مدیرکل زندانهای کردستان: مسئولین فرهنگی زندانها رسالتی مهم و دشوار را عهده دار هستند

گردهمایی مسئولین فرهنگی و تربیتی زندانهای کردستان با حضور ابراهیمی مدیرکل زندانهای استان،جهانگیری معاون سلامت اصلاح و تربی، لطفی رئیس اداره فرهنگی و تربیتی و هم چنین سایر مسئولین فرهنگی و تربیتی زندانهای کردستان برگزار گردید.

در این گردهمایی که بیش از ۴ ساعت به طول انجامید حاضرین به بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل فرهنگی و تربیتی زندانهای استان و ارائه راهکارهای مناسب در راستای توسعه هرچه بهتر و بیشتر این برنامه ها پرداختند.

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان در این گردهمایی ضمن تبریک سال نو و همچنین میلاد با سعادت حضرت امام علی (ع) و روز مرد گفت: سال ۹۵ با تمام پستی و بلندهایش برای همکاران مراکز اصلاحی و تربیتی استان به پایان رسید و امیدواریم در سال ۹۶ که از سوی مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده است بتوانیم در راستای اهداف نامگذاری سال جاری گام های مهم و تاثیرگذاری برداریم.

مدیرکل زندانهای کردستان در جمع مسئولین فرهنگی زندانهای استان بر اهمیت موضوع «فرهنگ و اقدامات فرهنگی» در جامعه تاکید نمود و بیان داشت: هر اقدام و فعالیت مثبتی که در جامعه روی می دهد اگر چنانچه فرهنگ آن موضوع در جامعه به درستی نهادینه شود قطعا شاهد به سرمنزل رسیدن آن نیز خواهیم بود.

ابراهیمی با اشاره به این سخن از مقام معظم رهبری که فرمودند «کردستان یک استان فرهنگی است»، افزود: از آنجائیکه کردستان فرهنگ غنی دارد، لذا به همین جهت برنامه های فرهنگی و تربیتی که از سوی سازمان ابلاغ گردیده نیز بر اساس آداب و رسوم این خطه از کشور بومی سازی شده تا با توکل بر خداوند شاهد تاثیر گذاری دوچندان این برنامه ها در میان مددجویان زندانهای استان باشیم.

این مقام مسئول به تفاوت های موجود میان اهداف زندانبانی اسلامی و زندانهای زمان طاغوت اشاره نمود و افزود: هدف از زندانی کردن در زمان طاغوت صرفا نگهداری افراد، بدون هیچگونه دید انسانی و اهداف بازپرورانه بود اما در نظام زندانبانی اسلامی هدف از مجازات حبس، اصلاح و تربیت افراد به خطا رفته و کمک به بازسازگاری اجتماعی آنان می باشد که مسئولین فرهنگی زندانها در این راستا وظیفه حساسی را به عهده دارند.

مدیرکل زندانهای کردستان به روز بودن اطلاعات مسئولین فرهنگی زندانها را ضروری دانست بیان نمود: تحولات عظیمی که در عصر ارتباطات روی داده است، مسائل فرهنگی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و به همین دلیل فعالان عرصه فرهنگی و تربیتی زندانها بایستی با مطالعه و به روز کردن علم و آگاهی خود، در انجام وظایف سازمانی موفق عمل نمایند.

حمیدرضا جهانگیری معاون سلامت اصلاح و تربیت زندانهای کردستان نیز در این جلسه ضمن خیرمقدم و خوش آمدگویی به میهمانان، گفت: مسئولین فرهنگی در زندانها وظیفه ی مهم و دشواری را عهده دار می باشند چراکه رسالت آنها در راستای رسالت اصلی سازمان که همان اصلاح و تربیت افراد بزهکار است می باشد.

