با حضور مدیرکل زندانهای فارس صورت گرفت: مددکاران زندان های فارس تجلیل شدند

سیدحشمت اله حیات الغیب مدیرکل زندانهای فارس در آیین گرامیداشت روز مددکار در جمع مددکاران زندانهای استان گفت: سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال که از سوی مقام معظم رهبری به این نام، نامگذاری شده است را گرامی می داریم و اعیاد رجبیه به ویژه ولادت با سعادت مولای متقیان حضرت علی(ع) و روز مددکاری و مبعث پیامبراکرم(ص) را تبریک عرض می کنم.
مدیرکل زندانهای فارس با بیان اینکه روز ولادت حضرت علی(ع)، فرصت مغتنمی است که از خدمات مددکاران عزیز قدردانی و سپاسگزاری شود، گفت: معصومین ما به ویژه مولای متقیان، چه در مقام گفتار و چه در مقام عمل، بهترین راهنما و مشوق در دستگیری و کمک به نیازمندان بوده اند.
حیات الغیب با اشاره به روایتی از پیامبراکرم(ص) که می فرمایند: کلید بهشت، دوستی و مودت و کمک به نیازمندان و رفع مشکل آنان است و حدیثی از مولای متقیان ابرپرچمدار مددکاری جهان اسلام که می فرمایند: از جمله عواملی که کفاره گناهان بزرگ انسان می شود یاری رساندن به ستم دیدگان و شادکردن انسان های غمگین و گرفتار است، اظهار داشت: خداوند بزرگ در وجود ما انسان ها اشتیاقی به ودیعه گذاشته است که هرگاه برای دیگران قدم خیری بر می داریم و در گرفتاری به کسی کمک می کنیم آرامش را در عمق روح و روان خود احساس می کنیم و زمانی که شما مددکاران نیز نیاز یک زندانی را برآورده می کنید و به وظیفه بزرگ انسانی خود عمل کرده اید، لذت می برید و در احساس خوشحالی و خرسندی زندانی هم با توجه به اینکه نیازش برآورده شده است شریک هستید.
وی اضافه کرد: مددکاری در حقیقت بازتوانی و مشاوره و قادر ساختن است و نقش مددکاری در تأمین امنیت روانی و کاهش تبعات حبس و التهاب زندانیان بسیار مهم است.
مدیرکل زندانهای فارس تأکید کرد: مددکار در حقیقت یکی از ارکان مهم نظام زندانبانی است که می تواند در آزادسازی زندانیان و بازگشت سعادتمندانه زندانی به جامعه اسلامی نقش مهمی ایفا نماید و کار مددکاری حمایت، معاضدت به افراد کرفتار و رفع مشکلات آنان است.
حیات الغیب تأکید کرد: زندانیان از محتاج ترین افراد هستند که مساعدت و کمک به آنها از باقیات و صالحات است و مددکار خط مقدم زندانبانی، درجهت رفع مشکلات قضائی، اداری و خانوادگی آنان است که با حضور مستمر و شبانه روزی بسیاری از دغدغه ها، استرس و ناراحتی های زندانی در محیط زندان را مرتفع می سازد.
این مقام مسئول در زندانهای استان یادآور شد: اگر ما می خواهیم سیاست کاهش جمعیت کیفری در زندانها محقق شود باید فعالیتهای مددکاری بی وقفه ادامه داشته باشند و با حساسیت بیشتری این مأموریت مهم را در زندان ها انجام دهیم.
وی با بیان اینکه اعتمادی که زندانیان و خانواده آنان به شما مددکاران دارند به دیگران این اعتماد و اطمینان را ندارند، گفت: زندانیان ممکن است درد دلها و حرفهایی به شما بگویند که حتی به خانواده و یا رئیس زندان گفته نمی شود و شما مددکاران در حقیقت پل ارتباطی رفع مشکلات زندانیان هستید باید قدر این منزلت و جایگاه خود را بدانید.
