دکتر جهانگیر: تمامی نهادهای جامعه در رفع مشکلات زندانیان نقش خود را ایفا کنند

 

رئیس سازمان زندان ها در دیدار با امام جمعه ارومیه گفت: امروز قرآن و نماز به عنوان ۲ رکن اساسی برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان ها است.

وی با تاکید بر نقش قرآن در اصلاح رفتار زندانیان گفت: بسیاری از زندانیان در ابتدای ورود به زندان ها نسبت به احکام دین آشنایی کمی دارند اما به برکت آموزش قرآن در زندان ها تحول عمیقی در افراد شکل گرفته است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: آموزش سواد به صورت اجباری در زندان ها یکی دیگر از برنامه هایی است که برای زندانیان بی سواد اجرا می شود که البته این گروه آمار قابل توجهی در زندان ها دارند.

دکتر جهانگیر افزود: با تشکیل پرونده شخصیت برای زندانیان که یکی از برنامه های کاربردی در زمینه طراحی برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان هاست اطلاعات کاملی در ارتباط با شخصیت زندانیان و سوابق آموزشی و فرهنگی آنان بدست آورده ایم.

وی افزود: در همین راستا گزارش جامعی به مجلس ارائه دادیم که مورد استقبال آنان قرار گرفت.

مشاور رئیس دستگاه قضا بیان کرد: هر چند مسئولیت فردی نکته قابل تاملی است اما باید اذعان داشت بسیاری از کسانی که وارد زندان ها می شوند محصول ضعف عملکرد نهادهای تصمیم گیر و مسئول در حوزه های اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی است.

این مقام ارشد قضایی ادامه داد: زندانیان افراد آسیب دیده ای هستند که برای رفع آسیب آنان همه نهادها باید نقش خود را ایفا کنند چرا که قوه قضاییه به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد.

دکتر جهانگیر به برنامه کاهش جمعیت زندان ها اشاره کرد و گفت: این مساله در گرو عملکرد سه گروه عمده است.

وی تصریح کرد: ضابطین به عنوان کسانی که در مرحله تشکیل جرم حضور دارند، قضات که باید حکم صادر کنند و در نهایت زندان که باید این افراد را نگهداری کنند این سه گروه را تشکیل می دهند.

رئیس سازمان زندان ها گفت: به محض ورود فرد مجرم به زندان، برنامه های اصلاحی و تربیتی برای وی آغاز می شود.

وی افزود: آمارها نشان می دهد نماز و قرآن نقش قابل توجهی در تغییر رفتار فرد دارد.

دکتر جهانگیر اضافه کرد: نماز آغاز ارتباط خوب با خداست و این مساله موجب کاهش استرس و دور شدن فرد از فضای منفی و گرایش وی به سوی زندگی سالم است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه عنوان کرد:سازمان زندان ها در دهه اخیر در امر اقامه نماز و آموزش قرآن پیشتاز بوده است.

وی گفت: روحانیون نقش بزرگی در برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان ها دارند که امیدواریم با ایجاد شرایط لازم، شاهد حضور بیشتر روحانیون در زندان ها برای آموزش احکام و معارف به زندانیان باشیم.

رئیس سازمان زندان ها در بخش پایانی سخنان خود به برنامه های اشتغال و حرفه آموزی در زندان ها اشاره کرد و گفت: هدف از حرفه آموزی ایجاد زمینه اشتغال برای زندانی پس از آزادی از زندان است تا با کسب درآمد حلال  از بازگشت مجدد وی به چرخه جرم جلوگیری شود.

وی گفت: زندانیانی که موفق به فراگیری یک حرفه تخصصی میشوند گواهینامه مهارت از سازمان فنی و حرفه ای دریافت می کنندکه در آن هیچ اسمی از زندان وجود ندارد.

دکتر جهانگیر ابراز امیدواری کرد دیدگاه حضرت امام خمینی در زمینه برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان ها به طور کامل محقق شود.

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی طی سخنانی ضمن تقدیر از حضور رئیس سازمان زندان ها در استان گفت: حضور شما مایه دلگرمی کارکنان و تزریق امید و انگیزه به زندانیان است.

وی گفت: برنامه کاهش جمعیت زندان ها از جمله اقدامات ارزشمند در قوه قضاییه است که باید با قدرت پیگیری شود.

امام جمعه ارومیه گفت: در کنار کاهش جمعیت زندانیان نباید از اقدامات اصلاحی و تربیتی غافل شد و باید این برنامه ها با جدیت پیگیری و اجرا شود.

حجت الاسلام و المسلمین قریشی گفت: توجه به شخصیت زندانیان می تواند در ترغیب آنان برای بازگشت سالم به جامعه و زندگی شرافتمندانه نقش خوبی داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در پایان خواستار توجه بیشتر به موضوع اشتغال و حرفه آموزی زندانیان شد.

426238012_191586

426324792_261884

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*