اخبار کوتاه

معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندانهای کشور: کاهش جمعیت کیفری زندانها، بهبود فعالیت های اصلاحی و تربیتی را در پی خواهد داشت

image_pdfimage_print

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان دکتر شیخ پور معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندانهای کشور از مراکز اصلاحی و تربیتی سطح شهر سنندج بازدید نمود.

در این بازدید که اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان و همچنین کلیوند معاون دادستان مرکز استان نیز وی را همراهی می نمود ضمن حضور در قسمت های مختلف زندان مرکزی و بازداشتگاه سنندج، با مددجویان نیز دیدار و مشکلات قضائی آنان  مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر شیخ پور همچنین با جوهری دادستان مرکز استان نیز دیدار و در جلسه ای که یک ساعت به طول انجامید، موضوعات مختلف از جمله کاهش جمعیت کیفری زندانها، مشکلات قضائی مددجویان و … به بحث گذاشته شد.

معاون قضائی سازمان زندانهای کشور در دیدار با دادستان سنندج با اشاره به رسالت مهم زندانها گفت: رسالت مهم و خطیر سازمان زندانها اصلاح، تربیت و کمک به بازگشت سعادتمندانه مددجویان به جامعه می باشد که کاهش جمعیت کیفری زندان در این راستا می تواند بسیار موثر و کارگشا باشد.

دکتر شیخ پور موضوع «کاهش جمعیت کیفری زندانها» را از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دانست و اظهار داشت: حضرت آیت الله خامنه ای در جلسات متعددی که با مسئولین قضائی کشور داشته اند همواره بر کاهش جمعیت کیفری تاکید نموده اند که این مهم می طلبد تا مسئولین قضائی کشور در این خصوص گام های موثرتری بردارند.

وی استفاده از مجازات های جایگزین حبس را یکی از راهکارهای موثر در مسیر نیل به اهداف کاهش جمعیت کیفری دانست و بیان نمود: متاسفانه در بسیاری موارد، سیاست برخورد با مجرمین از سوی قضات حبس محور بوده که در این راستا و در جرائمی که به امنیت جامعه خدشه وارد نمی شود بایستی با برنامه ریزی و راهکارهای مناسب از مجازات های جایگزین حبس استفاده نمود.

جوهری دادستان مرکز استان کردستان نیز در این دیدار با اشاره به تعامل بسیار خوب میان اداره کل زندانها و حوزه دادستانی در کردستان گفت: خوشبختانه این تعاملات دو سویه و بالاخص بازدید مستمر قضات از زندان های سطح استان، شرایطی فراهم نموده که مشکلات قضائی مددجویان نیز به حداقل ممکن برسد.

جوهری همچنین فعالیت های عمرانیِ اجرا شده در زندان مرکزی سنندج را قابل توجه دانست و اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر شاهد احداث فضاهایی جدید شامل فضاهای خوابگاهی، کارگاه های اشتغال و حرفه آموزی، اماکن فرهنگی و … در زندان مرکزی سنندج می باشیم که این موضوع علاوه بر اینکه حاکی از کار جهادی در زندانها بوده، در آینده نزدیک موجب خواهد شد که شاهد تحولی عظیم در این مرکز و در حوزه های مختلف اصلاحی و تربیتی باشیم.

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان نیز رفتار انسانی و اسلامی قضات و مسئولین قضائی با مددجویان را یکی از نقاط قوت در مراکز اصلاحی و تربیتی استان دانست و گفت: توجه به حقوق شهروندی و کرامت انسانی مددجویان علاوه بر اینکه تاثیر پذیری فعالیت های اصلاحی و تربیتی در مددجویان را دو چندان خواهد نمود از سوی دیگر زمینه پیشگیری از وقوع جرم را نیز به وجود خواهد آورد.

ابراهیمی کمبود فضای فیزیکی و فرسوده بودن را یکی از مشکلات مهم زندان مرکزی سنندج دانست و در این باره گفت: امیدواریم با اضافه شدن فضاهای جدیدی که در زندان مرکزی سنندج در دست احداث می باشد شاهد به حداقل رساندن معضل کمبود فضای فیزیکی در این مرکز اصلاحی و تربیتی باشیم.

مدیرکل زندانهای کردستان یکی از مهم ترین اهداف ساخت فضاهای جدید در زندان مرکزی سنندج را توسعه برنامه های اشتغال و حرفه آموزی برای مددجویان این مجموعه دانست و بیان داشت: در ساخت و سازهای زندان مرکزی سنندج فضاهای مناسب جهت کارگاه های حرفه آموزی پیش بینی شده است که امیدواریم با تجهیز و بهره برداری از این کارگاه ها، زندان های کردستان بتوانند سهم خود را در رفع معضل بیکاری در جامعه به درستی ایفا کنند.

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*