نشست تخصصی ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان های کهگیلویه و بویراحمد

image_pdfimage_print

در راستای تحقق سیاست های دستگاه قضا در دوران مدیریت تحول، نشست تخصصی مسئولان قضایی و با مدیرکل، رؤسای زندان ها و مددکاران اجتماعی و مسئولین اجرای احکام برگزار شد.
در ابتدای این جلسه که بمیزبانی اداره کل زندان های استان و در سالن جلسات این ادراه کل برگزار شد. اسماعیل جمیاری مدیرکل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کهگیلویه و بویراحمد با ارائه آمار تحلیلی از وضعیت موجودی زندانیان مهمترین مشکلات فعلی را نابرابری ظرف و مظروف و یا بعبارتی نامتناسب بودن امکانات و فضای فیزیکی با تعداد زندانیان برشمرد و اظهار داشت: ازدحام جمعیت کیفری علاوه بر اختلال در طبقه بندی زندانیان و مختل شدن برنامه های اصلاحی و تربیتی باعث صرف هزینه های زیاد جهت نگهداری آنان شده و علاوه بر این ها خانواده های بی سر پناه و بدون نان آور زندانیان در معرض انواع آسیب های اجتماعی قرار گرفته که برخی از پیامدهای منفی ناشی از حبس غیر قابل جبران است.

عضو شورای قضایی استان پذیرش قرارهای صادره، تعیین تکلیف زندانیان تحت قرار، استفاده از تأسیسات حقوقی مانند آزادی مشروط، تعلیق و تخفیف مجازات، پذیرش اعسار و اعطای مرخصی های پایان حبس، تقویت شوراهای حل اختلاف در زندان، اشتغال بکار زندانیان و فعال نمودن کمیسیون عفو را از جمله ظرفیت هایی دانست که در صورت اهتمام و توجه جدی به آن زمینه کاهش جمعیت کیفری محقق خواهد شد.
وی فعالیت ستاد دیه استان را مطلوب و موفق ارزیابی کرد و گفت: علیرغم اینکه در ۳ سال و ۲ ماه گذشته تعداد ۸۱۰ نفر زندانی جرائم غیرعمد از زندان آزاد شده اند ولیکن متاسفانه هم اکنون تعداد ۴۵۰ زندانی محکوم مالی در زندان های استان وجود دارند که به نسبت جمعیت از میانگین کشوری بالاتر است.
مدیرکل زندان های استان در پایان اظهار امیدواری کرد تا خروجی این نشست به کم شدن آمار زندانیان و نهایتا کمتر شدن مشکلات فراروی خانواده زندانیان بشود.
حجت الاسلام والمسلمین ساجدی معاون قضایی رئیس کل و رئیس شوراهای حل اختلاف استان نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات و مسائل متعددی که گریبانگیر زندانیان و به تبع آن خانواده‌های آنان می‌شود گفت: همه ما باید با تأسی از سیره و رفتارائمه معصومین علیهم السلام در رفتار‌ها و برخورد‌های خود در مواجهه با زندانیان و رسیدگی به مشکلات آنان بایستی طوری عمل کنیم که توانسته باشیم تا حد زیادی از آثار مخرب حبس کاسته و آلام و درد‌های آنان تا حدودی تسکین یابد.
دکتر جعفرفراست معاون قضایی رئیس کل دادگستری نیز در این نشست با تقدیر از دغدغه مدیر کل و مجموعه زندان های استان برای مساعدت و معاضدت به زندانیان گفت: حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری زندان از اولویت‌ها و سیاست‌های دستگاه قضایی است لیکن بازدید های قضایی بایستی کاربردی و نتیجه بخش باشند.
این مقام قضایی استان اظهار داشت: دغدغه مسؤلین قضایی نیز کمک به حبس زدایی و کم کردن آمار زندانیان است لذا به دادسرا ها و دادگاهها اعلام شد که ضمن تلاش در جهت جایگزینی دیگر مجازات ها به جای زندان برای افرادی که نافی امنیت جامعه نباشند؛ از همه ظرفیتها و تأسیسات قضایی برای کمک به زندانیان محبوس در بند استفاده نمایند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*