اخبار کوتاه

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در جمع مددجویان زندان مرکزی بجنورد: فهم ناصحیح ازشیوه زندگی دنیایی باعث تغییر مسیر زندگی است

image_pdfimage_print

حجت الاسلام جعفری رئیس کل دادگستری خراسان شمالی به همراه دادستان مرکز استان و معاونین قضایی ،  رئیس محاکم قضایی بجنورد و قضات دادگاهای تجدید نظر و کیفری استان ،در زندان بجنورد حضور یافت و ضمن رسیدگی به مشکلات قضایی مددجویان این زندان در جمع آنان نیز به ایراد سخنرانی پرداخت.

در جریان این حضور که رئیس کل دادگستری و هیئت همراه را پژمان پروین مدیر کل زندانهای استان همراهی می نمود وی در توضیحاتی اصلاح و تربیت و کمک به کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه را از جمله اهداف و برنامه های اجرایی زندا نها دانست و خاطر نشان ساخت: با تلاش صورت گرفته و تغییر روشهای ارائه خدمات حمایتی و تربیتی مشارکت مددجویان در برنامه های اصلاحی در سطح زندانها افزایش واعطاءتسهیلات حقوقی زندان از جمله ملاقات،مرخصی،عفو و… با عملکرد اصلاحی و تربیتی مددجو رابطه مستقیم دارد.

حجت الاسلام جعفری رئیس کل دادگستری استان نیز در سخنانی ازجایگاه و منزلت انسان سخن گفت و اظهار داشت:جایگاه انسان به عنوان اشرف مخلوقات جایگاه رفیعی است و حیات مادی او بستری است برای رشد و تعالی انسان و زندگی جاودانه در آخرت.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از قرآن کریم و تمسک به احادیث و روایات معصومین (ع) به عنوان برنامه راهبردی رشد و تعالی انسان یاد نمود وقرار گرفتن در مسیر سعادت و خوشبختی را منوط به شناخت و شعور انسان از جایگاه والای انسانی خود دانست.

حجت الاسلام جعفری در جمع مددجویان زندان مرکزی بجنورد فهم ناصحیح از واقعیت های زندگی دنیایی و شناخت ناقص از جایگاه معنوی انسان را به عنوان عوامل تغییر مسیر زندگی انسانها قلمداد نمود و از بی تقوایی، بی تفاوتی  و قطع ارتباط با ذات اقدس الهی به عنوان عوامل ایجاد تلاطم در مسیر زندگی یاد کرد.

وی با توصیه به مددجویان در راستای تقویت باورهای دینی و معنوی در راستای بازگشت به زندگی سعادتمندانه به تمثیل وجود دو لشکر عقل و جهل در زندگی انسانها پرداخت و اعلام داشت اگر نورانیت و هدایت را که عوامل لشکر عقل هستند دروجود خود پرورش دهیم قطعاً بر لشکر جهل که اجزاء آن هوای نفسانی و لذت های نامشروع و زود گذر است و هدایت آن به دست شیطان ابلیس هست پیروز خواهیم شد.

رئیس شورای قضایی استان خراسان شمالی استفاده صحیح و سالم از مواهب دنیوی را یک حسن و وابستگی به این مواهب را یک آفت قلمداد نمودو خاطر نشان ساخت:  برای دست یابی به مواهب  و اهداف دنیوی باید از مسیر قانون و عدالت عبور کنیم و با پرورش روح معنوی خود و با اتکا بر اتخاذ تصمیمی صحیح وعقلایی به اهداف صحیح در زندگی خود دست یابیم.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در ادامه از زندان به عنوان یک توقفگاه برای بازگشت به یک زندگی سالم یاد کرد و خطاب به مددجویان اعلام داشت: سیاست کاهش جمعیت کیفری زندانها از سیاست های کلان و راهبردی قوه قضائیه است و همواره تلاش نموده ایم تا مددجویانی که فاقد سابقه مؤثرکیفری هستند با تأسیسات حقوقی همچون عفو ومرخصی و استفاده از توان نهادهای حمایتی همچون ستاد دیه موجبات آزادی آنان را از زندان فراهم نماییم اما در خصوص مددجویانی که زمینه بازگشت مطلوب خود به جامعه رافراهم نکنند و در فعالیت های اصلاحی و تربیتی زندان نیز مشارکت چندانی نداشته باشند از این مواهب و تأسیسات حقوقی برخوردار نخواهند شد.

حجت الاسلام جعفری از سرمایه انسانی به عنوان مهمترین سرمایه هرجامعه ای یاد نمود و خطاب به مددجویان زندان بجنورد از آنان خواست تا با بازگشتی سعادتمندانه به جمع خانواده و جامعه و اتخاذ یک راهکاری اصولی و مناسب به عنوان فردی مفید در جامعه اسلامی ایفاء نقش نمایند.

در جریان این بازدید و از نزدیک به مشکلات قضایی مددجویان زندان مرکزی بجنورد رسیدگی و رئیس کل دادگستری استان و هیئت همراه از فعالیت های اصلاحی و تربیتی در حال انجام در این زندان تقدیر نمودند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*