معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندان های کشور: در بازدید هیأت بازرسی سازمان زندان ها از زندان های فارس، تاکنون زمینه آزادی ۷۱۶ نفر فراهم شده است

image_pdfimage_print

دکتر سیروس شیخ پور معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندان های کشور که در معیت هیأت بازرسی متشکل از قضات و کارشناسان سازمان زندان ها در فارس حضور داشتند در دیدار با حجت الاسلام سیدکاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: یکی از مهمترین اولویت های سازمان زندان ها که مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و رئیس معزز قوه قضائیه می باشد انجام اقدامات و پیگیری های لازم در خصوص ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها می باشد.
وی افزود: زندان ها باید محل نگهداری افراد شرور و مخلان نظم و امنیت جامعه باشند تعدادی از زندانیان با جرایم سبک که در زندان ها نگهداری می شوند اگر این افراد بیرون از زندان باشند آسیبی متوجه اجتماع نمی شود و لازم است با همکاری مجموعه قضایی استان، شرایط آزادی این زندانیان از زندان ها فراهم شود.
شیخ پور تأکید کرد: بخشی از ورودی های زندان های استان را متهمان با اقامت های کمتر از ۱۰ روز تشکیل می دهند که با توجه به مدت کوتاه ماندگاری آنان، عملاً انجام هر گونه برنامه اصلاحی و تربیتی را نمی توان برای آنان درنظر گرفت و شعبات دادسرا می بایست در راستای اجرای دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان ها تمهیدات لازم در این خصوص اتخاذ نمایند تا منبعد متهمین با قرار وثیقه و کفالت که توانایی ارائه کفیل و وثیقه را دارند به زندان معرفی نگردند.
معاون قضایی سازمان زندان ها یادآور شد: ملاقات چهره به چهره و هدفمند قضات با زندانیان، پذیرش قرارهای کفالت و یا وثیقه و نیز اعطای مرخصی های پایان حبس و آزادی مشروط، و همچنین استفاده از دیگر ظرفیت های قانونی همچون تعلیق و تعویق مجازات و پذیرش اعسار محکومین مالی در راستای کاهش جمعیت کیفری زندانها لازم است که در دستور کار مسؤولین قضایی استان قرار گیرد.
وی همچنین خواستار رسیدگی به وضعیت متهمان تحت قرار شد و اظهار داشت: رسیدگی به وضعیت قضایی زندانیان تحت قرار و بلاتکلیف، می بایست در کمترین زمان ممکن انجام گیرد تا زندانیانی که توانایی تودیع وثیقه ندارند زودتر تعیین تکلیف گردند.
شیخ پور در پایان یادآور شد: پس از بازدید و بررسی مشکلات پرونده زندانیان توسط هیأت بازرسی اعزامی به زندان های سطح استان، تاکنون زمینه آزادی تعداد ۷۱۶ نفر از زندانیان فراهم شده است که این روند روبه افزایش می باشد.
وی همچنین سایر اقدامات هیأت بازرسی را پیگیری اعطای عفو به زندانیان واجد شرایط از طریق کمیسیون عفو استان اعلام کرد و گفت: نتیجه نهایی اقدامات پس از پایان کار هیأت به اطلاع عموم خواهد رسید.
حجت الاسلام موسوی رئیس کل دادگستری فارس، نیز در این جلسه اظهار داشت: مرتفع کردن مشکل قضایی زندانیان و تعامل دوسویه مراجع قضایی با مجموعه زندان ها همیشه مورد تأکید بوده و در این خصوص کمیته ای متشکل از معاونت قضایی در امور زندانیان ، معاونت دادستان مرکز و سایر معاونین و کارشناسان حوزه ریاست و اداره کل زندان ها در سطح استان تشکیل گردیده است تا مسائل و مشکلات قضائی زندانیان در کمترین زمان ممکن بررسی و مورد پیگیری لازم قرار گیرد.
مدیرکل زندان های فارس گزارشی از وضعیت زندان های استان ارائه کرد و گفت: اجرای مطلوب دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان ها در راستای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و مورد تأکید ریاست محترم قوه قضائیه می باشد که خوشبختانه در استان فارس قضات و مسئولین قضایی تعامل خوبی با زندان های استان در این زمینه دارند.
