بازدید معاون وزیر دادگستری کشور چین از کانون اصلاح و تربیت تهران

به گزارش روابط عمومی کانون، معاون وزیر دادگستری کشور چین و هیأت همراه به منظور آگاهی از عملکرد و آشنایی با فعالیت های زندان‌های ایران، از کانون اصلاح و تربیت تهران بازدید نمودند.
در ابتدا جلسه ای با حضور دکتر حسین پورمند مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندان ها، مصطفی محبی مدیرکل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران، مجتبی جلالی کارشناس قضایی سازمان زندانها، قوام فروزان رییس مجتمع قضایی شهیده فهمیده (اطفال)، خانم خاکی سرپرست مجتمع اطفال و علی رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران به همراه لیوژن یو معاون وزیر دادگستری کشور چین و هیأت همراه تشکیل شد.
دکتر حسین پورمند مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندان ها ضمن خیرمقدم و خوش‌آمدگویی به میهمانان، بیان داشت: در جمهوری اسلامی ایران برابر با قوانین و مقررات کودکان زیر ۱۸ سال اگر بین ۱۵ تا ۱۸ سال باشند و در اثر اعمالی که خلاف قانون است محکوم شوند در زندانها نگهداری نمی شوند بلکه این کودکان در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می شوند. در استان تهران و کانون اصلاح و تربیتی که در آن حضور داریم فقط ۱۵۰ کودک معارض با قانون نگهداری می شود که این تعداد نشان می دهد که سیاست جمهوری اسلامی ایران این است که تا جایی که امکان دارد از تاسیسات قانونی و حقوقی موجود در جهت حمایت از کودکان و نوجوانان استفاده کند.

همچنین مصطفی محبی مدیرکل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران ضمن خیرمقدم و خوش‌آمدگویی به میهمانان، طی سخنانی که به وضعیت کنونی کانون و خدمات ارائه شده به مددجویان اشاره داشت گفت: در کانون اصلاح و تربیت تهران با توجه به سن مددجویان که زیر ۱۸ سال می باشند، شرایط خاص خود را دارد. خوشبختانه درکانون بدلیل همان شرایط سنی به مسایل حقوقی مددجویان به طور ویژه پرداخته می شود و با بررسی حقوقی در زندان های دیگر بسیار تفاوت دارد. در واقع مجموعه برنامه هایی که در اینجا برای مددجویان وجود دارد با هدف بازگشت سالم و سعادتمندانه مددجو به آغوش خانواده و جامعه انجام می‌شود.
سپس علی رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران در مورد روند فعالیت‌های کانون در راستای اصلاح و تربیت مددجویان توضیحاتی ارائه نمود: کانون اصلاح و تربیت تهران به منظور جداسازی مددجویان زیر ۱۸ سال از زندانیان بزرگسال تاسیس شده و محل نگهداری کودکان معارض با قانون زیر ۱۸ سال می باشد و همچنین تلاش بر این است تا کودکانی که به دلیل آسیب های اجتماعی، دچار رفتارهای معارض با قانون شده‌اند، در این مکان مورد اصلاح قرار گیرند.

وی در خصوص روند پذیرش و تشخیص و ترخیص مددجویان افزود: مددجویان بعد از آنکه با حکم قضائی وارد کانون می شوند در بدو ورود به بهداری اعزام می شوند و پس از معاینات اولیه به واحد پذیرش و تشخیص برده می شوند که بین ۷ تا ۱۰ روز در این واحد نگهداری می شوند. از جمله کارهایی که در آنجا انجام می گیرد عبارتند از: تشکیل پرونده شخصیتی توسط روانشناس و مددکاراجتماعی، بیماریابی و آموزش پیشگیری از رفتارهای پرخطر، اطلاع‌رسانی در مورد کانون و قوانین و مقررات آن و آشنایی با حقوق شهروندی.
درواقع به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی یک ارزیابی اولیه (غربالگری) انجام می‌شود و متناسب با این ارزیابی مددجویان دریکی از ۵ گروه موجود در کانون بر اساس سن و جثه و همخوانی با دیگر مددجویان آن گروه تقسیم بندی می شوند. برای مددجویانی که در خوابگاه مستقر می‌شوند برنامه‌های آموزشی متفاوتی با گرایش های مختلف ترتیب داده می شود؛ یک بخش ازاین آموزش‌ها مربوط است به آموزشهای کلاسیک شامل تکمیل دوره‌ی تحصیلی که تحت نظر آموزش و پرورش می باشد و بخش دیگر شامل آموزش‌های فنی و حرفه ای از جمله معرق کاری، مکانیک خودرو، برق خودرو و غیره است که زیر نظر سازمان فنی حرفه‌ای کشور می‌باشد.
همچنین رستمی به آموزش‌های هنری و ورزشی مانند تئاتر، موسیقی، فوتبال، والیبال، کشتی، تنیس و … اشاره نمود و اذعان داشت این پروسه مجموعه اقداماتی است که برای بازپروری مددجویان، بکار گرفته می‌شود یا به عبارتی مجموعه فعالیت‌هایی است که برای بازگشت سعادتمندانه مددجو به جامعه صورت می‌گیرد.
پس از پایان جلسه، تمامی مدعوین از نقاط مختلف کانون از جمله واحد پذیرش و تشخیص و قسمت‌های مختلف کانون دختران شامل؛ خوابگاه‌ها، کارگاه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای (معرق، کامپیوتر، آرایشگری، عروسک دوزی و سفال)، خوابگاه‌های پسران، سالن‌های ورزشی و تماشاخانه باران بازدید نمودند.
در ادامه بازدید، مدیر کانون اشاره به وجود شورای شهر مددجویان نمود و بیان داشت: در کانون اصلاح و تربیت تهران به جهت تمرین مشارکت این نوجوانان در فعالیت‌های اجتماعی، از میان مددجویان و به انتخاب خودشان تعدادی به عنوان اعضای شورای شهر انتخاب می شوند که عمده فعالیت این شورا، ارتباط با مدیریت و دیگر واحدها است و کمک به اداره کانون می‌کنند تا ضمن مشارکت دادن این نوجوانان در امور مربوط به خود آنها، تمرین فعالیت‌هایی باشد که در آینده انجام خواهند داد. اعضای شورای شهر کانون با اهدای دسته گل به بازدید کنندگان خیر مقدم گفتند.

در پایان بازدید لیوژن یو معاون وزیر دادگستری کشور چین متنی را به عنوان یادبود نوشت که در کل می توان اینگونه برداشت نمود که؛ بازدید را بسیار پربار و خوب ارزیابی نموده و آینده ای روشن را برای مجموعه ی کانون اصلاح و تربیت تهران آرزومند شدند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*