اخبار کوتاه
بازسازی و بهسازی کریدور مرکزی زندان عادل آباد شیراز

اینجا زندان عادل آباد شیراز است/ دغدغه مدیرکل زندانها، ایجاد زیرساخت ها برای تحقق برنامه های اصلاحی و تربیتی است

زندان عادل آباد نامی است آشنا برای همگان. نامش زندان مرکزی است اما چون در محله عادل آباد شیراز واقع شده است به عادل آباد شهرت دارد و در بلوار عدالت جنوبی شیراز واقع شده است.

مردمی که اطراف این مکان زندگی می کنند فقط با نام زندان آشنا هستند از اقدامات اصلاحی و تربیتی، و برنامه هایی که مسئولین این مرکز انجام می دهند اطلاعی ندارند، آنان فقط دیوارهای بلند با سیم های خاردار را نظاره می کنند و نمی دانند زندان، محل بازپروری است هرکس به جرمی وارد این مکان شده است اگر خودش بخواهد می تواند حافظ کل قرآن شود و یا صنعتگری شود که در بیرون از زندان برای خودش کارفرمایی باشد و درس بخواند و تاسطح تحصیلات تکمیلی نیز پیش برود شرایط اصلاح برایش فراهم شده است.
سازمان زندانها فقط نگهدارنده زندانیان نیست. حفظ ارزش و جایگاه انسانی برای زندانیان، توجه به آموزش و علوم قرآنی و ایجاد اشتغال مولد برای آنان از رسالت های مهم سازمان است و در این زمینه؛ اقدامات فرهنگی، تربیتی، مشاوره و روان درمانی، حرفه آموزی و عمرانی گسترده ای در زندان عادل آباد شیراز صورت گرفته است تا زندانی بتواند با شرکت در این برنامه ها به اشتباه خواسته یا ناخواسته خود پی ببرد و مسیر صحیح بازگشت به جامعه را در طول تحمل کیفر انتخاب کند.

