دوازدهمین جشنواره تئاتر زندان های استان فارس برگزار می شود

image_pdfimage_print

جلسه چگونگی برگزاری دوازدهمین جشنواره تئاتر زندان های استان فارس با حضور حمیدرضا جهانگیری مشاور مدیر کل، حامد کریمی رئیس اداره فرهنگی و تربیتی، کارشناسان و مربیان تئاتر اداره کل و زندان مرکزی برگزار و شیوه نامه جشنواره تهیه گردید.
مشاور مدیر کل زندان های فارس ضمن قدردانی از عوامل اجرایی جشنواره های اخیر تئاتر زندان های فارس، بر استفاده از تئاتر در جهت تعلیم و تربیت و بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه تأکید کرد.
جهانگیری با تأکید بر اینکه در جشنواره تئاتر هدف رقابت نیست بلکه آموزش زندانیان مهم است گفت: اهداف جشنواره، استفاده بهینه و کاربردی از هنر تئاتر در راستای اهداف اصلاحی و تربیتی و ایجاد بستر لازم به منظور استعداد سنجی زندانیان علاقمند برای انجام فعالیت در این حوزه است.

وی اضافه کرد: ایجاد شرایط لازم برای اندیشیدن، نوشتن و بیان آزادانه عقاید و نظرات و بالابردن حس اعتماد به نفس برای انجام کارگروهی در صحنه تئاتر و در نتیجه ارتقاء مهارت های زندگی اجتماعی و شناسایی استعدادهای درخشان در تئاتر و معرفی آن به جامعه هنر دوست و هنر پرور استان فارس از دیگر اهداف برگزاری جشنواره در بین زندانیان است.

مشاور مدیرکل زندان های فارس ادامه داد: پرنمودن اوقاف فراغت زندانیان با برنامه های هدفمند و مؤثر بویژه هنر تئاتر، گسترش فرهنگ مطالعه در حوزه تئاتر، انجام آموزش های غیر مستقیم مهارت های اساسی زندگی و اجتماعی و آمادگی لازم برای بازگشت به جامعه و زندگی بدون جرم در جامعه، مورد تأکید مسؤولین فرهنگی زندان هاست.

جهانگیری اظهار داشت: ارایه آموزش های تخصصی و هدفمند در زمینه تئاتر به زندانیان به منظور آشنایی آنان با مفاهیم و همچنین ظرفیت های هنرهای نمایشی برای بیان عقاید و نظرات و ارتباط موثر با مخاطب باید مورد توجه حوزه هنری زندان ها قرار گیرد.

لازم به ذکر است این جشنواره در گرایش های تئاتر صحنه ای، تئاتر خیابانی، تعزیه، نمایشنامه خوانی، و نمایشنامه نویسی، در دو مرحله در فصل آینده برگزار می گردد.

مرحله اول بازبینی آثار شرکت کننده زندانیان در زندان و مرحله دوم به صورت متمرکز و حضوری در زندان مرکزی شیراز برگزار می گردد و گروه های منتخب نسبت به اجرای آثار خود اقدام خواهند کرد.

موضوعات آثار شرکت کننده در جشنواره آزاد بوده اما آثاری که با موضوعات مرتبط با زندانی و جرم و اصلاح و تربیت باشد دارای اولویت می باشند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*