مدیر کل زندان های همدان تاکیدکرد : سلامت روان تضمین ارتقاء کیفیت زندگی مددجویان

image_pdfimage_print

پژمان پروین مدیر کل زندان های همدان با بیان اینکه  هدف از تاسیس مرکز خدمات مشاوره و روانشناختی پاسخ به نیازهای روانشناختی زندانیان نیازمند در زمینه های فردی ،گروهی ،خانوادگی و ارتقا ء سطح سلامت روانی آنان می باشد افزود : ساختار مشاوره و روان درمانی  برپایه کمک به زندانی  باشد چراکه این امر در تخلیه روانی زندانی بسیار موثر خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های همدان ،نشست شواری روان درمانی با حضور مدیر کل زندان های همدان ،معاون سلامت ،اصلاح و تربیت ،رئیس اداره بهداشت و درمان زندان های استان و اعضای این شورا در اداره کل برگزار شد.

مدیر کل زندان های همدان در ابتدای سخنان خود گفت :فقدان احساس خرسندی و رضایت از کارکردهای ذهنی و روانی در زندانیان یکی از عوامل اساسی کاهش توانایی ،خودکفایی و خودکارآمدی است .

وی افزود :مراقبت از خود ،خود مدیریتی و کنترل هیجان ها و عواطف ،بالابردن سطح اعتماد به نفس در زندانیان از اصول ارتقاءکیفیت زندگی و تضمین کننده سلامت روان و بالطبع آن کاهش نرخ رفتارهای خود آسیب رسان آنان خواهد بود .

وی  خاطر نشان کرد :زندان های استان همدان از معدود زندان هایی است که کلینیک توسعه خدمات مشاوره و روان شناسی  را راه اندازی  کرده است ،که توسعه مهارت های اساسی زندگی و توجه به رضایت روانی زندانیان ،غربالگری های اختلال های روانی ،پیش بینی و پیشگیری از رفتارهای خود آسیب رسان از اولویت های حوزه اصلاح و سلامت و بهداشت و درمان زندان های استان می باشد .

مدیر کل زندان های همدان در ادامه سخنان خود در نشست تخصصی شورای روان درمانی و مشاوره استان با بیان کارکردها و اولویت های سازگاری در حوزه تامین سلامت روان  ،ضمن تاکید بر ارتقا ء کمیت و کیفیت خدمات مشاوره و روان درمانی  ،همکاری های بین بخشی را ضامن توسعه سلامت پایدار و بازتوانی چند بعدی مددجویان دانسته و فلسفه عضویت واحد اشتغال ، فرهنگی و مددکاری را در شورای روان درمانی همین موضوع عنوان کرد که در کنار توان بخشی روانی و شخصیتی ، باید بازتوانی حرفه ای ، اخلاقی و اجتماعی در رئوس فعالیت های  همکاران باشد .

 

مدیر کل زندان های همدان با بیان اینکه  هدف از تاسیس مرکز خدمات مشاوره و روانشناختی پاسخ به نیازهای روانشناختی زندانیان نیازمند در زمینه های فردی ،گروهی ،خانوادگی و ارتقا ء سطح سلامت روانی آنان می باشد افزود : ساختار مشاوره و روان درمانی  برپایه کمک به زندانی  باشد چراکه این امر در تخلیه روانی زندانی بسیار موثر خواهد بود .

وی خاطر نشان کرد :برای انجام مشاوره و روان درمانی در زندان ها چارچوب مشخصی را ایجاد نمائید وزیر ساخت ها را قبل از اقدامات علمی فراهم کنید  و با در نظر گرفتن پارامترهای موجود در حوزه مشاوره و روان درمانی خدمت رسانی کنید.

برگزاری دوره های آموزشی بیشتر در زمینه  فرهنگی،ورزشی  و اشتغال و حرفه آموزی برای پر کردن اوقات فراغت مددجویان ،شناسایی  مددجویان خود آسیب رسان در بند قرنطینه ، پذیرش ،ارائه برنامه جامع و مناسب روان شناسان ،بررسی پرونده شخصیت مددجویان ، اجرای صحیح فرایند های درمانیMMT ودرمان زندانیان معتاد با روش های متادون تراپی،نظارت بر میزان داروی مصرفی ، ارائه خدمات تخصصی و اثر بخش  و استفاده از تمام ظرفیت های  زندان از دیگر مواردی بود که مدیر کل زندان های همدان در نشست شورای روان درمانی مورد تاکید قرارداد.

گفتنی است در ادامه نشست طرح کنترل و کاهش رفتارهای خود آسیب رسان با تکیه بر اقتصاد رفتاری که از پیشنهادهای مشترک  مدیرکل زندان های همدان  و همکاران روان شناس بود بررسی و مقرر شد دستور العمل اجرایی آن تهیه و مقدمات اجرای آن در زندان مرکزی همدان فراهم گردد .

 

در پایان  این نشست اعضای شورای روان درمانی به ایراد نقطه نظرها و پیشنهادهای خود پرداختند و درپایان مصوباتی برای اجرا به تصویب رسید .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*