اسحاق ابراهیمی یادآور شد: رویکرد جدید قوه قضاییه در حوزه زندانبانی از زمان حضور آیت اله رئیسی در رأس قوه قضائیه، نگاه اجتماعی به موضوع جرم و جلوگیری از ورود غیر ضروری متهمین به زندان و کاهش جمعیت کیفری است. این رویکرد مهم که باعث می شود فقط مجرمین حرفه ای و سابقه دار در زندان نگهداری و باز اجتماعی شوند، کاهش جمعیت کیفری را نیز به دنبال خواهد داشت و در نتیجه فرآیند بازاجتماعی نیز با کیفیت مطلوب تری انجام می شود.
وی ادامه داد: با مدیریت رئیس کل دادگستری استان، رویکرد جدید قوه قضائیه به صورت جدی دنبال می شود و در این خصوص، تعامل ارزنده بین زندان و مسوولین قضایی استان و شهرستان های تابعه جای قدردانی دارد.
مدیرکل زندان های فارس گفت: امروز دغدغه سازمان زندان ها و دستگاه قضایی، کاهش جمعیت کیفری است، بازدید های مکرر قضات و مسوولین قضایی از زندان ها، حضور شخص ریاست محترم کل دادگستری به صورت مستمر در زندان های تابعه نشانگر این تعامل و عزم راسخ در اجرای سیاست های کلان قوه قضاییه می باشد.
ابراهیمی اظهار داشت: بازدید قضات از زندان ها و ملاقات چهره به چهره با زندانیان علاوه بر کاهش جمعیت کیفری و به حداقل رساندن مشکلات قضایی زندانیان، تخلیه روحی و آرامش روانی زندانیان را نیز به همراه دارد.
وی افزود: حضور قضات در زندان ها در اعطای تأسیسات حقوقی و قانونی به زندانیان همچون مرخصی، تخفیف مجازات، آزادی مشروط و … به زندانیان مؤثر است و قاضی می تواند تشخیص دهد که زندانی اصلاح و یا متنبه شده است و مستحق استفاده از تسهیلات قانونی می باشد یا خیر.
مدیرکل زندان های فارس تأکید کرد: حضور ارزشمند هیات بازرسی ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان ها در زندان های استان بسیار باارزش و با برکت بوده است.
ابراهیمی گفت: با این شرایط تلاش می شود تا از ورود متهمین واجد شرایط به زندان جلوگیری شود و محکومین جرایم سبک که حضور آنان در زندان تاثیر اصلاحی و تربیتی و حتی بازدارنده ندارد نیز با توجه به شرایط تحقق یافته قانونی از مجازات های جایگزین حبس بهره مند شوند.
وی تأکید کرد: با کاهش جمعیت کیفری، فرآیندهای اصلاحی و تربیتی که نیازمند فضای مناسب در زندان هاست بهبود یافته و تأثیر بیشتری در بازاجتماعی نمودن زندانیان دارد.
مدیرکل زندان های فارس ضمن قدردانی از رئیس کل دادگستری، دادستان مرکز استان، رؤسای دادگستری شهرستان، دادستان ها و همچنین قضات به دلیل همکاری و تعامل مؤثر با زندان های استان گفت: خوشبختانه تعامل مؤثر و دو سویه میان زندان ها و مراجع قضائی در استان فارس وجود دارد و پرونده قضایی زندانیان نیز روزانه توسط مددکاران و همکاران اجرای احکام رصد و پیگیری می شوند و امیدواریم با اجرای بخشنامه جدید، شاهد کاهش چشمگیر جمعیت کیفری زندان های استان باشیم.
در ادامه، مسؤولین قضایی حاضر در نشست، به پیگیری وضعیت جمعیت کیفری استان و تسریع در روند رسیدگی به پرونده قضایی زندانیان پرداختند.
شایان ذکر است این دیدار با حضور کیانی دادیار دادسرای انتظامی قضات و مشاور رئیس سازمان زندان ها، حسینی قاضی دادگاه تجدید نظر و مشاور رئیس سازمان زندان های کشور و اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندان های فارس انجام شد و حیدر آسیابی دادستان عمومی و انقلاب شیراز و جمعی از مسؤولین قضایی استان حضور داشتند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*