اخبار کوتاه

دکتر جهانگیر: نوع دوستی و عشق به انسان ها اساس فعالیت ستادهای دیه است/ ضرورت تغییر نگاه خیرین به مقوله آزادسازی زندانیان

دکتر جهانگیر در مراسم افتتاحیه گردهمایی مدیران نمایندگی ستاد دیه سراسر کشور گفت: فعالیت ستاد دیه، فعالیتی ارزشمند، انسان­دوستانه و خداپسندانه است که هدف آن کمک به انسان­های آسیب دیده در جامعه است.

رئییس سازمان زندان­ها تصریح کرد: کمک به محرومان جامعه، خدمت به خویشتن، به خانواده­هایمان و کمک به نسل آینده است چرا که این خدمت در راستای از بین بردن زمینه­های جرم در جامعه است.

دکتر جهانگیردر ادامه به عوامل موفقیت یک سازمان اشاره کرد و گفت: رمز موفقیت هر سازمان و نهاد در توجه به عواملی است که زمینه های رشد و توسعه آن را فراهم می­نماید.

وی ادامه داد: هر سازمان وتشکیلاتی برای اجرای یک ماموریت ایجاد می شود و هیچ سازمانی به صرف داشتن تشکیلات سازمانی و نوشتن ماموریت بر روی کاغذ موفق نخواهد شد مگر اینکه ضوابط و مقررات آنها با ماموریت های آنان همخوانی داشته باشد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: همه سازمان­ها باید هماهنگ با تغییرات جامعه و پیشرفت­هایی که صورت می­گیرد به اصلاح قوانین و بازنگری در رویه­ها بپردازد چرا که در غیر اینصورت در اجرای ماموریت­ها با مشکل مواجه خواهد شد.

وی افزود: اگر امروز با سازمان­هایی مواجه هستیم که به دلیل بروکراسی باعث شده است که عملاً وضایف اصلی­شان معطل قید و بندهای اداری قرار گیرد ناشی از همین نگاه است.

مشاور رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: خوشبختانه ستاد دیه با حضور نیروهای توانمند و با تجربه­ای که با عشق و علاقه به خدمت برای طبقه­ی آسیب دیده جامعه می پردازند توانسته است طی سال­های اخیر تغییرات را بخوبی درک نماید.

رئیس سازمان زندان­ها نیروی انسانی را یکی دیگر از عوامل موفقیت سازمان­ها عنوان کرد و گفت: امروز سرمایه انسانی به عنوان مهمترین سرمایه هر سازمانی شناخته شده است.

وی ادامه داد: نوع کار ستاد دیه و انسان­هایی که در آن حضور دارند از جنس نوع­دوستی و عشق به انسان­هاست که با هیچ معیار مادی قابل قیاس نیست.

این مقام ارشد قضایی بیان داشت: وقتی شما برای آزادی یک زندانی تلاش می کنید در حقیقت کاری سه وجهی انجام می­دهید که اولین وجه آن خود زندانی و خانواده اوست و وجه دوم آن خانواده ای است که به عنوان خانواده آسیب دیده در پرونده زندانی حضور دارد و در نهایت وجه سوم دولت و سازمان زندان­ها است که آزادی هر زندانی کمکی به آنهاست.

دکتر جهانگیر گفت: یکی از دلایل ماندگاری ستادهای دیه این است که شهید بزرگوار سیداسدالله لاجوردی به عنوان پایه­گذار این طرح انسانی بود که با عشق علاقه برای کمک به زندانیان تلاش می­کرد و امروز همان عشق و انگیزه و علاقه و پشتکار را در آقای جولایی می بینیم که با مدیریتی شایسته این کار ارزشمند را ادامه می دهد.

رئیس سازمان زندان­ها یکی دیگر از عوامل موفقیت­های سازمان ها را داشتن رابطه تعاملی با سایر نهادها و ارگان­ها دانست و گفت: استفاده از ظرفیت نهادها و دستگاه­های دولتی در ارتقاء سطح فعالیت­های ستاد دیه میتواند کمک نماید که این به نحوه تعامل ستادهای دیه با سایرنهادها و ارگان­ها بستگی دارد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه ادامه داد: ساماندهی و بستر سازی لازم برای همکاری خیرین از وظایف ستاد دیه است که باید در این خصوص ستادهای دیه بیشتر فعالیت نمایند.

وی تصریح کرد: تغییر نگاه خیرین نسبت به زندانیان و آزادسازی آنان و ایجاد الگوهای مناسب درجامعه با هدف توسعه این فرهنگ در جامعه حائز اهمیت است.

دکتر جهانگیر در بخش پایانی سخنان خود عنوان کرد: یکی دیگر از عوامل موفقیت سازمان­ها، داشتن برنامه و استرتژی است و اصولاً سازمان­هایی که برنامه­ریزی بلند مدت نداشته باشد نمی تواند به موفقیت برسد.

وی افزود: باید برای سال­های آینده و وضعیت های احتمالی از هم اکنون برنامه ریزی­های لازم را صورت دهیم.

گفتنی است دوازدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی ستادهای دیه سراسر کشور به مدت دو روز در محل مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه ۷ تهران برگزار میشود.

تبیین سیاست­های کلی ستاد دیه، ارائه سرفصل­ها و برنامه، تبیین اساسنامه جدید ستاد دیه کشور از جمله برنامه های این گردهمایی اعلام شده است.

Print Friendly

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*