معاون سلامت اصلاح و تربیت زندانهای کردستان با اشاره به این آیه از قرآن کریم که می فرماید: «وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا» بیان داشت: این قسمت از آیه ۳۲  سوره مائده به نحوی در ارتباط با رسالت مسئولین فرهنگی و تربیتی زندانها نیز می باشد چراکه اگر بتوان ذهن یک انسان به خطا رفته در جامعه را اصلاح و او را به راه راست هدایت نمود  همانند آن است که روح زندگی سالم و سعادتمندانه را در وی دمید.

جهانگیری یکی از دلایل وقوع جرم در جامعه را دوری جستن بندگان، از خداوند دانست و اظهار نمود: یکی از مهم ترین وظایف مسئولین فرهنگی در مراکز اصلاحی و تربیتی این است که بتوانند با اجرای دقیق و هدفمند برنامه های اصلاحی و تربیتی از جمله برنامه های قرآنی، دینی و اعتقادی، ورزشی، آموزشی و … نقطه اتصال میان بندگان به خطا رفته و خداوند را مجددا برقرار نموده و در این صورت است که خواهند توانست وظیفه خطیر خود را به درستی انجام دهند.

معاون سلامت اصلاح و تربیت زندانهای استان با بیان این مطلب که موانع پیش روی اجرای برنامه های فرهنگی نباید در اراده مسئولین این حوزه در زندانها خللی وارد نماید افزود: مسئولین فرهنگی در زندانها هنگام اجرای برنامه های خود نباید در وهله اول به مشکلات و موانع فکر کنند بلکه می بایست با تفکر و چاره اندیشی پیرامون برگزاری هرچه با کیفیت تر برنامه ها از مانع تراشی دوری جسته و در این صورت است که موانع پیش رو نیز از بین خواهند رفت.

وی در ادامه سخنان خود «انگیزه»  را موتور محرک انسان ها در اجرای تمامی کارها دانست و گفت: مهمترین انگیزه ای که می تواند مسئولین فرهنگی زندانها را در انجام امور خود یاری رسان باشد، آشنایی آنان با تکلیف الهی است که برعهده دارند و باتوجه این مهم قطعا خواهند توانست حرکت در مسیر بازسازگاری اجتماعی مددجویان را نیز تسریع بخشند.

جهانگیری در جمع مسئولین فرهنگی زندانهای کردستان توکل به خدا، خلاقیت، تسلط بر برنامه ها و برنامه ریزی در تمامی کارها را چهار رکن اصلی انجام امور فرهنگی قلمداد نمود و اظهار داشت: سکان داران عرصه امور فرهنگی و تربیتی در زندانها باید با سرلوحه قرار دادن این ارکان در اجرای برنامه های اصلاحی و تربیتی خود، ضمن کمک به سلامت جامعه، قرب الهی را نیز برای خود به ارمغان آورند.

لطفی رئیس اداره فرهنگی و تربیتی زندانهای کردستان نیز که در این جلسه حضور داشت ضمن اعطای برنامه های فرهنگی، هنری و تربیتی ابلاغ شده از سوی سازمان به مسئولین فرهنگی، گفت: برنامه های ابلاغی از سوی اداره کل فرهنگی و تربیتی سازمان هدفمند و در جهت رسالت اصلاحی و تربیتی سازمان زندانها می باشد و امیدواریم با اجرای دقیق این برنامه ها وظایف خود را به درستی انجام دهیم.

رئیس اداره فرهنگی و تربیتی زندانهای کردستان با اشاره تهیه جزوه ای در خصوص نحوه تنظیم مستندات برای برنامه های فرهنگی در سال ۹۶ افزود: خوشبختانه با همکاری معاون محترم سلامت اصلاح و تربیت زندانهای استان طرح یکپارچگی تهیه مستندات فرهنگی در قالب جزوه ای آموزشی تهیه شده است که این امر می تواند کمک شایانی به تهیه هرچه با کیفیت تر مستندات نماید.

شایان ذکر است که در پایان این جلسه از مسئولین فرهنگی و تربیتی زندانهای استان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود قدردانی به عمل آمد

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*