با حضور معاون سلامت و اصلاح و تربیت سازمان زندانهای کشور برگزار شد : گرامیداشت هفته منابع طبیعی در زندان باز استان البرز

 

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان البرز در سومین روز هفته منابع طبیعی با حضور مهندس نوبخت معاون امور جنگلها و سازمان مراتع کشور ، دکتر عادل آبادی مدیرکل دفتر آموزش و ترویج مشارکت های مردمی سازمان جنگلها و مراتع کشور ، معاون مدیرکل منابع طبیعی البرز ، حجتی پور معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندانهای کشور ، مهندس مرتضوی مدیرکل اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندانهای کشور ، احمد راهرو معاون اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان زندانها و جبار باقری مدیرکل زندانهای استان البرز و جمعی از مسئولین زندانهای کشور و استان در زندان باز برگزار شد.

این گزارش می افزاید: دراین آئین بیش از ۵۰۰ نهال در زندان باز با حضور مددجویان  کاشته شد.

سازمان زندانها آمادگی دارد در ایجاد و توسعه ۳۰۰هزار هکتار جنگل مشارکت نماید.

حجتی پور معاون سلامت اصلاح و تربیت سازمان زندانهای کشور در ادامه گفت: سازمان زندانها با بهره گیری از جمعیت کیفری خود آمادگی دارد در بیابان زدائی و توسعه جنگلها بر اساس برنامه پیش روی کشور که توسعه ۳۰۰ هزار هکتار در سال توسعه جنگل است مشارک نماید.

وی سخنان خود را در دو بخش اهمیت به منابع طبیعی از منظر قرآن کریم و احادیث و همچنین نقش سازمان زندانها و اشتغال و حرفه آموزی در توسعه جنگلها و بیابان زدائی مطرح نمود و در بخش نخست آیاتی از قرآن مجید در خصوص منابع طبیعی اشاره نمود و اظهار داشت: منابع طبیعی و جنگلها به عنوان عظمت الهی در قرآن کریم یاد شده است که به عنوان آیات الهی و همه برای زیست بشر در قرآن آمده است.

حجتی پور منبع حیات بشر که همان اکسیژن است را ماحصل جنگلها و منابع طبیعی ذکر نمود و افزود: نقش جنگلها در حفظ خاک، حفظ باران و ذخیره آب ، جلوگیری از فرسایش خاک ، نقش جنگلها در اکوسیستم و حفظ محیط زیست و بقای نسل بشر بر هیچکس پوشیده نیست و وظیفه همه است که در حفظ نگهداری و توسعه آن تلاش نماید.

معاون سلامت و اصلاح و تربیت کشور سپس ضمن اشاره به سند همکاری سازمان زندانها و سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری تصریح نمود: ما آمادگی داریم از پتانسیل و ظرفیت های خود در جهت بیایان زدائی و جنگل کاری ، آبخیزداری و کنترل ریزگردها که امروز یکی از مباحث مهم ملی است مشارکت نمائیم و این مشارکت با بهره گیری از نیروی زندانیان است که داوطلبانه مایل به این مشارکت است چرا که هم باعث حل مشکلات فردی و اجتماعی آنها گردیده و هم کمکی به منابع طبیعی خواهد بود.

۲۶/۵ میلیون اصل نهال در سال ۹۵ تولید شده است.

نوبخت معاون جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشوردر ادامه در این مراسم گفت: در سال ۱۳۹۵ بیست و شش و نیم میلیون نهال تولید گردید که از این تعداد ۱۹ میلیون قابل انتقال برای طبیعت بوده و ۱۰ میلیون باقیمانده به صورت مشارکتی در اختیار نهادها قرار داده شده است که بنا داریم به امید خدا در سال آینده عمده نهال های مشارکتی را به صورت رایگان در اختیار سازمان زندانها قرار دهیم.

وی در ادامه با نیم نگاهی به شرایط اقلیمی وضعیت منابع طبیعی کشور تصریح نمود: با حفظ منابع طبیعی و توسعه فرهنگ درختکاری که ریشه در اعتقادات مذهبی و ملی ما دارد می توانیم از بحران کم آبی و تخریب محیط زیست نجات پیدا کنیم .

معاون جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص شرایط اقلیمی کشور تصریح نمود: در دنیا ۱۳ اقلیم آب و هوا داریم که ۱۱ اقلیم آن در ایران است و از نوع و تعداد گونه های درختان ۸۰۰۰ گونه مختلف گیاهی داریم که بعضی از این گونه ها در ایران است و از تنوع این گونه های گیاهی از سطح بالاتری نسبت به سایر کشورها برخوردار هستیم که باید مراقب باشیم با حفظ این موهبت الهی در توسعه جنگلها و توسعه آن با مصرف بهینه آب کوشا باشیم و این ریشه در اعتقادات مذهبی ما دارد . باید به فکر آیندگان بود.

نرخ بازگشت زندانیان با اقدامات تربیتی ، به پایین تر از ۵درصد رسیده است .

عبداالله مرتضوی مدیر کل اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندانهای کشور ،درادامه این  مراسم گفت : مطالعات انجام شده مبنی بر ارزیابی بازگشت زندانیان به زندان نشان می دهد مددجویانیکه صرفا” در فعالیتها ی  حرفه آموزی و اشتغال شرکت داشته اند نسبت به سایر زندانیان که حضور در کارگاههای فنی و حرفه ای نداشتند بازگشت ۱۲ درصدی در یک زمان بازدهی ۳ساله به زندان داشته اند .

وی افزود : این درحالی است زندانیانی که ازسایر  مداخلات همچون فرهنگی و تربیتی ، بهداشت و درمان و مراقبت بعد از خروج بهره مند گردیده اند بازگشت مجدد  به پایین تر از ۵درصد به زندان را داشته اند و همچنین زندانیانی که در این فرایند شرکت نداشتند به حدود ۳۰درصد می رسد .  

وی در ادامه تاسیس زندان باز را در استان البرز را نقطه عطفی در ارتقای حرفه آموزی و اشتغال زندانیان دانسته و اظهار داشت : طی بازدید ی که از زندان زنان فردیس داشتیم بسیار خرسند و خوشحال شدم که بیش از نیمی از جمعیت کیفری در فعالیتهای  کار و اشتغال زندانیان اهتمام داشتند که بر اساس برنامه پیش رو مدیر کل زندانهای استان البرز ان شالله در سال آینده این تعداد به دوبرابر برسد که ساخت زندان باز و این گونه از اقدامات حمایتی و اشتغال از سیاستهای ازمان زندانها بوده که به خوبی در استان البرز در حال  انجام و روند رو به رشدی را طی می نمائید

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*