اخبار کوتاه

دکتر جهانگیر در دیدار با وزیر دادگستری افغانستان: خدمات زندانبانی به اتباع خارجی همچون زندانیان ایرانی ارائه می شود

image_pdfimage_print

 

رییس سازمان زندان ها در دیدار با وزیر دادگستری کشور افغانستان گفت: ۷۵ درصد زندانیان ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با جرایم مواد مخدر هستند.

دکتر جهانگیر در دیدار با عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان گفت: ۲ و نیم درصد زندانیان در کشور اتباع خارجی هستند که از این تعداد ۹۲ درصد تبعه افغانستان هستند که تنها ۳ درصد آنها زن بوده و ۹۷ درصد مرد هستند و در ۲۷ استان کشور دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

دکتر جهانگیر افزود: ۲۳درصد از این زندانیان در تهران، ۱۱ درصد خراسان رضوی و ۱۰ درصد در اصفهان هستند.

وی درباره ۳ جرم اول کشور گفت: مواد مخدر، سرقت و جرایم علیه اشخاص سه جرم نخست در کشور هستند که جرایم محکومین تبعه افغانستان در همین سه رده جرم تقسیم می شود که ۳۰ درصد سرقت، ۱۷ درصد جرایم علیه اشخاص و مواد مخدر با ۳۶ درصد جرایم اتباع افغانستانی را به خود اختصاص می دهند.
مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به خدمات اصلاحی و تربیتی ور زندان های کشور گفت: تمام خدماتی که به زندانیان ایرانی داده میشود برای زندانیان اتباع بیگانه نیز ارائه میشود.
وی افزود: در حال حاضر ۱۳۰ رشته مهارتی در زندان های کشور آموزش داده می شود که زندانیان افغان نیز در آن ها شرکت دارند.
وی ادامه داد: ۴۵۰۰ زندانی افغان طی سال ۹۶ در کلاس های قرآنی در زندان ها شرکت نمودند.
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه اظهار داشت: در حال حاضر تعداد ۲۳۸ نفر از این زندانیان در مقاطع راهنمایی و متوسطه و تعداد ۸۹ نفر در مقطع ابتدایی و سواد آموزی در حال تحصیل می باشند.
دکتر جهانگیر افزود: در خصوص برنامه های مشترک در حوزه زندانیان در نشست امروز گفت‌وگو شد و بحث تبادل و کاهش زندانیان در دستور کار قرار گرفت و گزارشی از خدماتی که جمهوری اسلامی ایران به زندانیان تبعه افغانستان ارائه می دهد، بیان شد.

رییس سازمان زندانها با اشاره به خدمات فرهنگی، درمانی و بهداشتی وآموزشی به زندانیان تبعه افغانستان گفت: بحث اصلاح و تربیت این زندانیان و مراقبت ها از این و خدماتی که به ایشان ارائه میشود به اطلاع هیات
افغانستانی رسید.
وی افزود در خصوص محکومین مالی برادران افغانستانی نیازمند مشارکت کشور افغانستان هستیم چرا که برخی از شکات حاضر نیستند و به کشور افغانستان رفتند و باید برای تعیین تکلیف پرونده های این افراد سفارت افغانستان در ایران به ما کمک کند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با برنامه هایی که در دستور کار قرار گرفته شاهد کاهش آمار اتباع خارجی در زندانها باشیم و برنامه های اصلاحی و تربیتی منجر به این شود که این زندانیان بتوانند بعد از آزادی زندگی شرافتمندانه ای را در پیش بگیرند.

رییس سازمان زندان ها گفت:  ماموریت انتقال زندانیان برعهده وزارت دادگستری است و این وزارتخانه پیگیر این موضوعات است ما نیز همکاری لازم را در این خصوص داریم البته آمار زندانیان ما در کشور افغانستان بسیار ناچیز است ولی آمار زندانیان افغانستان به دلیل جمعیت بالای مهاجر، زیاد است و امیدواریم در برنامه های طرفینی سریعتر مقدمات انتقال این عزیزان را به کشورشان فراهم کنیم.

در این دیدار عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان نیز  با  تشکر از خدمات سازمان زندانها به محکومین تبعه افغانستان گفت: خدمات خوبی به زندانیان در ایران ارائه می شود و ما بیشتر خواهان این هستیم که از تجارب هر دو کشور برای کاهش جمعیت کیفری استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در کشور افغانستان نیز برنامه هایی برای اشتغالزایی و اصلاح و تربیت زندانیان دنبال می‌شود و امیدواریم این برنامه ها منجر به کاهش آمار مجرمین شود.

انتهای پیام./

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*