مدیرکل زندانهای فارس ادامه داد: مددکاری در مجموعه زندانها یکی از بخش های اثرگذار است. شما می توانید زمینه سعادت و نجات یک فرد را فراهم کنید و تسکین دهنده آلام روحی و روانی زندانی در داخل زندان باشید و اگر به نحو احسن انجام وظیفه نمائید در آرامش روحی و روانی زندانی بسیار مؤثر هستید.
حیات الغیب تأکید کرد: به زندانی امید بدهید و از نظر روحی و روانی به وی کمک کنید و در کاهش و پیشگیری از جرم مؤثر باشید هرچه با رویکرد علمی و تخصصی تر به این حرفه نگاه کنید در دستیابی به اهداف سازمانی موفق تر خواهیم بود.
وی با تأکید بر مشکلات زندانیان در بدو ورود به زندان گفت: هر زندانی در بدو ورود به زندان، با خیل عظیمی از مشکلات فردی و اجتماعی وارد زندان می شود و مددکار نیز تحت تأثیر مسائل و مشکلات زندانی قرار می گیرد. و این حرفه بدون شک به دلیل شرایط محیطی، کار بسیار سختی است.
مدیرکل زندانهای فارس در ادامه نکات مهمی را مورد توجه قرار داد و گفت: بحث کاهش جمعیت کیفری، ساماندهی دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری، تشکیل و بروزرسانی پرونده شخصیت زندانیان و ثبت در سیستم نرم افزاری، جلب کمکهای مردمی در جهت آزادسازی زندانیان، ارتباط مستمر با مراجع قضایی، ارائه نظریه مشورتی در ارتباط با قضات مورد توجه جدی مددکاران قرار گیرد.
حیات الغیب تأکید کرد: آموزش به زندانی در بدو ورود به قرنطینه انجام شود و زندانی نیازمند و خانواده وی که در معرض آسیب قرار دارند به نهادهای حمایتی معرفی شوند.
وی ادامه داد: رسیدگی به مشکلات قضایی زندانیان و معرفی آنان پس از آزادی به مرکز خدمات اجتماعی مراقبت بعد از خروج، معرفی زندانیان واجد شرایط جرایم غیرعمد به ستاد دیه و پیگیری انتقال زندانیان واجد شرایط به محل سکونت آنان در دستور کار مددکاران قرار گیرد.
مدیرکل زندانهای فارس تأکید کرد: پیگیری پرونده قضایی زندانیان واجد شرایط آزادی مشروط، پیگیری وضعیت زندانیان صعب العلاج، ملاقات چهره به چهره با زندانی و گفتگو با زندانیان از دیگر اقداماتی است که باید مدنظر قرار گیرند.
وی در ادامه تأکید کرد: بازدید قضات و قاضی ناظر زندان از زندانها باید هدفمند باشند و مشکلات قضایی زندانیان حضوری بررسی شود و اقداماتی که برای زندانی توسط مددکار انجام می گیرد به اطلاع وی رسانده شود.
در ادامه جلسه پرسش و پاسخ با حضور سید حشمت اله حیات الغیب مدیرکل زندانها، عبدالمجید کشوری معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندانهای فارس؛ حجت الاسلام مهدی حسن پور رئیس مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندانهای فارس و اصغر تراب پور مدیرنمایندگی ستاددیه فارس و مصطفی فیاض بخش مسئول مددکاری زندانهای فارس برگزار و مددکاران مشکلات موجود در حوزه مددکاری را مطرح کردند و دستور لازم در این زمینه صادر شد.
در پایان این مراسم از دوتن از مددکاران ؛ سید ابراهیم توکلی از زندان فسا و مجتبی دهقانی از زندان مرکزی شیراز به عنوان مددکار نمونه معرفی و از سایر مددکاران نیز با اهدا لوح سپاس و هدایا قدردانی گردید.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*