IMG_4300

دکتر جهانگیر: منشاء پژوهشگری بشر، فطرت خداجوی او و میل به کشف حقایق است

رئیس سازمان زندان ها در همایش دبیران شورای تحقیقات استان های تابعه گفت: پژوهش زمانی ارزش دارد که مشکلات سازمان را رفع نمایدو این مساله در گروه برنامه ریزی دقیق علمی در اجرای فرآیند پژوهش است.

دکتر جهانگیر با اشاره به تاریخچه پژوهش در جهان گفت: فطرت خداجوی بشر از ابتدای خلقت انگیزه پژوهش و پرسش گری را در انسان ها بوجود آورده است.

وی تصریح کرد: خداوند دانای مطلق است و این دانایی و زیبایی مطلق اوست که بشر جوینده حقیقت را به سمت خداوند سوق می دهد.

رئیس سازمان زندان ها افزود: از این منظر کار پژوهش امری خدایی و نوعی عبادت است، چرا که انسان تلاش میکند خود را به حقیقت مطلق متصل کند.

رئیس شورای تحقیقات و پژوهش سازمان زندان ها بیان کرد: روحیه پژوهشگری، حقیقت جویی و حقیقت یابی از نعمت های بزرگ خداوند است که یکی از بندگان بزرگوار خداوند که به چشمه های زلال حقیقت دست یافت پیامبر بزرگ اسلام بود‌.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه ادامه داد: پژوهش واقعی با برنامه ریزی دقیق و نتیجه سنجی مناسب شروع و با اقدام علمی و به کار گیری نتایج آن در جامعه، رشد و توسعه می یابد.

وی تاکید کرد: توسعه علمی جامعه یکی از نتایج پژوهش های علمی و دقیق است.

دکتر جهانگیر مفید بودن نتایج پژوهش برای جامعه را یکی از معیارهای اصلی تشخیص درستی پژوهش عنوان کرد و خاطر نشان کرد: پژوهشی که نتایج آن به درد جامعه و رفع مشکلات مردم نخورد در واقع هیچ ارزشی ندارد.

این مقام ارشد قضایی با انتقاد از سطحی بودن برخی تحقیقات علمی گفت: تا زمانی که مساله و مشکل موجود به خوبی موردشناخت و تحلیل قرار نگیرد، نمیتوان انتظار کار تحقیقی علمی و کارآمد داشت.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در ادامه به برخی ویژگی های فرآیند علمی تحقیق اشاره کرد و گفت: هر تحقیقی باید شاخص های استاندارد را رعایت کند و نمیتوان با اهمال در آنها، نتیجه تحقیق را به عنوان یک دستاورد علمی محسوب کرد.

دکتر جهانگیر توجه به ویژگی های جامعه آماری و توانمندی مجریان اجرای طرح پژوهشی بویژه در تحقیقات میدانی را مهم ارزیابی کرد و گفت: جامعه آماری اگر با دقت انتخاب نشود و مجریان اجرای طرح از توانمندی و دانش لازم برخوردار نباشند نمیتوان انتظار نتیجه مطلوب از پژوهش و تحقیق داشت.

 

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره جامعه آماری زندان های کشور عنوان کرد: ظرفیت های بسیار خوب در زمینه مسائل اجتماعی، جرم شناسی و مطالعات رفتاری در زندان ها وجود دارد که میتوان با برنامه ریزی دقیق نتایج مفیدی را برای توسعه سلامت اجتماعی در جامعه احصاء کرد.

دکتر جهانگیر ادامه داد:یکی دیگر از ویژگی های تحقیق، داشتن نظم منطقی و انضباط مالی در اجرای طرح است و این به معنای ضرورت پایین بودن هزینه نیست بلکه باید هزینه، متناسب با ارزش تحقیق باشد.

رئیس سازمان زندان ها در بخش پایانی سخنان خود گفت: صداقت در اجرا و ارائه نتایج تحقیق یکی دیگر از ویژگی های تحقیق است که میتواند به تحقیق انجام شده و نتیجه آن اعتبار علمی ببخشد.

شایان ذکر است همایش مذکور تحت عنوان ” روش پژوهش علمی با تاکید بر موضوعات سازمانی و با حضور دبیران شورای تحقیقات استان های سراسر کشور به مدت دو روز به میزبانی استان تهران برگزار شد‌.

IMG_4329 IMG_4335 IMG_4340

Print Friendly

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*


*