راه اندازی سالن‌های اردوگاه فشافویه اجرایی شده و یک سال بعد مجوز افزایش ظرفیت جدید به تعداد ۸۰۰ نفر نیز اخذ شد و در مجموع ظرفیت این اردوگاه به ۱۵۰۰ نفر رسید.

 با بیان اینکه در سال ۹۶ مجموعا ۳۸۴۷ نفر مددجو در این اردوگاه پذیرش شدند گفت:‌ تا روز گذشته نیز ۳۴۹۶ نفر نیز از ابتدای سال تا روز گذشته در این اردوگاه پذیرش شده‌اند و در مجموع از ابتدای تاسیس تا کنون ۶۵۸ هزار و ۱۹۶ نفر در روز خدمات روزانه به مددجویان ارائه شده است.

محبی تصریح کرد: فرآیند اسکان مددجویان در سه مرحله پذیرش، نگهداری و غربالگری انجام می‌شود که در مرحله پذیرش اقداماتی همچون ثبت اطلاعات، تکمیل فرم مراقبت و تحویل اموال به واحد امانات انجام می‌شود.

وی افزود: در مرحله نگهداری نیز فعالیت‌هایی همچون کوتاه کردن موی سر، حمام اجباری، انجام امور بهداشتی و درمان انجام شده و درمان بیماری‌های عفونی نظیر سل، ایدز، هپاتیت و واکسیناسیون هپاتیت نیز در مرحله غربالگری انجام می‌شود.

مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: در مرحله ترخیص نیز اقداماتی مانند تحویل البسه نو و انتقال به ترمینال جنوب انجام می‌شود.

وی درباره دریافت اعتبارات در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نیز، گفت: در این دو سال چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جمع اعتبارات دریافتی بوده است و تا پایان آذر ماه امسال نیز سه میلیارد و ۵۴۳ میلیون تومان اعتبار به این اردوگاه تخصیص داده شده است و امیدواریم که با تامین اعتبارات لازم بتوانیم نسبت به حل مشکلات و تهیه تجهیزات لازم اقدام کنیم.

لازم به ذکر است مدعوین با حضور در محل کارگاه های اشتغال و حرفه آموزی اردوگاه ضمن بازدید؛ با تعدادی از مددجویان به گفتگو پرداختند .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*