اخبار کوتاه

مراسم آئینی ” چَمر ” به مناسبت اربعین در زندان های ایلام

image_pdfimage_print

به گزارش روابط عمومی زندان های استان ایلام- مراسم آئینی چَمر در بین زندانیان زندان مرکزی به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی(ع) برگزار شد.

 

چمر نوعی مراسم ویژه سنتی و نمایش تصویری و عینی از آیین مرثیه ای و عزاداری محلی است که می توان آن را در  قلمرو تعزیه به شمار آورد. مراسم چمر در استان ایلام دارای مفاهیم ارزشی و اعتقادی فراوانی نظیر:برابری، تعاون، اتحاد، نظم و تعادل و توازن است. حرکت صفوف عزاداران در کنار هم نشانه مساوات و برابری در عرصه زندگی است. مراسم چمر مجموعه ای از ارزش های انسانی و اسلامی است که در قالب حرکاتی عینی و ملموس به تصویر کشیده می شود .

 

عبدالمجید کشوری مدیرکل زندان های استان ایلام ضمن تقدیر از کوهی رئیس دادگستری سیروان و پروین دادستان ایوان که در این مراسم حضور یافتند، بیان داشت: از ارزنده ‏ترین آثار و برکات مجالس عزادارى و گریه بر ابا عبدالله حسین علیه السلام حفظ رمز نهضت حسینى است.وی افزود: گریه بر سیدالشهدا علیه السلام و تشکیل مجالس عزاى حسینى نه تنها اساس مکتب را حفظ می کند، بلکه باعث مى‏ گردد شیعیان با حضور در این مجالس از والاترین تربیت اسلامى برخوردار شده و در جهت حسینى شدن رشد و پرورش یابند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*