مدیرکل دفتر بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها در سفر به سیستان و بلوچستان: ایجاد پایگاه‌ سلامت در زندان‌ها کمک بسیار مهمی در جهت ارتقاء خدمات بهداشتی و درمانی  زندانیان است  

image_pdfimage_print

مدیرکل دفتر بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها در سفر به زاهدان در یک نشست تخصصی  با معاون بهداشتی و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دیدار کرد .

در این دیدار که باهدف افزایش تعاملات اداره کل زندان‌های استان و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان صورت پذیرفت معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور دکتر تشکریان و کارشناسان دفتر بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی زندان‌های کشور از اقدامات به‌عمل‌آمده  در خصوص اجرای برنامه‌های بهداشتی در زندان‌های استان تقدیر نمود .

در این ملاقات دکتر طباطبایی با تشریح  اهمیت راه‌اندازی پایگاه سلامت  در زندان زاهدان گفت : هدف از ایجاد پایگاه سلامت در سطح جامعه و زندان‌ها برقراری عدالت در سلامت می‌باشد و  به همین منظور با همکاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و اداره کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی زندان‌های استان در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ پایگاه مذکور تأسیس گردیده است  و در دو بخش مردان و زنان با خدماتی شامل بیماریابی و غربالگری بیماری HIV ، هپاتیت ، سل ، ارائه خدمات بهداشت محیط و ارائه آموزش‌ها و خدمات در حوزه   سلامت روان ، تغذیه ، دندانپزشکی و خدمات پزشکی عمومی فعالیت می‌نماید .

در ادامه این دیدار مدیرکل  دفتر بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها  از زحمات و حضور مؤثر کارشناسان حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در زندان زاهدان  تشکر نموده و بیان نمود :  زندانیان بخشی از جامعه محسوب شده که آسیب‌پذیر بوده و نیازمند توجه ویژه هستند و باید توجه داشت که اعضاء خانواده این افراد  نیز در معرض خطر می‌باشند لذا ایجاد پایگاه‌ سلامت در زندان‌ها کمک بسیار مهمی در جهت ارتقاء خدمات بهداشتی و درمانی  زندانیان است ، همچنین تأسیس این پایگاه‌ها در نزدیکی زندان‌ها می‌تواند به‌صورت سریع‌تر و راحت‌تر خانواده زندانیان را نیز تحت پوشش قرار دهد .

 دکتر تشکریان  ادامه داد:  مراکز مراقبت بعد از خروج زندان‌ها فرصت مناسبی برای ایجاد مراکز درمانی ازجمله مرکز متادون درمانی دولتی  با همکاری دانشگاه علوم پزشکی می‌باشد . وی  با اشاره به مراحل انتهایی تدوین دستورالعمل تغذیه در زندان‌ها گفت : این دستورالعمل در سال جاری به اتمام خواهد رسید و ابلاغ خواهد شد.

شایان‌ذکر است این دستورالعمل به برنامه غذایی مادران شیرده ، زنان باردار ، افراد مسن ، مبتلایان به بیماری‌های قلبی ، فشارخون ، دیابت و … اشاره می‌نماید.

مدیرکل زندان‌های استان سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار  ضمن تشکر  از همکاری‌های به‌عمل‌آمده توسط مجموعه علوم پزشکی در تمامی حوزه‌ها  به‌ویژه حوزه معاونت بهداشتی و  تأسیس پایگاه سلامت امید در دو بخش مردان و زنان در زندان زاهدان  ، خواستار تأسیس این پایگاه در سایر زندان‌های تابعه شد . دکتر سلیمانی گفت : ایجاد این پایگاه در زندان‌های تابعه استان   موجب تقویت و تسریع در نیل به  هدف عدالت در سلامت تمامی زندانیان و بهره‌مندی شایسته آنان از خدمات بهداشتی و درمانی می‌گردد  .

 در این نشست  کارشناسان بخش‌های مختلف ازجمله گروه‌های  بهداشت محیط ، بهداشت خانواده و زنان ، مدیر توسعه شبکه و مدیر گروه بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  به بحث و تبادل‌نظر در خصوص نحوه ارتقای کیفی تعاملات دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل زندان‌های استان پرداختند .  

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*