اخبار کوتاه

دکتر جهانگیر: رسیدگی به خانواده زندانیان بخشی از تلاش ها برای کاهش آسیب های اجتماعی است/ برگزاری جشن گلریزان در ۱۸۰ شهر کشور

image_pdfimage_print

دکترجهانگیر در بیست و یکمین جشن حمایت گفت: خانواده های زندانیان نباید به دلیل حضور سرپرست خانواده در زندان دچار مشکلات مضاعف بشوند.

دکتر جهانگیر با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری«مدظله العالی» درباره تلاش همگانی برای کاهش آسیب های اجتماعی اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم کمک به خانواده های زندانیان است که جزء آسیب دیدگان اجتماع هستند و باید تلاش کنیم حمایت های لازم مادی و معنوی را برای این خانواده ها انجام دهیم تا دچار مشکلات و آسیب های بیشتر نشوند.

وی تصریح کرد:خانواده‌های زندانیان به دلیل اینکه سرپرست خانواده حضور ندارد، دچار تنگناهای معیشتی می‌شوند.

این مقام ارشد قضایی با بیان اینکه بیش از ۶٣ هزار خانواده زندانیان تحت حمایت قرار دارند، اظهارداشت: برای کاهش طلاق بین خانواده زندانیان همچنین در خصوص افت تحصیلی و جلوگیری از ترک تحصیل فرزندان خانواده های زندانیان اقداماتی انجام شده است.

وی از امضای تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش و همچنین کمیته امداد امام خمینی(ره) برای کمک به خانواده های زندانیان بی بضاعت و همچنین فراهم نمودن شرایط برای ادامه تحصیل فرزندان زندانیانی که به دلایل مختلف از جمله عدم حضور سرپرست خانواده ترک تحصیل نموده بودند خبر داد.

دکتر جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت:٧١ هزار خانواده در سال گذشته از خدمات سازمان زندان ها شامل کمک های نقدی و غیر نقدی از جمله خدمات بهداشتی و درمانی، تهیه مایحتاج زندگی، تامین جهیزیه و کمک هزینه تهیه منزل بهره‌مند شدند.

وی ادامه داد: فرزندان  ۷۰ هزار خانواده زندانی در سال گذشته تحت پوشش هزینه های تحصیلی قرار گرفتند.

رئیس سازمان زندانها با بیان اینکه تعداد ۲۲۴ انجمن در سراسر کشور فعالیت می کنند یادآور شد: ٨٣ هزار نفر از زندانیان آزاد شده تحت حمایت قرار دادیم تا در اجتماع رها نشود زیرا حتی زندانیانی که آموزش دیده اند نیز به دلیل برچسب سوء سابقه در جامعه باید حمایت شوند.

دکتر جهانگیر همچنین از بهره مندی ۲۹ هزار نفر از خدمات مشاوره ای و حقوقی انجمن های حمایت خبر داد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه  اضافه کرد: امسال در ۱۸۰ شهر کشور جشن های گلریزان برگزار می شود که با کمک خیران و بدون کمک های دولتی توانستیم خدمات مختلفی را به خانواده های زندانیان اعطا کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد اولاٌ تعداد زندانیان کشور به حداقل برسد و در وهله دوم تمام خانواده های زندانیان تحت پوشش های لازم قرار بگیرند تا زمینه ورود آنها به چرخه جرم از بین برود.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: طبق آمار، ٧٠ درصد از خانواده زندانیان فاقد منزل شخصی هستند و در منازل استیجاری یا اقوام سکونت دارند همچنین ٨۴ درصد از همسران زندانیان از سواد پایین و تحصیلات کم بهره‌مند هستند و نیاز به آموزش دارند.

دکترجهانگیر افزود: ۵۶ درصد خانواده زندانیان فاقد شغل و درآمد هستند و به توانمندسازی نیاز دارند؛ در این خصوص براساس تفاهم نامه ای که با کمیته امداد امام خمینی منعقد شده است، ٣٠ هزار خانواده زندانیان تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

رئیس سازمان زندان ها در پایان ضمن تقدیر از همت عالی مردم ایران در حمایت از خانواده های زندانیان بر توسعه فعالیت های انجمن های حمایت تاکید کرد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*