معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان های کشور در جمع زندانیان یاسوجی: زندان در جمهوری اسلامی به معنای واقعی درمانگاه معنوی است

image_pdfimage_print

مراسم بزرگداشت ایام فاطمیه و تقارن آن با شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی با حضور معاون سلامت، اصلاح و تربیت، مدیر کل اقدامات حمایتی سازمان زندان های کشور، رئیس کل دادگستری و معاونین قضایی ایشان و مدیر کل زندان های استان در زندان مرکزی یاسوج برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و واحد اطلاع رسانی زندان های کهگیلویه وبویراحمد با برنامه ریزی بعمل آمده با حضور ابوالفضل حجتی پور معاون سلامت، اصلاح و تربیت و حمیدرضاعلی اکبری مدیر کل دفتر اقدامات حمایتی سازمان زندانهای کشور، دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری و معاونین ایشان، اسماعیل جمیاری مدیر کل زندان های استان، کارکنان و جمع کثیری از زندانیان زیارت عاشورا همراه با سوگواری ایام فاطمیه و بزرگداشت شهادت فرمانده سپاه قدس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش در سالن ورزشی زندان یاسوج برگزار شد.

مدیر کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کهگیلویه وبویراحمد در این آئین با تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و تقدیر از حضور میهمانان سازمانی عنوان داشت: خوشبختانه در دوره تحول قضایی از سوی رئیس قوه نسبت به موضوع زندان و زندانی مباحث فراوانی مطرح شده و سیاست این قوه بر کاهش هدفمند جمعیت کیفری در مراکز ندامتگاهی کشور است که این مهم به بعنوان اولویت سازمانی در سطح زندان های کشور در حال پیگیری است.
وی با تقدیر و تشکر از تعامل و همراهی مراجع قضایی به خصوص رئیس کل دادگستری با مجموعه زندان های استان تصریح کرد: اهتمام مراجع قضایی استان در ادامه سیاست های قوه قضائیه مبنی بر کمک به زندانیان و گره گشایی از مشکلات آنان قابل تقدیر است تا آنجا که رئیس کل دادگستری در جلسات مکرر موضوع ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت آنان را به طور دقیق پیگیری می کند .
عضو شورای قضایی استان در سخنانی ضمن برشمردن مشکلات و درخواستهای زندانیان با اشاره به مقوله مهم و تأثیر گذار کاهش جمعیت کیفری در مراکز بازپروری استان خاطر نشان کرد: مراجع و مقامات قضایی با استفاده از ظرفیت هایی همچون آزادی مشروط، تعلیق مجازات، عفو موردی و اعطاء مرخصی های پایان حبس و نیز تسریع در تعیین تکلیف متهمین و نیز حضور بیشتر در داخل زندان ها می توانند در تحقق سیاست های دوره تحول کمک حال زندان و زندانیان باشند.

ابوالفضل حجتی پور معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان های کشور نیز در این آئین با بیان آیات و روایاتی در خصوص خلقت انسان و تکریم و تعزیز این آفریده خداوندی افزود: در جای جای قرآن مجید و روایات و احادیث وارده ارزش و جایگاه انسان مورد توجه قرار گرفته که همراه با اکرام می بایست به آن توجه ویژه داشته باشیم.
وی افزود: هر چند انسان در جایگاه و مراتب بسیار بلندی از خلقت قرار دارد ولی بوسیله قوه اختیار که فراموشی چاشنی آن شده است دچار لغزش و اشتباهاتی می شود که متأسفانه آن جایگاه ولای انسانیت را زیر سؤل می برد.
حجتی پور افزود: انسان با مراجعه به عقل سلیم خود و شناخت ارزش و جایگاه خویش می تواند مسیر تعالی و رشد را پیش گرفته ، از لغزش ها و ناهنجاری ها دوری کرده و به منزلت واقعی خود دست یابد.
معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان های کشور عنوان داشت: افرادی هستند که بنا به دلایلی دچار لغزش و اشتباه شده و در جایی به نام زندان محبوس شده اند که البته سیاست سازمان زندان ها با توجه به آموزه های دینی و اعتقادی این است که کرامت انسانی او را رعایت کرده و به غیر از سلب آزادی از او کلیه خدمات و مطالبات یک انسان آزاده را به وی اعطاء نماید.
این مقام ارشد سازمان زندان ها در ادامه افزود: واقعیت این است که در نظام اسلامی ما زندان یک عذاب و عقاب نیست بلکه یک درمانگاه معنوی برای افرادی است تا در این مکان با ندامت و پشیمانی از گذشته خود راه و طریق درست را انتخاب کرده، مسیر اصلاح و تربیت را در پیش گرفته و به جامعه به عنوان یک فرد مفید بازگردند.
ابوالفضل حجتی پور بیان داشت: فلسفه وجودی زندان به معنای اصلاح و تربیت افرادی است که دچار لغزش و اشتباهی شده اند تا به کمک همکاران سخت کوش ما بتوانند مسیر درست را انتخاب کرده و بین خود و خدا آشتی برقرار کنند.
شایان ذکر آنکه در این برنامه زیارت عاشورا همراه با سینه زنی و عزاداری در رثای حضرت فاطمه زهرا (س) و شهادت سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش با حضور میهمانان در فضایی معنوی برگزار شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*