اخبار کوتاه
احداث و راه اندازی سالن اجتماعات کانون اصلاح و تربیت شیراز

کانون اصلاح و تربیت، زندان نیست؛ مدرسه آموزشی است

image_pdfimage_print

گروه سنی این عده از بزهکاران ایجاب می کند نام زندان برای آنها درنظر گرفته نشود مرکز نگهداری این افراد را کانون اصلاح و تربیت نامگذاری کرده اند و در مرکز تمامی استان ها کانون اصلاح و تربیت فعالیت می کند. کانون اصلاح و تربیت، زندان نیست؛ مدرسه آموزشی است.

کانون اصلاح و تربیت مرکزی است که اطفال و نوجوانان بزهکار کمتر از ۱۸ سال در آنجا برای اصلاح، تربیت و آموزش نگهداری می‌شوند که به دلایل مختلف مرتکب جرم و بزه شده اند.
تعدادی از مددجویان کانون اصلاح و تربیت بدسرپرست یا بی سرپرست هستند و عده ای نیز با وجود والدین٬ کودکی خود را با افرادی همراه شده اند که آنان را گرفتار بزه و جرم کرده اند. جرایمی که در زمان ارتکاب آن فکر نمی کرده اند که با انجام آن از قانون تخطی کرده اند و روزی گرفتار شوند و آزادی از آنان سلب شود.
گروه سنی این عده از بزهکاران ایجاب می کند نام زندان برای آنها درنظر گرفته نشود مرکز نگهداری این افراد را کانون اصلاح و تربیت نامگذاری کرده اند و در مرکز تمامی استان ها کانون اصلاح و تربیت فعالیت می کند. با انجام فعالیتهای فرهنگی و تربیتی گسترده، کانون اصلاح و تربیت، زندان نیست؛ مدرسه آموزشی است.
کانون اصلاح و تربیت در شهر شیراز، در 5کیلومتری شهرک میانرود در روستای کیان آباد واقع شده است.
تلاش مسوؤلین سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی این است که این افراد را اصلاح و بازپروری کرده و به جامعه بازگرداند.
این افراد باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند و باید شرایط و امکانات را در حوزه های مختلف آموزشی، فرهنگی، تربیتی، حرفه آموزی و روان درمانی برای آنان فراهم کرد.
سیدحشمت اله حیات الغیب مدیرکل زندانهای فارس در بدو ورودش به استان فارس و تصدی مسئولیت مدیریت در اداره کل زندانها٬ سالن چندمنظوره ورزشی امام سجاد(ع) را با حضور رئیس کل دادگستری استان به متراژ 756مترمربع افتتاح و این مجموعه ورزشی را تجهیز کرد.
مددجویان روزانه در این سالن ورزشی، علاوه بر ورزش صبحگاهی، سایر فعالیتهای ورزشی و مسابقات ورزشی همچون؛ فوتبال، بدمینتون، پینگ پنگ، دارت، شطرنج و… باحضور مربیان و قهرمانان ورزشکار استان زیر نظر مؤسسه فرهنگی صبح آفرینش به صورت افتخاری انجام می شود شرکت می کنند. دوچرخه سواری نیز از دیگر برنامه های ورزشی است که این مددجویان از آن بهره می برند.
13دستگاه دوچرخه توسط خیرین خریداری و در هواخوری دراختیار آنان قرار می گیرد که مورد استقبال خوب مددجویان قرار گرفته است.
از دیگر اقدامات برگزاری کلاس های مشاوره و روان درمانی است و این کلاس ها به گونه ای اجرا می شوند که نرخ بازگشت مددجویان به کانون، طی یکسال گذشته کمتر از دو درصد بوده است.
به منظور تشویق مددجویان و تقویت روحیه خودباوری در بین آنان، هرمددجو، یک نقاد در زمینه فیلم های سینمایی است.
وقتی با آنان هم صحبت میشوی هرکدام حرفی برای گفتن دارند یکی می گوید فضای رقابتی در بین مددجویان بوجود آمده است. دیگری می گوید با پخش فیلم های سینمایی و شرکت در نقد آن فیلم باحضور روانشناس٬ مشغول هستیم در آسایشگاه بیکار نیستیم. سعی می کنیم در جلسه پرسش و پاسخ فعال باشیم.
علاوه براینکه سرگرمی برای ما بوجود آورده اند، به این خودباوری رسیده ایم که باید خودمان را برای زندگی در جامعه و بیرون از محیط کانون آماده کنیم.
مدیرکل زندانهای فارس، به مددجویان کانون توجه ویژه ای دارد طی ۱۴ماه خدمت مدیریتی در فارس، اقدامات گسترده ای در زمینه اصلاح و تربیت این مددجویان انجام داده است.
ساخت و راه اندازی سالن اجتماعات چندمنظوره به متراژ256 مترمربع از دیگر اقدامات شاخصی است که در این مرکز انجام شده و با حضور معاون سلامت و اصلاح و تربیت سازمان زندانها در دهه فجر سال جاری به بهره برداری رسیده است.
با راه اندازی سالن آمفی تئاتر، مددجویان اجرای تعزیه خوانی با عنوان شبی در یک اتاق را در آسایشگاه های خود آغاز کرده اند و فضای آموزشی و هنری برای آنان به نحو شایسته فراهم شده است و از وجود هنرمندان تئاتر و سینمای کشور همچون استاد رحیم هودی در این زمینه بهره می برند.
فضای داخل خوابگاه های کانون اصلاح و تربیت متحول شده است
بهسازی، بازسازی و مرمت آسایشگاه ها و کارگاه های آموزشی به متراژ 1200 مترمربع انجام شده است و مددجویان می گویند با نظر سنجی از آنان، خودشان رنگ مورد علاقه را برای اتاق هایشان انتخاب و هر اتاقی یک رنگ و فرش دارد.
کلاس های آموزشی و مرکز مشاوره و روان درمانی و بهداشت و درمان کانون اصلاح و تربیت به متراژ 1000مترمربع تجهیز شده اند.
راه اندازی دارالقرآن از دیگر فعالیتهایی است که در دستور کار قرار گرفته و در رأس برنامه های قرآنی است که با جدیت پیگیری می شود و هم اکنون با 95درصد پیشرفت فیزیکی در حال تجهیز می باشد و بزودی به بهره برداری می رسد.
توجه مسئولین زندانها، معطوف به مددجویان نمی شود به خانواده های آنان نیز توجه ویژه دارند با راه اندازی سالن انتظار به متراژ120مترمربع برای خانواده مددجویان در راستای تکریم آنان و حفظ حقوق شهروندیشان و تجهیز سالن ملاقات حضوری خانواده مددجویان به امکانات رفاهی به سبک سنتی به متراژ256مترمربع از جمله اقدامات مهمی است که مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته است.
توجه به رفاه سربازان وظیفه، با احداث و راه اندازی آسایشگاه برای آنان و تجهیز آن به امکانات رفاهی به متراژ 150مترمربع انجام شده است.
عملیات ساختمانی گلخانه کانون نیز به متراژ 625 مترمربع در زمینه پرورش گل های زینتی و پرورش پرندگان در راستای اشتغالزایی مددجویان از دیگر اقداماتی است که در 6ماهه گذشته انجام و با تجهیز آن در آینده نزدیک، آماده بهره برداری است.
شایان ذکر است همه این اقدامات با حمایت مدیرکل زندانها و تلاش کارکنان این مرکز و مدیرکانون اصلاح و تربیت شیراز علی محمد رحیمی انجام شده است و این اقدامات همچنان ادامه دارد…

