اخبار کوتاه

تمجید مدیرکل دفتر اقدامات حمایتی سازمان زندان های کشور از فعالیت های اداره کل زندان های استان یزد در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی

image_pdfimage_print

مدیرکل اقدامات سازمان زندان های کشور در نشست هم اندیشی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ویژه مددجویان و خانواده زندانیان استان یزد که در محل مجتمع فرهنگی آموزشی شهید مصطفی احمدی روشن کانون اصلاح و تربیت یزد برگزار شد، گفت: در راستای تحقق دغدغه ها و فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با کاهش آسیب های اجتماعی، برنامه ریزی با هدف اجرای ۵ اولویت کاهش اعتیاد، کاهش طلاق، کاهش حاشیه نشینی، کاهش فساد اخلاقی و کاهش مناطق آسیب پذیر با همکاری شورای اجتماعی کشور برگزار و خوشبختانه با همت مدیرکل و کارکنان زندان های استان یزد، اقدامات خوب و ارزنده ای در این استان انجام شده که مورد تایید و رضایت مسئولین سازمان زندان ها نیز قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ حمید رضا علی اکبری ضمن قدردانی از فعالیت های انجام گرفته توسط مدیر کل و همکاران زندان های استان یزد اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز در نشست شورای اجتماعی کشور که در تاریخ های دوم و ششم آذرماه سال جاری برگزار شد نیز بر اجرای طرح های فوق العاده و خلاقانه تاکید داشتند و گفتند؛ “وقتی میگویم کار فوق العاده، منظور مانند فعالیت هایی است که سازمان زندانها انجام دادند.

وی افزود: باید تلاش کنیم تا نقاط ضعف در اجرای برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی را کم کرده و نقات قوت خود را نیز تقویت کنیم تا بتوانیم امسال هم عنوان دستگاه برتر در زمینه ی کاهش آسیبهای اجتماعی را به دست آوریم.

مدیرکل زندان های استان یزد نیز در این نشست ضمن تقدیر از مدیرعامل و مسئولین انجمن حمایت از زندانیان یزد در رابطه با اقدامات ارزشمند در حوزه کمک به خانواده مددجویان گفت: در سال جاری فعالیت های بسیار خوبی در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی انجام شد که در دوره ی اول ۳۰۰ نفر از خانواده مددجویان تحت پوشش آموزش های لازم قرار گرفتند.

رضا ذوالفعلی نژاد ادامه داد: در این دوره های آموزشی در زندان مرکزی یزد و ندامتگاه اردکان برگزار و ۱۲۵ نفر از فرزندان و ۱۷۵ نفر از همسران مددجویان زندان های استان حضور داشتند.

وی افزود: در راستای تفاهم نامه تشکیل کمیته ی استانی در رابطه با کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی، جلسات هم اندیشی با مدیر کل اجتماعی استانداری و همچنین جلساتی با انجمن حمایت یزد و اردکان برگزار و پس از شناسایی خانواده ها و اولویت بندی دوره های آموزشی ، اساتید مجرب به منظور قرار دادن آموزش های لازم در حوزه کاهش آسیبهای اجتماعی دعوت شدند و این دوره ها برگزار شد.

مدیرکل زندان های استان گفت: حضور قاضی ناظر بر زندان در برنامه های آموزشی کاهش آسیب زندانیان و اعطای مرخصی تشویقی در راستای ایجاد انگیزه برای مددجویان و خانواده آنها و همچنین اجرای برنامه های شاد در حاشیه این کلاس ها، از دیگر برنامه های دوره های برگزار شده بود.

ذوالفعلی نژاد افزود: اعطای کارت عضویت رایگان کتابخانه های عمومی شهر به همسران و فرزندان مددجویان، ارائه خدمات پزشکی و مشاوره های فردی، اعطای لوح تقدیر ،کارت هدیه، بسته های کمک آموزشی و بن خرید کالا  به تمامی فرزندان شرکت کننده در برنامه ها ، اعطای ملاقات حضوری و صرف ناهار مددجویان در کنار همسر و فرزندان خود در دیگر برنامه های جنبی این کلاسها بود.

وی در ادامه با اشاره به حضور و سخنرانی معاون فرهنگی و دینی سازمان معاونت قوه ی قضاییه برای مددجویان، اظهار داشت: آموزش پیشگیری از اعتیاد ویژه خانواده مددجویان نیز با مبلغی بالغ بر ۲۱ میلیون تومان برای ۷۰۰ نفر  از مددجویان و خانواده هایشان برگزار شد.