بازسازی و بهسازی نمازخانه های زندان مرکزی شیراز

یکی از دغدغه های مدیرکل زندانهای استان، در طول تصدی در استان فارس علاوه براجرای برنامه های فرهنگی و تربیتی،اشتغال و حرفه اموزی و خدمات بهداشتی و مشاوره ای به زندانیان، فراهم نمودن زیرساختها برای عملیاتی نمودن این برنامه های مهم در زندانهاست و با بازسازی و بهسازی فضای داخل زندانها به منظور کاهش آسیب ها و فشارهای روحی و روانی زندانیان در زندانها، تاحدودی زیرساختهای فعالیتهای اصلاحی و تربیتی را فراهم نموده است و امید است در این زمینه به نقطه مطلوب که مدنظر مدیرکل زندانها است برسیم.
در گفتگو با مدیرکل زندانها به برخی از اقدامات عمرانی که در زندان عادل شیراز(مرکزی) انجام شده است اشاره می شود.
مدیرکل زندانهای فارس با اشاره به گزارشی از اقدامات عمرانی صورت گرفته در زندان عادل آباد شیراز می گوید: همه اقدامات در جهت اصلاح و بازپروی شخصیت زندانیان و بازگشت شرافتمندانه آنان به جامعه است.
سیدحشمت اله حیات الغیب اضافه می کند: همکارانم در زندان عادل آباد، تلاش شبانه روزی دارند و نتیجه تلاش ها در مدت کوتاه یکساله به ثمر نشسته است هرچند تا نقطه مطلوب فاصله داریم.
وی می افزاید: زندانی، هم نوع ما است همانطوری که دوست داریم محیط خانه خودمان لذت بخش باشد باید فضای داخل زندانها نیز برای آنان توأم با آرامش باشد.
مدیرکل زندانهای فارس می گوید: با انجام اقدامات عمرانی و تغییرات اساسی که در اندرزگاه ها انجام شده، درگیری و خودزنی به ندرت انجام می شود و این فضاسازی ها نه تنها برای زندانی، بلکه برای همکاران ما در زندانها نیز آرامش بخش و مؤثر واقع شده است.
حیات الغیب ادامه می دهد: مرمت، بازسازی و بهسازی ساختمان اداری زندان مرکزی شامل دفتر رئیس زندان، اجرای احکام، کلیه قسمت های اداری، دیوارکوب و اجرای سقف کاذب به متراژ ۵۷۳ مترمربع انجام شده است.
وی همچنین به بازسازی و بهسازی کامل بهداری زندان مرکزی، سرامیک، دیوارپوش بدنه و سقف کاذب به متراژ۴۵۰مترمربع اشاره می کند و می گوید: علاوه بر حوزه بهداشت و درمان، سه سوله کارگاهی و تجهیز کارگاه های مذکور با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای استان به تعداد ۱۵ رشته جهت اشتغال و حرفه آموزی زندانیان راه اندازی شده است.
مدیرکل زندانهای فارس به جابجائی بند نسوان با اندرزگاه قرآنی سابق اشاره می کند و می گوید: به منظور رفاه زندانیان زن و آرامش روح و روان آنان، کلیه راهروهای بند دیوارپوش شده و کاشی و سرامیک به متراژ۲۵۰مترمربع وسقف کاذب ۲۰۰مترمربع انجام شده است و مهدکودک نیز برای کودکانی که با مادرانشان زندگی می کنند احداث شده است و علاوه برآن اطاق بازی جهت کودکان همراه مادرانشان فراهم شده است.
حیات الغیب اضافه می کند: مرمت، بازسازی و بهسازی و کاشی و سرامیک، کف سازی و بدنه آسایشگاه و سرویس های بهداشتی زندانیان نیمه باز به متراژ ۲۱۶مترمربع انجام شده است.
وی همچنین به مرمت بازسازی و بهسازی آسایشگاه، رستوران، سلف سرویس و سرویس های بهداشتی سربازان وظیفه به متراژ ۸۰۰ متر مربع اشاره می کند و می گوید: همه این اقدامات در جهت تقویت روحیه نشاط و خوشایندسازی محیط و خودباوری سربازان وظیفه انجام شده است.
این مقام ارشد زندانها در فارس از راه اندازی مجتمع آموزشی در ۶ماه آینده خبر می دهد و می گوید: شروع عملیات ساختمان آموزشی جهت کلاس های فنی وحرفه ای، دبیرستان و دانشگاه علمی کاربردی با کمک خیرین به مساحت ۲۱۰۰مترمربع انجام و تاکنون ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است انتظار داریم خیرین و مسئولین فرهنگی و آموزشی در تکمیل این پروژه ما را یاری کنند.
مدیرکل زندانهای فارس همچنین تأکید می کند: حفاظت و امنیت از مجموعه زندانها در رأس برنامه ها قرار دارند و برای اجرای امنیت بیرون از زندان، ضمن محافظت فیزیکی، اجرای سیستم شوک الکتریکی بر روی دیوارهای پیرامونی زندان از دیگر اقدامات است.
حیات الغیب در ادامه سخنانش می گوید: بازسازی و بهسازی مجتمع فرهنگی زندان مرکزی به متراژ۲۵۰۰مترمربع مشتمل بر کتابخانه، صدا وسیما و سالن آمفی تئاتر از دیگر اقدامات مهمی است که در زمینه فرهنگی انجام شده و با تجهیز صداوسیمای زندان، زندانیان می توانند از برنامه های سیمای عادل آباد استفاده کنند.
وی ادامه می دهد: مرمت، بازسازی و بهسازی طبقات ۲ و ۳ اندرزگاه سلامت۷۵۰متر کاشی بدنه، ۴۰۰متر کف؛ بازسازی و بهسازی کامل اندرزگاه مشاوره و روان درمانی زندان مرکزی به متراژ۱۵۰۰مترمربع؛ مرمت، بازسازی و بهسازی طبقات ۲ و ۳ اندرزگاه۱۱ به متراژ ۵۰۰مترمربع، کاشی بدنه۴۰۰مترمربع، کف، زیباسازی و کنتکس کلیه اطاقهای اندرزگاه های مذکور به مساحت ۵۰۰مترمربع و بازسازی سیستم برق کلیه اندرزگاه ها به شیوه استاندارد و مناسب و بازسازی کریدور اصلی زندان از دیگر اقدامات عمرانی است که با هدف اصلاح و بازپروری زندانیان و بازگشت شرافتمندانه آنان به اجتماع انجام می شود.
مدیر خستگی ناپذیر زندانهای فارس از هیچ تلاش و کوششی در راستای خدمت به زندانیان و خانواده آنان دریغ نمی ورزد و امیدوار است فردی که به عنوان مجرم وارد زندان می شود از فرصت هایی که در زندان برای وی بوجود می آید استفاده کند و بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله) که زندان را به دانشگاه نیکی تبدیل کنید، زندانها به مراکز علم و حرفه آموزی تبدیل شوند.

بازسازی و بهسازی اندرزگاه های زندان مرکزی شیراز

بازسازی و بهسازی مجموعه فرهنگی زندان مرکزی شیراز

بازسازی و بهسازی کتابخانه زندان مرکزی شیراز

بازسازی و بهسازی اندرزگاه های زندان مرکزی شیراز

بازسازی و بهسازی اندرزگاه های زندان مرکزی شیراز

بازسازی و بهسازی آسایشگاه زندانیان باز زندان مرکزی شیراز

بازسازی و بهسازی آسایشگاه سربازان وظیفه زندان مرکزی شیراز

تجهیز و راه اندازی سوله های کارگاهی

تجهیز و راه اندازی سوله های کارگاهی

بازسازی و بهسازی اندرزگاه های زندان مرکزی شیراز

بازسازی و بهسازی اندرزگاه های زندان مرکزی شیراز

احداث و راه اندازی مهدکودک در اندرزگاه نسوان برای کودکان زیر2سال که با مادرانشان زندگی می کنند

احداث و راه اندازی مهدکودک در اندرزگاه نسوان برای کودکان زیر2سال که با مادرانشان زندگی می کنند

بازسازی و بهسازی بهداری زندان مرکزی شیراز

بازسازی و بهسازی واحدهای اداری زندان مرکزی شیراز

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*