مدیرکل زندانهای استان قزوین: هدف از مجازات در نظام زندانبانی اسلامی اصلاح و تربیت مجرمین است

مدیرکل زندانهای استان قزوین اظهار داشت: هدف از مجازات در نظام زندانبانی اسلامی اصلاح و تربیت مجرمین است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین؛ محمدعلی محمدی درحاشیه بازدید سر زده از زندان مرکزی  ودیدار بامسؤلین این مرکزگفت:زندانبانی اسلامی یکی از دستاوردهای مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی است. تفاوت زندانبانی اسلامی با سایر نظام های زندانبانی دنیا در این است که نگاه به زندانی نگاهی توأم با کرامت بوده و هدف از مجازات نیز اصلاح و تربیت مجرم است.

وی افزود: در سایر نظامهای زندانبانی دنیا، هدف از مجازات حبس صرفا تنبیه و سلب آزادی از افراد مجرم است و فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی نیز آنطور که در زندانبانی جمهوری اسلامی به چشم می‌خورد، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. رسالت سازمان زندان ها، اصلاح و تربیت بزهکاران است. این موضوع می تواند به عنوان یک محور مهم در مسیر بازگشت افراد بزهکار به جامعه و همچنین پیشیگیری از وقوع جرم و تکرار مجدد آن مورد استفاده قرار گیرد.

محمدی خاطرنشان کرد: مددجویان زندانهای استان در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش قرآن(حفظ، قرائت، تفسیر)، آموزش مهارت‌های اساسی زندگی، فعالیت‌های حرفه آموزی، آموزش احکام،اخلاق وعقاید اسلامی،آموزش های تحصیلی در همه مقاطع از سوادآموزی تا عالی ، مسابقات و فعالیت‌های ورزشی، وفعالیتهای هنری فعالیت می‌کنند که این موارد ضمن پرکردن اوقات فراغت آنان به صورت هدفمند، موجبات پیشگیری و کاهش آسیب رفتارهای پرخطر در زندانها را سبب می‌شود.

مدیرکل زندانهای  استان تصریح داشت: با توجه به تأثیرات مثبت و جامعیت برنامه های تربیتی و همچنین وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل های خوب بین زندانهای استان، برنامه های هنری بویژه در بخش خوشنویسی(پایتخت خوشنویسی ایران) اوقات فراغت مدجویان را به بهترین روش ممکن مدیریت نموده تا زمینه تغییر نگرش و اصلاح رفتار آنان فراهم شود.

وی درپایان ابراز نمود: فرصت مغتنمی پیش آمده تا برنامه های تأمینی وتربیتی در زندان های استان توسعه یابد. امیدواریم با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده و تعاملات لازم با دستگاههای ذیربط از جمله استانداری، سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان و شهرداری قزوین در زمینه توسعه زیر ساختهای زندانهای استان، در آینده نزدیک شاهد تحولات اساسی در همه حوزه های نظام زندانبانی باشیم.