دکتر جهانگیر: نوع دوستی و عشق به انسان ها اساس فعالیت ستادهای دیه است/ ضرورت تغییر نگاه خیرین به مقوله آزادسازی زندانیان

دکتر جهانگیر در مراسم افتتاحیه گردهمایی مدیران نمایندگی ستاد دیه سراسر کشور گفت: فعالیت ستاد دیه، فعالیتی ارزشمند، انسان­دوستانه و خداپسندانه است که هدف آن کمک به انسان­های آسیب دیده در جامعه است.

رئییس سازمان زندان­ها تصریح کرد: کمک به محرومان جامعه، خدمت به خویشتن، به خانواده­هایمان و کمک به نسل آینده است چرا که این خدمت در راستای از بین بردن زمینه­های جرم در جامعه است.

دکتر جهانگیردر ادامه به عوامل موفقیت یک سازمان اشاره کرد و گفت: رمز موفقیت هر سازمان و نهاد در توجه به عواملی است که زمینه های رشد و توسعه آن را فراهم می­نماید.

وی ادامه داد: هر سازمان وتشکیلاتی برای اجرای یک ماموریت ایجاد می شود و هیچ سازمانی به صرف داشتن تشکیلات سازمانی و نوشتن ماموریت بر روی کاغذ موفق نخواهد شد مگر اینکه ضوابط و مقررات آنها با ماموریت های آنان همخوانی داشته باشد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: همه سازمان­ها باید هماهنگ با تغییرات جامعه و پیشرفت­هایی که صورت می­گیرد به اصلاح قوانین و بازنگری در رویه­ها بپردازد چرا که در غیر اینصورت در اجرای ماموریت­ها با مشکل مواجه خواهد شد.

وی افزود: اگر امروز با سازمان­هایی مواجه هستیم که به دلیل بروکراسی باعث شده است که عملاً وضایف اصلی­شان معطل قید و بندهای اداری قرار گیرد ناشی از همین نگاه است.

مشاور رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: خوشبختانه ستاد دیه با حضور نیروهای توانمند و با تجربه­ای که با عشق و علاقه به خدمت برای طبقه­ی آسیب دیده جامعه می پردازند توانسته است طی سال­های اخیر تغییرات را بخوبی درک نماید.

رئیس سازمان زندان­ها نیروی انسانی را یکی دیگر از عوامل موفقیت سازمان­ها عنوان کرد و گفت: امروز سرمایه انسانی به عنوان مهمترین سرمایه هر سازمانی شناخته شده است.

وی ادامه داد: نوع کار ستاد دیه و انسان­هایی که در آن حضور دارند از جنس نوع­دوستی و عشق به انسان­هاست که با هیچ معیار مادی قابل قیاس نیست.

این مقام ارشد قضایی بیان داشت: وقتی شما برای آزادی یک زندانی تلاش می کنید در حقیقت کاری سه وجهی انجام می­دهید که اولین وجه آن خود زندانی و خانواده اوست و وجه دوم آن خانواده ای است که به عنوان خانواده آسیب دیده در پرونده زندانی حضور دارد و در نهایت وجه سوم دولت و سازمان زندان­ها است که آزادی هر زندانی کمکی به آنهاست.

دکتر جهانگیر گفت: یکی از دلایل ماندگاری ستادهای دیه این است که شهید بزرگوار سیداسدالله لاجوردی به عنوان پایه­گذار این طرح انسانی بود که با عشق علاقه برای کمک به زندانیان تلاش می­کرد و امروز همان عشق و انگیزه و علاقه و پشتکار را در آقای جولایی می بینیم که با مدیریتی شایسته این کار ارزشمند را ادامه می دهد.

رئیس سازمان زندان­ها یکی دیگر از عوامل موفقیت­های سازمان ها را داشتن رابطه تعاملی با سایر نهادها و ارگان­ها دانست و گفت: استفاده از ظرفیت نهادها و دستگاه­های دولتی در ارتقاء سطح فعالیت­های ستاد دیه میتواند کمک نماید که این به نحوه تعامل ستادهای دیه با سایرنهادها و ارگان­ها بستگی دارد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه ادامه داد: ساماندهی و بستر سازی لازم برای همکاری خیرین از وظایف ستاد دیه است که باید در این خصوص ستادهای دیه بیشتر فعالیت نمایند.

وی تصریح کرد: تغییر نگاه خیرین نسبت به زندانیان و آزادسازی آنان و ایجاد الگوهای مناسب درجامعه با هدف توسعه این فرهنگ در جامعه حائز اهمیت است.

دکتر جهانگیر در بخش پایانی سخنان خود عنوان کرد: یکی دیگر از عوامل موفقیت سازمان­ها، داشتن برنامه و استرتژی است و اصولاً سازمان­هایی که برنامه­ریزی بلند مدت نداشته باشد نمی تواند به موفقیت برسد.

وی افزود: باید برای سال­های آینده و وضعیت های احتمالی از هم اکنون برنامه ریزی­های لازم را صورت دهیم.

گفتنی است دوازدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی ستادهای دیه سراسر کشور به مدت دو روز در محل مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه ۷ تهران برگزار میشود.

تبیین سیاست­های کلی ستاد دیه، ارائه سرفصل­ها و برنامه، تبیین اساسنامه جدید ستاد دیه کشور از جمله برنامه های این گردهمایی اعلام شده است.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*