مدیرکل دفتر برنامه ریزی اشتغال و حرفه آموزی سازمان: تحولات بسیار خوب اشتغال و حرفه آموزی در سطح زندان های خراسان جنوبی ایجاد شده است

image_pdfimage_print

مدیرکل دفتر برنامه ریزی اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به همراه مدیر کل زندان های خراسان جنوبی از اندرزگاه نسوان بازداشتگاه عمومی و زندان مرکزی بیرجند و مراکز اشتغال و حرفه آموزی این زندان بازدید کرد.

احمد راهرو خواجه در جلسه کمیته اشتغال زندان های استان گفت : جرم و بیکاری رابطه تنگاتنگی دارند و برای بازاجتماعی شدن زندانیان ناگزیر به توسعه فعالیتهای اشتغال و حرفه آموزی در زندان هستیم که الحمدلله در خراسان جنوبی تلاشهای بسیار خوبی صورت گرفته است و در ارزیابی به عمل آمده جزء استانهای برتر کشور است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی اشتغال و حرفه آموزی سازمان بیان کرد: المپیاد مهارت زندانیان برای اولین بار در استان خراسان جنوبی اجرا شد که کار بسیار با ارزشی بود که انعکاس بسیار خوبی در سطح کشور نیز داشته است .

راهرو خواجه گفت:تحولات بسیار خوب اشتغال و حرفه آموزی در سطح زندان های استان ایجاد شده است که جای تشکر و قدار دانی دارد.

وی به بزرگترین مزرعه پرورش شتر مرغ شرق کشور که در زندان مرکزی بیرجند فعال است اشاره کرد و افزود: در آمد این مراکز برای کمک به خانواده زندانیان و توسعه اشتغال و حرفه آموزی در زندان هزینه میگردد که از بازگست مجدد زندانیان به زندان جلوگیری میکند که از رسالت های مهم سازمان زندان هاست.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی اشتغال و حرفه آموزی سازمان تصریح کرد : جلب مشارکت های غیر دولتی و سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز در زمینه اشتغال و حرفه آموزی زندانیان یکی از برنامه های برون سپاری فعالیتهاست.

راهرو خواجه گفت: باید اشتغال و حرفه آموزی را به سمتی هدایت کنیم که زندانیان همزمان با اشتغال و حرفه آموزی معارف اسلامی را نیز فرا بگیرند .

وی گفت : مشاغلی را در زندان آموزش می دهیم که زندانیان بتوانند پس از آزادی با حداقل سرمایه جذب بازار کار شوند .

مدیرکل دفتر برنامه ریزی اشتغال و حرفه آموزی سازمان افزود :یکی از شاخص های ارزیابی عملکرد مدیران ارتباط مدیر با زندانیان است که در خراسان جنوبی به خوبی مشاهده شد و این نشان از سرکشی های مداوم مدیر کل زندان های استان از زندان ها دارد .

هاشمی مدیر کل زندان های استان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه زندان های استان در بخش های مختلف موفق به کسب رتبه برتر شده است گفت: رتبه سوم کشوری در اشتغال و حرفه اموزی ،دستگاه برتر در زمینه اقامه نماز،رتبه پنجم مددکاری در کشور،رتبه پنجم کشوری در بهداشت و درمان ،رتبه برتر پدافند غیر عامل در استان ،رتبه برتر استان در زمینه حقوق شهروندی ،رتبه برتر استان در زمینه عفاف و حجاب ،رتبه هفتم کشوری در زمینه اولویت های ده گانه سازمان و … از مهمترین رتبه های بدست آمده توسط زندان های استان در سال ۹۷ می باشد.

مدیر کل زندان های استان گفت: بیش از ۳۵ درصد زندانیان استان در زندان باز نگهداری می شوند و در کارگاههای اشتغال و حرفه آموزی مشغول به کار هستند که امیدارویم این رقم به ۴۵ درصد افزایش یابد.

عضو شورای قضائی استان کاهش هدفمند جمعیت کیفری و توجه حداکثری به اشتغال و حرفه آموزی را از اهداف مهم اداره کل زندان های استان برشمرد و افزود : توسعه مزرعه شتر مرغ و مراکز فنی و حرفه ای در زندان ها و  تبدیل مرکز فنی و حرفه ای شهید لاجوردی زندان مرکزی به مرکز ثابت با چارت سازمانی با تعامل صورت گرفته با فنی و حرفه ای استان از مهمتیرن برنامه های اداره کل زندان های استان است.

وی گفت :در زمینه حرفه اموزی برش کشوری تعیین شده برای زندان های استان ۱۲۶۰ نفر است اما زندان های استان از این برش پیشی گرفته ودر این زمینه  تا پایان سال ۱۷۰۰ نفر آموزش  می بینند .

هاشمی به برش کشوری برای اشتغال مولد در زندان های استان اشاره کرد و افزود : در این زمینه برش کشوری ۴۱۹ نفر است در حالی که زندان های استان ۶۸۴ نفر اشتغال مولد برای زندانیان ایجاد کرده است و ۶۷۱ نفر نیز اشتغال غیر مولد دارند .

مدیر کل زندان های استان گفت : اقدامات برجسته ای در سطح زندان های استان در زمینه اشتغال و حرفه آموزی صورت گرفته است که راه اندازی بزرگترین مزرعه پرورش شتر مرغ شرق کشور ، برگزاری المپیاد اشتغال و حرفه آموزی زندانیان ،برگزاری اولین دوره آموزشی تعمیر موتور های دیزلی در استان در مرکز فنی و حرفه ای زندان مرکزی بیرجند، راه اندازی دوره آموزشی پکیج دیواری ،اعزام زندانیان زندان نهبندان با اعطای مرخصی سه ماهه جهت حضور در کارگاههای اشتغال و حرفه آموزی مرکزفنی و حرفه ای شهرستان و… از مهمترین این اقدامات است.   

وی افزود: از ابتدای سال جاری ۸۱ دوره آموزشی حرفه آموزی برای زندانیان برگزار شده است که ۱۴۵۱ نفر به آزمون ها معرفی شده اند و ۵۶ دوره تاکنون نتایج آن اعلام شده است و ۸۹۹ نفر در این دوره ها قبول شده اند .

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*