اخبار کوتاه

معاون اقتصادی استانداری خراسان جنوبی : اقدامات اصلاحی و تربیتی اداره کل زندانهای استان در حین تحمل حبس و پس از آزادی زندانیان ارزشمند است

image_pdfimage_print

مدیر کل زندانهای استان خراسان جنوبی با معاون اقتصادی استاندار خراسان جنوبی دیدار و گفتگو کرد .

به گزارش روابط عمومی زندانهای خراسان جنوبی علی هاشمی مدیر کل زندانهای استان با عابدی معاون اقتصادی استاندار خراسان جنوبی در راستای برنامه های تعاملی در خصوص اشتغال و حرفه آموزی زندانیان  وخانواده دیدار و گفتگو کرد.

علی هاشمی در این دیدار ضمن تشکر از استاندار خراسان جنوبی و معاون اقتصادی استاندار بابت کمک ۵۰میلیونی به جشن گلریزان با  تاکید بر اهمیت اشتغال و حرفه آموزی زندانیان گفت: در بحث حرفه آموزی برش کشوری که در سال ۹۷ برای استان خراسان جنوبی تعیین شده بود ۱۲۰۰ نفر بود اما با تلاش و همت مضاعفی که انجام شد ۱۶۶ دوره آموزشی برگزار شد که در این دوره ها قریب به  ۳۷۰۰ نفر از زندانیان آموزش دیدند .

مدیر کل زندانهای خراسان جنوبی گفت: با تعاملی که با مرکز فنی و حرفه ای و جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی صورت گرفته است امسال نیز تاکنون ۳۹ دوره آموزشی در رشته های مختلف برگزار شده است که ۳۷ دوره  توسط مرکز فنی و حرفه ای و ۲ دوره توسط جهاد کشاورزی برای زندانیان برگزار شده است .

وی تصریح کرد: توسعه توانمندی و مهارت های فردی و اجتماعی زندانیان یکی از اولویت های ده گانه سازمان زندانهاست که در این خصوص با توجه به اینکه عدم بازگشت زندانیان به زندان منوط به ایجاد شغل و ممر درآمدی است که بتوانند پس از آزادی برای خود ایجاد کنند لذا تمام تلاش خود را برای توسعه اشتغال و حرفه آموزی زندانیان انجام میدهیم .

وی افزود :اداره کل زندانهای خراسان جنوبی در دو سال گدشته درحوزه حرفه آموزی و اشتغال توانسته است مقام دوم کشوری و دستگاه برتر در سال ۹۷ را به خود اختصاص دهد .

هاشمی گفت : در حوزه اشتغال  مولد نیز در حال حاضر ۷۵۰ نفر از زندانیان در حوزه های مختلف مشغول به کار هستند و ۷۸۰ نفر نیز به صورت  غیر مولد به کار مشغول هستند

مدیر کل زندانیان استان خاطر نشان کرد : تمامی زندانیان شاغل بیمه حوادث هستند .

عضو شورای قضائی استان خراسان جنوبی گفت : قربانی اصلی خانواده زندانیان هستند چرا که با زندانی شدن سرپرست خانواده در معرض بسیاری از آسیب های اجتماعی قرار میگیرد .

وی افزود: ۱۵۲۰ خانواده زندانی تحت پوشش ۵ انجمن حمایت از زندانیان هستند که نیاز به حمایت همه دستگاههای اجرایی هستند .

مدیر کل زندانهای استان گفت ۲۰ هکتار از اراضی زندان به احداث بزرگترین  مرکز پرورش شتر مرغ شرق کشور اختصاص داده شده است که فاز اول و دوم آن افتتاح و هم اکنون ۶۰۰ شتر مرغ در آن پرورش می یابند و امیدواریم با افتتاح فاز سوم این مجموعه بتوانیم از صفر تا صد تولید تا مرحله کشتار و روانه بازار را انجام دهیم .

هاشمی گفت : سال نود و هفت  ۱۲۶ تن خیار سبز از گلخانه زندان مرکزی برداشت و روانه بازار استان شده است  که این گلخانه ۴۰۰۰ متر مربع زیربنا دارد و به صورت هیدرو پونیک ساخته شده است.

مدیر کل زندانهای استان با اشاره به اینکه در زندان فردوس ۴۰ هکتار مزرعه پسته و در زندان نهبندان ۹۰ هکتار مزارع عناب و زیتون برای اشتغال زندانیان راه اندازی شده است گفت: تمامی مزارع کشاورزی زندانهای استان مجهز به آبیاری قطره ای شده است تا در مصرف آب نهایت صرفه جویی به عمل آید .

هاشمی گفت : ۴۰ عنوان شغلی در زندانهای استان راه اندازی شده است که زندانیان در این شغلها مشغول به فعالیت هستند .

عضو شورای قضائی استان گفت : ۳۰ دار قالی در زندانهای استان فعال است که در صدد توسعه آن هستیم و تا کنون نیز زندانیان خراسان جنوبی ۱۲ تخته فرش ۶ متری به عتبات عالیات( صحن حضرت فاطمه زهرا(س) اهداء کرده اند.

وی گریزی به مسائل معنوی زندانیان زد و گفت : نماز جماعت توسط ۲۵ نفر روحانی اقامه میشود و در پنج سال متوالی دستگاه برتر استان در زمینه اقامه نمازبه دست آوردیم  و با اجرای طرح یکسان سازی مشوق های قرآنی در راستای ایجاد انگیزه برای زندانیان در راستای حفظ کلام الله مجید  تاکنون بالغ بر ۹۰۰ نفر از زندانیان و ۳۵۰ نفر از خانواده زندانیان حافظ اجزائی از قرآن مجید شدند .

وی در پایان سخنان خود با اشاره به اقتصاد مقاومتی گفت : زندانیان خراسان جنوبی نقش بسیار مهمی  در رونق تولید که شعار سال ۹۸ است در استان دارند .

عابدی معاون اقتصادی استاندار خراسان جنوبی در این دیدار گفت : نگاه مثبت شما از برنامه های تدوین شده  مشخص است و خراسان جنوبی به جهت اینکه مردم از توان فکری خود برای بومی سازی فعالیتهای اقتصادی استفاده میکنند بسیار ارزشمند است و این تفاوت استان خراسان جنوبی با دیگر استانها ست .

وی به اهمیت برنامه ریزی و زمان بندی برای فعالیتهای اقتصادی اشاره کرد و افزود : نگاه اول بحث تثبیت اشتغال است و باید پس از ایجاد اشتغال به فکر تثبیت آن باشیم که بسیار مهم است .

معاون اقتصادی استاندار گفت : خیز خوبی برای اشتغال از سال ۹۵ تا سال ۹۸ در اداره کل زندانهای استان برداشته شده است و اقدامات اداره کل زندانهای استان برای زندانیان در حین تحمل حبس و پس از آزادی بسیار ارزشمند است .

عابدی افزود : اگر زندانی با آموزشهایی که در زندان دیده است موفق به ایجاد شغل پس از آزادی شود آنگاه اقدامات نمود بسیار خوبی در جامعه خواهد داشت .

وی گفت: بروز رسانی اقتصادی بسیار مهم است و باید از اقدامات اقتصادی که بازار کار ندارد خودداری کرد .

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت : اگر زندانیان بتوانند پس از آزادی صاحب شغل شوند کار دولت راحت تر خواهد شد و لذا ما آمادگی لازم را برای تعامل و همکاری با مجموعه اداره کل زندانهای استان در همه زمینه های اقتصادی داریم .

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*