رئیس سازمان زندان ها: مهمترین عملکرد زندان ها تامین و توسعه سلامت اجتماعی و امنیت پایدار در جامعه است

رئیس سازمان زندان ها در دومین روز سفر به استان مرکزی با حضور در زندان مرکزی اراک، اندرزگاه ۳۰۰ نفره این مرکز را افتتاح نمود.
دکتر جهانگیر در آیین افتتاح این ساختمان طی سخنانی گفت: ساخت و توسعه زندان ها هرگز یک ارزش نیست اما با توجه به آسیب های اجتماعی در جوامع در راستای تامین امنیت جامعه و ارتقاء استانداردهای موجود این اقدام صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: همیشه در هر جامعه ای افرادی هستند که در پی ناامن کردن کشور هستند و ما با ناامن کنندگان امنیت جامعه همیشه برخورد خواهیم کرد.
دکتر جهانگیر که در جمع مقامات ارشد اجرایی و قضایی استان سخن می گفت افزود: خوشبختانه با تلاش های مقامات قضایی در این استان شاهد کاهش ۱.۵ درصدی ورودی زندان ها نسبت به سال گذشته هستیم.
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه اظهار داشت: این استان با داشتن ۱۳% متهم در مقایسه با میانگین کشوری که میزان متهمین ۲۲% هستند وضعیت خوبی دارد که این مساله نیز نشان دهنده عملکرد خوب دستگاه قضایی استان است.
مشاور رئیس دستگاه قضا گفت: برای توسعه فعالیت های اصلاحی و تربیتی نیازمند کاهش جمعیت زندان ها هستیم که یکی از سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی نیز حبس زدایی است.
وی با اشاره به ورود افراد با ماندگاری یک تا چهار روز در زندان ها گفت: همکاران قضایی ما می توانند با تدبیر و تمهید لازم از ورود این افراد به زندان ها جلوگیری نمایند چرا که ورود هر فرد به زندان تبعات و آسیب های اجتماعی به دنبال خواهد داشت.
دکتر جهانگیر با اشاره به فعالیت های اصلاحی و تربیتی در زندان ها گفت: در حال حاضر ۱۳۰ مهارت فنی و حرفه ای و صنایع دستی در زندان ها آموزش داده می شود که باید زمینه اشتغال زندانیان آزاد شده در جامعه فراهم شود.
این مقام ارشد قضایی گفت: در روند اصلاح و تربیت زندانیان و بازگشت آنان به زندگی شرافتمندانه همه دستگاه ها و نهادهای کشور به قدر سهم خود مسئولیت دارند و باید برای خروج افراد از چرخه جرم و عدم بازگشت مجدد به زندان تلاش نمایند.
دکتر جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طبق آمارها بخش زیادی از زندانیان افراد حاشیه نشین هستند که این مساله به عنوان یک پدیده و آسیب اجتماعی باید مورد توجه نهادهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قرار گیرد.
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه در پایان سخنان خود زندان را نهادی دانست که علاوه بر اجرای مجازات حبس، با ارائه خدمات اصلاحی و تربیتی و حمایت از خانواده های  زندانیان و مهارت آموزی به زندانیان برای بازگشت سالم به اجتماع نقش بسزایی در تامین امنیت و سلامت جامعه دارد.
در ابتدای این مراسم مدیر کل زندان های استان و رئیس کل دادگستری استان طی سخنانی، گزارشی از وضعیت زندان ها و عملکرد قضایی استان ارائه نمودند.
شایان ذکر است در این مراسم استاندار مرکزی نیز حضور داشت.
در پایان این مراسم دکتر جهانگیر به اتفاق استاندار مرکزی و رئیس کل دادگستری استان و سایر مقامات حاضر از بخش های مختلف زندان بازدید و با جمعی از زندانیان به گفتگو پرداخت.
در مراسم افتتاحیه علاوه بر اندرزگاه جدید، ساختمان چند منظوره یگان حفاظت نیز افتتاح شد.
انتهای پیام./

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*