مرکز نیکو کاری در اداره کل زندانهای البرز افتتاح شد

image_pdfimage_print

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان البرز؛ محمد محمدی فرد مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) در مراسم افتتاحیه مرکز نیکو کاری گفت: همکاری کمیته امداد و زندانها از سابقه طولانی بر خوردار است چرا که محرومیت از عوامل بزه و زندانی شدن افراد است و یا برعکس زندانی شدن فردی زمینه محرومیت را ایجاد می کند.

وی ادامه داد:  ایجاد مرکز نیکوکاری که به نام شهدای سازمان زندانها می باشد ابتکار عملی است برای اینکه کانون و فصل مشترکی برای جذب کمکهای نیکوکاران و خیرین جهت حمایت از خانوادهای محروم و نیازمند زندانیان داشته باشیم .

مدیر کل کمیته امداد استان در ادامه افزود: هدف از بر پایی این مرکز توانمند کردن زندانیان پس از خروج از زندان، کمک به آزادی زندانیانی با جرائم غیر عمد و حمایت و توانمدسازی خانوادهای زندانیان از جمله آموزش مهارتهای کسب درامد و کمک به خانوادهای نیازمند زندانیان و تامین هزینه های تحصیل، درمان و مسکن و جهیزیه این خانواده هاست.

سیدعبدالله مرتضوی، مدیرکل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان البرز نیز یکسان سازی کمک به محرومین و نیازمندان و خانواده آنها را مثمر ثمر دانسته و تصریح کرد: هنر ما باید این باشد که با توانمندسازی مددجویان نیازمند تحت پوشش و همچنین تهیه بانک اطلاعاتی خیرین و نیازمندان خانواده زندانیان  و کمیته امداد را کامل داشته باشیم .

وی در بخش دیگری از سخنان خود هم افزایی را موجب خیر و برکتی عظیم برشمرد و افزود: یکی از اهداف ما در حوزه معاونت سلامت اصلاح و تربیت کارآموزی و حرفه آموزی می باشد ضمن اینکه چه در بحث درمان و چه بحث مسکن که اولویت ویژه مرکز نیکوکاری شهدای زندانهاست باید وحدت نظر وجود داشته باشد.

مرتضوی گفت: تصور ما این باشد که در مرکز ملی کار می کنیم در شاخص ها مهمترین دیدگاه این باشد که اقدامات بصورت جزیره ای نباید صورت بگیرد اگر چنین باشد انگیزه ها کم شده و بالانس ترازو به هم خواهد خورد و ما را از مسیر خدمت رسانی دور می کند.

وی با بیان اینکه اشتراک گذاری اقدامات دستگاه های خدمات رسان در این مرکز نیکوکاری، می تواند این هم افزایی را تداوم و قدرت بیشتری برای حمله به آسیبها را فراهم کند، خاطرنشان کرد: قطعا در صورت آگاهی از توانمندی های کمیته امداد و نهادهای تابعه اداره کل زندانها، این قدامات در حوزه کمک به خانواده زندانیان با توزیع سبدکالا ، سپس آموزش و اشتغال خانواده های آسیب دیده و مددجویان بعد از آزادی، می تواند تداوم داشته باشد.

رضوان اله مرندی مدیر عامل انجمن حمایت زندانیان  کرج در ادامه این جلسه از حمایت ۷۰۰خانواده زندانیان در شهر کرج خبر داد و تصریح نمود : تشکیل مرکز نیکوکاری در زندانهای استان البرز باعث یکسان سازی وتبادل اطلاعات بین مراکز حمایتی در کمک به این گروه از اقشار دردمند در جامعه می گردد .

وی افزود : در دیگر شهرستانهای استان البرز نیز انجمن های حمایت زندانیان   همچون هشتگرد ، ساوجبلاغ ، فردیس و نظر آباد دایر است که آنها نیز مددجویان شهرستان خود را تحت پوشش دارند بهرحال هدف از تمامی این حمایت ها تمرکز در خدامات حمایتی بهتر ، قادر سازی مددجویان و نهایتا کاهش اثرات نا مطلوب آسیب های اجتماعی بر پیکره فرد و جامعه است .

مدیر عامل انجمن حمایت زندانیان  کرج در ادامه از اختصاص مبلغ ۵۰۰میلیون تومان لوازم التحریر برای دانش آموزان خانواده زندانیان خبر داد .

محمدباقر مقدسی، مدیر ستاد دیه استان نیز به مراجعه خیرین یا موسسه های خیریه به ستاد دیه جهت کمک به آزادی زندانیان اشاره و تصریح کرد: ستاد دیه به همان میزان بلکه دو برابر یا بیشتر به مبلغ کمکهای خیرین اضافه می کند تا مددجویی از زندان آزاد شود و در این راستا چنانچه از سوی این مرکز نیکوکاری مبالغی برای آزادی صورت گیرد، طبعا ستاد دیه نیز به همان میزان کمک را اضافه می نماید.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل ستاد دیه می تواند در بعضی پرونده فقط ۵۰ درصد کمک نماید و مابقی را خود مددجو یا خانوده باید آورده داشته باشند یا وام اخذ کنند که در این زمینه شاهد هستیم بعضی از این مددجوها، فاقد آورده کافی هستند و یا توان دریافت وام را ندارند، که از این جهت این مرکز نیکوکاری می تواند کمک حال این دسته از مددجویان باشد تا زودتر آزاد گردند و به آغوش خانواده هایشان برگردند. اگر این اتفاق بیفتد، ما شاهد آزادی ۲ تا ۳ برابری مددجویان جرائم غیرعمد در سطح استان خواهیم بود. بنابراین ستاد دیه آمادگی دارد با مشخص شدن شیوه نامه اصولی، شفاف و حساب شده به این مرکز نیکوکاری ورود و همکاری نماید.

گفتنی است: در پایان این جلسه مقرر گردید به منظور توسعه اقدامات حمایتی مالی اعضای مرکز نیکوکاری، نسبت به ایجاد منابع مشترک مالی اقدام، گردد و سید عبداله مرتضوی به عنوان رئیس هیات عامل مرکز ، کریمی نسب به عنوان جانشین معرفی شد و همجنین اعضای مرکزمشخش گردیدند

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*