نشست خبری هجدهمین جشنواره سراسری تئاتر زندان های کشور برگزار شد

image_pdfimage_print

مدیر کل امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندانها در نشست خبری هجدهمین جشنواره سراسری تئاتر زندانهای کشور که از چهارم تا هفتم اسفند ماه با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در برج آزادی برگزار خواهد شد، گفت: دوران حبس یک فرصت است، فرصتی که می تواند با ایجاد زمینه های تحول، شرایط ورود افراد را به زندگی سعادتمندانه و جامعه فراهم نماید.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی در جمع خبرنگاران رسانه های تصویری و نوشتاری مختلف کشور گفت: طی سال جاری ۱۵۰ اثر هنری زندانیان در جشنواره های مختلف فرهنگی هنری انتخاب شده اند که گویای فعالیت های وسیع صورت گرفته توسط مجموعه فرهنگی و تربیتی در زندانهای سراسر کشور است.

رئیس ستاد هجدهمین جشنواره سراسری تئاتر زندانهای کشور با اشاره به اهمیت هنر و فعالیتهای فرهنگی تربیتی گفت: دوران حبس یک فرصت است، فرصتی که می تواند با ایجاد زمینه های تحول، شرایط ورود افراد را به زندگی سعادتمندانه و جامعه فراهم نماید.

مدیرکل امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندانها افزود: برخی از انسانها با سطح تربیتی گوناگون متاسفانه خواسته اند ره صد ساله را طی یک شب بپیمایند، ولی اکنون به دلایل مختلف در زندان به سر می برند ما تلاش می کنیم حضور در زندان را برای این افراد تبدیل به فرصتی کنیم با استفاده از ظرفیتهای مختلف فعالیتهای فرهنگی و هنری برای ایشان تحولات مثبت ایجاد کنیم تا ضمن پیشگیری از ارتکاب مجدد جرم توسط آنان شرایط را برای بازگشت این افراد به جامعه فراهم نماییم.

رستمی ادامه داد: بیش از ۲۳ هزار نفر زندانی در سراسر کشور موفق شده اند طی ایام حبس حافظ یک تا سی جزء قرآن شوند و ۴۲۹ نفر زندانی با شرکت در آزمون سراسری و اخذ نمره قبولی، دانشجوی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند.

همچنین در این نشست خبری، مدیر کل زندانهای استان تهران نیز ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر گفت: خوشبختانه با گسترش فعالیتها و تحولات ایجاد شده، در حال حاضر هشتاد درصد جمعیت کیفری زندانها، به صورت داوطلبانه از کلاسهای قرآنی استفاده می کنند و بیش از هزار و چهارصد نفر حافظ یک جزء تا سی جزء هستند و به عنوان نمونه، طی ماههای اخیر، یک زندانی بیسواد در طول ۹ماه با حضور در کلاسهای نهضت سواد آموزی و فرهنگی حافظ کل قرآن کریم شده یا زندانی زن در ندامتگاه شهرری دو جزء از قرآن را به زبان انگلیسی حفظ کرده است.

سیدحشمت اله حیات الغیب ادامه داد: بر اساس برنامه های اصلاحی و تربیتی سازمان، امکان تحصیل تا مقطع دکترا با استفاده از ظرفیتهای فضاهای آموزشی و شش مدرسه کاردانش فعال، در زندانها وجود دارد و در حال حاضر ۳۰۰ نفر از زندانیان استان تهران در کلاسهای نهضت سوادآموزی، یک هزار و ۱۰۰ نفر در مقاطع متوسطه و ۳۱۰ نفر در ۱۲ رشته مختلف در دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۴۰درصد زندانیان استان با حضور در کلاسهای فنی و حرفه ای و تنوع ۵۷ رشته شغلی و تدریس ۵۰ نفر از مربیان مجرب، موفق به دریافت گواهینامه های فنی و حرفه ای شده اند که اسمی از زندان برده نمی شود و آنان پس از آزادی، به راحتی می توانند در آن رشته جذب بازار کار گردند.

مدیر کل زندانهای استان تهران افزود: در بخش مددکاری، بهداشت و درمان نیز فعالیتها با جدیت توسط ۹۰ نفر مددکار اجتماعی، ۳۵۰ نفر پزشک عمومی، متخصص و پرستار انجام می گیرد و تمام زندانیان از امکان درمان رایگان و خدمات دندانپزشکی، رادیولوژی، فیزیوتراپی و آزمایشگاهی برخوردار هستند.

وی همچنین گفت: طی مدت حبس، انجمن حمایت از خانواده زندانیان تلاش می کند تا با حمایتهای مادی و معنوی، آسیب های وارده به خانواده به دلیل زندانی شدن سرپرست یا نان آور را کاهش دهد و از سوی دیگر مرکز مراقبت بعد از خروج با ارائه خدماتی مانند مشاوره های روانشناسی و خانوادگی، کمکهای نقدی، غیرنقدی و وام های خوداشتغالی و معرفی به نهادهای حمایتی به زندانیان آزاد شده خدمات ارانه می دهند.

رئیس ستاد اجرایی هجدهمین جشنواره سراسری تئاتر زندانهای کشور در ادامه اظهار داشت: یکی از اقدامات مثبت و قابل تحسین سازمان زندان ها که در راستای ارتقای روحیه و بازگشت سالم مددجویان به جامعه انجام می پذیرد، اجرای جشنواره های هنری مانند تئاتر ویژه زندانیان است، خوشبختانه اخیراً حضور پررنگ تری در عرصه هنرهای نمایشی داشته و در این راستا حضور در جشنواره بین المللی و سطح شهر، یکی از اقدامات نوین ما برای جلب همکاری جامعه و رفع دغدغه های اجتماعی بوده است.

وی همچنین گفت: این جشنواره که از جهارم تا هفتم اسفندماه، با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در برج آزادی برگزار خواهد شد، تلاشی است برای اثربخشی قدرت هنر در زندانها و از این امر، به عنوان یک نیروی کارآمد استفاده می شود. آنچه در زندانها اهمیت ویژه‌ای دارد تغییر و اصلاح رفتار زندانیان و ارتقای سلامت روان آنان است و برای تحقق این هدف باید از همه ظرفیت‌های موجود درون و برون سازمانی به نحو مطلوب بهره ‌گیری کنیم.

حیات الغیب افزود: این قبیل برنامه ها با اجرای صحیح، می تواند نقش حائز اهمیتی در کاهش جمعیت کیفری هدفمند و در نتیجه کاهش تعداد زندانیان و درصد بازگشت مجدد آنان به چرخه جرم و زندان را در پی داشته باشد و به طور کلی مددجویانی که به هنر گرایش پیدا می کنند کمتر به زندان برمی گردند.

وی در پایان گفت: خوشحال هستیم که اداره کل زندانهای استان تهران، میزبان جشنواره سراسری مددجویان سراسر کشور هست و تماشای آن به صورت همت عالی خواهد بود تا تمام عواید آن، به آزادی بازیگران نمایش های اجرا شده، کمک شود و این در نوع خود، رسالت جدیدی برای هنر تئاتر است.

بنا به این خبر، در نشست خبری فوق که معاون اجرایی برج آزادی، مسئولان و کارشناسان فرهنگی و تربیتی و نیز روابط عمومی سازمان زندانها و معاون سلامت، اصلاح و تربیت اداره کل زندانهای استان تهران نیز حضور داشتند، خبرنگاران رسانه های تصویری و نوشتاری هر یک سوالات خود را مطرح نمودند که توسط مدیر کل زندانهای استان تهران پاسخ داده شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*