رئیس حوزه نظارت و بازرسی دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس در بازدید از زندانهای شیراز

رئیس حوزه نظارت و بازرسی دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس: معنی واقعی خدمت را در زندانهای شیراز مشاهده کردم/مسئولین از نزدیک وضع زندانها را ببینند

رئیس نظارت و بازرسی دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس: معنی واقعی خدمت را در زندانهای شیراز مشاهده کردم
رئیس نظارت و بازرسی دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: اقدامات خوبی در سطح زندانهای استان انجام شده و تغییرات محسوس است با اقدامات صورت گرفته در راستای اصلاح و تربیت زندانیان، معنی واقعی خدمت را در زندانهای شیراز مشاهده کردم.
دکترمحمدمنصور پورمولا رئیس نظارت و بازرسی دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس و عضو هیئت علمی دانشگاه با همراهی سیدحشمت اله حیات الغیب مدیرکل زندانهای فارس، کشوری معاون سلامت و اصلاح و تربیت و سجادیان رئیس اداره بازرسی از بخش های فرهنگی، آموزشی، مشاوره و رون درمانی و کارگاه های اشتغال زندان مرکزی، بازداشتگاه مرکزی و کانون اصلاح و تربیت شیراز بازدید کردند.
رئیس نظارت و بازرسی دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس پس از بازدید از زندانهای شیراز گفت: برخی نقصانها در زندگی انسان، وی را گرفتار آسیب هایی می کند که راه برگشت برای او وجود دارد.
دکترمحمدمنصور پورمولا افزود: زمانی که فرد به هر دلیلی وارد زندان می شود همین که از جامعه دور می شود جریمه خود را می پردازد.
وی اضافه کرد: با آموزش هایی که مسئولین زندانها برای او فراهم می کنند فرصت بازگشت مسالمت آمیز با همنوعان مهیا می شود.
رئیس نظارت و بازرسی دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأکید براینکه هدف از بازدید پیشبرد و کمک به مسائل فرهنگی جامعه است گفت: در بازدید از مجموعه زندانها می توان راهکارهایی درخصوص پیشگیری از جرم به مسئولین ارائه داد و نتیجه ای برای اصلاح جامعه داشته باشیم.
پور مولا افزود: انصافاً در بازدید از مجموعه زندانها تحت تأثیر قرار گرفتم که در هر بندی آوای قرآن و توجه به مسائل فرهنگی و قرآنی پیگیری می شود.
وی تصریح کرد: مسئولین زندانها با رویکرد قرآن و عترت، به گونه ای در حوزه فرهنگی برنامه ریزی کرده اند زندانی که نسبت به قرآن، اهل بیت و معارف دینی مأنوس نبوده، در طول دوران محکومیت در برنامه های قرآنی حضور فعال دارند.
رئیس نظارت و بازرسی دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس یادآور شد: بعضی مواقع عملکرد ضعیف ما باعث شده این افراد در این مکان حضور داشته باشند و تقاضا دارم مسئولین از نزدیک وضعیت زندانها را مشاهده کنند.
پورمولا ادامه داد: تعدادی از افراد به دلایل، فقر فرهنگی، مسائل مالی و معضلات اجتماعی وارد زندان ها شده اند نهادهای آموزشی همچون آموزش و پرورش و دانشگاه ها که بحث تربیتی جامعه را برعهده دارند باید در این مراکز حضور پیدا کنند و ضعف ها را پیدا کرده و مانع از آن شوند که افراد وارد زندان شوند.
وی ضمن تقدیر از مدیرکل، معاونین زندانها و رؤسای زندانهای شیراز ادامه داد: در طول یکسال تصدی مدیرکل زندانها آقای حیات الغیب، اقدامات خوبی در سطح زندانهای استان انجام شده و تغییرات محسوس است و با اقدامات صورت گرفته در راستای اصلاح و تربیت زندانیان، معنی واقعی خدمت را در زندانهای شیراز مشاهده کردم.
مدیرکل زندانهای فارس گفت: اقدامات صورت گرفته در راستای اصلاح وتربیت و بازپروری شخصیت زندانیان و بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه است اما تا نقطه مطلوب فاصله است.
سیدحشمت اله حیات الغیب افزود: زیبنده شهر مذهبی و توریستی شیراز نیست که زندان داخل شهر باشد سعی براین این است که زندان ها به ویژه زندان عادل آباد شیراز به خارج از شهر انتقال یابند.
وی با اشاره به اینکه سیاست سازمان زندانها این است که حداقل ۳۰کیلومتر زندان از شهر فاصله داشته باشد اضافه کرد: ۲۰۰هکتار زمین برای خروج زندان عادل آباد به بیرون از شهر، تملک شده است و این برنامه در دراز مدت با ظرفیت ۱۰هزار نفر با سرانه ۱۲متر مربع برای هر زندانی عملیاتی می شود.
مدیرکل زندانهای فارس تأکید کرد: با تأمین اعتبار، حداقل بیش از ۵سال زمان نیاز است که زندان مرکزی به بیرون از شهر انتقال یابد.
حیات الغیب با تأکید بر اینکه برنامه های عمرانی گسترده ای در زمینه بازسازی، بهسازی و ایجاد فضای کارگاهی در زندانهای استان به ویژه زندان مرکزی شیراز انجام شده است افزود: به جد پیگیر هستیم تا زمانی که زندان مرکزی در عادل آباد است و مشکل اعتباری برای جابجایی و ساخت مرتفع نشود این مرکز را حفظ و نگهداری نموده و فضاهای موجود را بازسازی کنیم.
وی ادامه داد: زندانهای فیروزآباد، نورآباد و لارستان به خارج از شهر انتقال می یابند و بازداشتگاه قیروکارزین در بیرون از شهر ساخته شده و آماده بهره برداری است و زندان لارستان نیز با پیشرفت ۹۰درصدی در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.
مدیرکل زندانهای فارس گفت: با حمایت و پشتوانه مسئولین قضایی و رئیس کل دادگستری استان و همکاران سخت کوش در زندانها، اقدامات در بخش های مختلف در حال انجام است.
حیات الغیب ضمن تقدیر از مدیرعامل شرکت گاز استان فارس گفت: در دهه فجر امسال، عملیات گازرسانی به مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیراز، زندانهای داراب و نورآباد انجام می شود و جا دارد از حمایت بی دریغ آقای محمدی مدیرعامل شرکت گازاستان فارس در امر گازرسانی تقدیر نمایم.
وی درخصوص اقدامات فرهنگی و تربیتی اظهار داشت: مجتمع های ورزشی و آموزشی با همت خیرین در اندرزگاه های زندان مرکزی درحال ساخت هستند و در صورت تأمین اعتبار ظرف ۶ماه آینده راه اندازی می شوند.
مدیرکل زندانهای فارس همچنین از حمایتهای مادی و معنوی مهندس تاجگردون رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دکتر ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سایر مسئولین که با زندانها تعامل مطلوب دارند تقدیر کرد و گفت: تقاضای ما از مسئولین به ویژه متولیان فرهنگی، رؤسای دانشگاه ها، محققان و صاحب نظران این است که از زندانها بازدید داشته باشند تا بتوانیم در زمینه پیشگیری از جرایم، و تبادل تجربیات با همفکری، مشکلات جمعیت کیفری استان و جامعه را مرتفع نمائیم.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*