این مقام مسئول از حمایت های دفتر امور خانواده و بانوان استانداری یزد قدردانی کرد و گفت: طرح تاب آوری ویژه خانواده زندانیان و مددجویان اندرزگاه نسوان نیز با همکاری دفتر امور خانواده و بانوان استانداری یزد برگزار شد و همچنین از طرف بسیج خواهران نیز برای زنان زندانی تحت پوشش مرکز مراقبت بعد از خروج زندانیان، دوره های مهارت آموزی و کلاس های کاهش آسیب های اجتماعی برگزار گردید.

وی ادامه داد: با هدف تکریم خانواده زندانیان، برخی از این دوره ها در سالن های مجلل شهر برگزار و بازخورد خوبی از سوی خانواده مددجویان داشتیم.

ذوالفعلی نژاد گفت: همزمان با برگزاری این دوره ها باید به معیشت خانواده های نیازمند زندانیان نیز توجه داشته باشیم زیرا بدون توجه به مشکلات معیشتی خانوادها، اثرگذاری آموزش های ما کم خواهد شد و این مهم نیازمند حمایت سایر دستگاه های اجرایی استان است چراکه اعتبارات انجمن حمایت از زندانیان پاسخگوی تمام مشکلات خانواده های مددجویان نیست.

مدیرکل زندان های استان یزد افزود: این مسئله در زندانهای اردکان و یزد با کمک خیرین انجمن حمایت از زندانیان وضعیت بهتری دارد ولی در شهرستان های خاتم ، ابرکوه ، بافق و … انجمن ها با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستند که امید است نگاه ویژه ای به این موضوع بشود .

وی ادامه داد: در راستای کمک به فرزندان محصل مددجویان که به دلیل مشکلات مالی از نعمت ادامه تحصیل باز مانده بودند نیز اقدامات بسیار خوبی انجام پذیرفت و امسال مقدمات حضور ۱۵۰ نفر از فرزندان مددجویان در مقاطع مختلف تحصیلی فراهم شد و هم اکنون مشغول تحصیل هستند و به مناسبت های مختلف بسته های حمایتی لوازم التحریر نیز از سوی مرکز مراقبت بعدازخروج زندان های استان به آنها اعطا می شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد نیز در نشست هم اندیشی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ویژه مددجویان اداره کل زندان ها، سازمان امور اجتماعی کشور را سازمانی فراقوه‌ای عنوان کرد و از شورای امور اجتماعی کشور به عنوان محل برنامه‌ریزی مهمترین مسائل اجتماعی کشور نام برد.

فخرالسادات خامسی‌هامانه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر انجام فعالیت‌های فوق‌العاده در حوزه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با تکیه بر پتانسیل تشکل‌های و سازمان‌های مردم‌نهاد، افزود: هدف‌گذاری شورای امور اجتماعی کشور کاهش آسیب‌های جامعه با نظارت سران سه قوه است.

وی برنامه‌های مشترک اداره کل امور اجتماعی فرهنگی استانداری و اداره کل زندان‌ها را پیروی تفاهم‌نامه‌های کشوری ادارت با سازمان امور اجتماعی کشور و اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به عنوان سازمان متناظر آن در استان‌ها دانست و برگزاری دوره‌های آموزشی توسط سازمان زندان‌ها را اقدامی ارزشمند در این راستا قلمداد کرد.

خامسی بر جنبۀ حمایتی، عاطفی و اجتماعی فرزندان زندانیان تأکید کرد و حمایت اجتماعی از خانوادۀ زندانیان را در کاهش آسیب‌های جامعه مؤثر دانست.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد، گفت: معتقدیم فرد زندانی یک نفر است؛ درحالی‌که خانواده او چندین نفر هستند و اگر آسیب‌هایی به دلیل نبود سرپرست خانواده گریبانگیر آنها شود، یک جامعه آسیب‌پذیر می‌شود.

خامسی اظهار امیدواری کرد که اعتبار بیشتری به حوزۀ حمایتی خانواده زندانیان اختصاص یابد و در کنار دوره‌های آموزشی و مشاوره‌ای، دوره‌های مهارت‌آموزی نیز افزایش یابد.

وی توجه خاص به بحث اشتغال خانواده زندانیان را خواستار شد و گفت: اگر اشتغال خانواده زندانیان تأمین نشود، همۀ آموزش‌های این حوزه تنها یک مُسکن است.

گفتنی است در حاشیه این نشست، معاونین و جمعی از مسئولین ستادی زندان های استان و همچنین رئیس انجمن حمایت از زندانیان یزد به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*