 افتتاح و تجهیز سالن ورزشی چندمنظوره ورزشی امام سجاد(ع) کانون اصلاح و تربیت شیراز

سالن ورزشی چندمنظوره ورزشی امام سجاد(ع) کانون اصلاح و تربیت شیراز

احداث و راه اندازی سالن انتظار خانواده های مددجویان

احداث و راه اندازی سالن انتظار خانواده های مددجویان

احداث و راه اندازی سالن انتظار خانواده مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

احداث و راه اندازی سالن انتظار خانواده مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

احداث و راه اندازی سالن اجتماعات کانون اصلاح و تربیت شیراز

احداث و راه اندازی سالن اجتماعات کانون اصلاح و تربیت شیراز

اتاق فرمان سالن اجتماعات کانون اصلاح و تربیت شیراز

اتاق فرمان سالن اجتماعات کانون اصلاح و تربیت شیراز

بهسازی و بازسازی آسایشگاه مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

بهسازی و بازسازی آسایشگاه مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

خوابگاه مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

خوابگاه مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

بهسازی،بازسازی و تجهیز اندرزگاه های مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

اندرزگاه مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

اتاق مشاوره مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

اتاق مشاوره مددجویان کانون اصلاح و تربیت شیراز

111

مجتمع فرهنگی در حال احداث در کانون اصلاح و تربیت شیراز

مجتمع فرهنگی در حال احداث در کانون اصلاح و تربیت شیراز

استفاده مددجویان از دوچرخه با همت خیرین

استفاده مددجویان از دوچرخه با همت خیرین

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*