معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه: زندان های فارس در سطح کشور نمونه هستند

کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل و همکاری بین المللی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در نظام اسلامی فردی به خاطر ابراز عقیده خود به زندان نمی افتد، گفت: رویکرد قوه قضائیه، رویکرد حقوق بشر ارتقایی است.

وی با اشاره به اینکه غربی ها مدعی هستند که حقوق بشر را خودشان راه انداخته اند، افزود: حقوق بشر ۱۴۰۰ سال پیش توسط اسلام به بشریت عرضه شد، غربی ها با ۲ جنگ جهانی خانمان سوز، چطور مدعی حقوق بشر شده اند.

غریب آبادی، با اشاره به اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی توجه به حقوق بشر شده است، اضافه کرد: با سازمان های مردم نهاد تعامل داریم، تشکیل دفتر سازمان های مردم نهاد را در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود و ارائه آموزش های همگانی در دستور قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: در نظام اسلامی کودکان و افراد زیر ۱۸ سال در کنار مابقی زندانیان نگهداری نمی شوند، این در حالی است که آمریکا که مدعی حقوق بشر است همه زندانیان را در کنار هم قرار می دهند که این فاجعه است.

غریب آبادی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر وجود تحریم های حقوق بشر بر کشور گفت: تحریم های مربوط به حقوق بشر که در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ اعمال شده در حال اجرا است و موضوع جدیدی وجود ندارد.
وی افزود: در این تحریم ها نام ۸۳ نفر و یک شخص حقوقی از جمهوری اسلامی مطرح است که موضوع آنها نیز منع سفر به کشورهای دیگر و ضبط دارایی آنها در خارج از کشور است که تمامی این افراد تحریم شده دارایی در خارج از کشور ندارند که بخواهد مسدود شود.
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر یادآور شد: اعمال تحریم های جدید به مباحث مختلفی بستگی دارد که اگر کشورهای اروپایی و آمریکا بخواهند در این بحث وارد شوند خود آنها نقض کننده حقوق بشر هستند و جامعه جهانی این مسائل را می داند و خوشبختانه هیچ گونه موضوعی در این بحث مطرح نشده است.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اعدام ها نیز گفت: ۹۰ درصد اعدام های کشور مربوط به مواد مخدر و درصد اندکی قصاص است و باید به این مورد توجه داشت که قصاص، اعدام نیست بلکه یک حق شخصی محسوب می شود و حکومت در آن دخالتی ندارد.
غریب آبادی ادامه داد: سالانه ۴ هزار نفر به دلیل استفاده از مواد مخدر جان خود را در کشور از دست می دهند و بنا به اعلام آمار غربی ها در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر در بحث مواد مخدر اعدام شدند، بنابراین آمار این اعدامی های موادمخدر در مقایسه با فوت شده های آن قابل قیاس نیست در حالی که کشفیات یک سال مواد مخدر ایران برابر با کل کشورهای جهان است.
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: در خصوص اعدام، اصلاح مواد قانونی مدنظر است که در آن قاچاقچیان عمده با حکم عمده اعدام شوند.
وی در خصوص سخنان غربی ها مبنی بر عدم توجه به حقوق بشر در ایران در بحث فعالین اجتماعی و حقوق بشر گفت: سخنان آنها کلی بوده و هیچ گونه مورد خاصی ارائه نمی دهند و حتی اسامی چند نفری که اعلام کرده اند طی بررسی های ما مشخص شد آنها کارهای خلاف قانون انجام داده اند و به خاطر فعال اجتماعی بودن دستگیر نشده اند.
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر گفت: هیچ کس به دلیل ابراز عقیده و فعالیت های قانونی نه زندان می رود و نه پرونده قضایی برای آن تشکیل می شود، بنابراین مباحثی که از جانب غربی ها در خصوص فعالین اجتماعی مطرح می شود به طور کامل کذب است.
غریب آبادی یادآور شد: در کشورمان سه میلیون مهاجر و پناهنده وجود دارد که این نشان از اهمیت دادن جمهوری اسلامی به حقوق بشر است در حالی که کشورهای مدعی حقوق بشر چندی پیش مرزهای خود را بر روی پناهندگان دیگر کشورها بستند که این جای سوال از آنها دارد.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: قوه قضائیه پیشگام در مباحث حقوق بشر و حقوق شهروندی است و امروز اعلام می کنیم که وضعیت زندان های ما به مراتب بسیار بهتر از دیگر کشورهای دنیا در بحث توجه به حقوق بشر است.
این مقام مسئول در قوه قضاییه گفت: در بازدید از کانون اصلاح و تربیت ، بازداشتگاه و زندان مرکزی شیراز، اقدامات خوبی در حوزه های مختلف حقوق شهروندی به ویژه اشتغال و حرفه آموزی زندانیان شاهد بودیم که اوقات فراغت زندانیان با فعالیتهای فرهنگی و تربیتی و حرفه آموزی پر شده است و با این اقدامات صورت گرفته و مدیریت خوب مدیرکل زندان های استان فارس، زندان های استان در سطح کشور نمونه هستند.
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر یادآور شد: چندی پیش هیئت هایی از زندان های ما بازدید کردند و تمامی آنها در رعایت حقوق بشر تاکید داشتند، درهای زندان های ایران بر روی بازدیدکنندگان باز است و هیچ گونه ابایی در این خصوص نداریم.
غریب آبادی اظهار داشت: متاسفانه سیاسی کردن حقوق بشر از جانب غربی ها موضوعی است که مدت ها در حال تکرار آن هستند اما این حرکت آنها دلیلی بر کم کاری ما در این راستا نیست.
وی افزود: ارتقاء و توسعه حقوق بشر در دستگاه های قضایی و دیگر دستگاه ها یک اولویت است و مجموعه ما به طور فراقوه ای در این راستا نظارت کامل و جامع دارد.
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: ۲۵ منشور حقوق شهروندی به طور تخصصی تدوین شده که امروز در دستگاه های مختلف موجود است.
غریب آبادی تاکید کرد: غربی ها در بحث حقوق بشر صادق نیستند و همواره اتهامات واهی به ما وارد می کنند که تمامی آنها کذب است.

غریب آبادی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، بینا مشاور دبیر ستاد حقوق بشر، انصاری معاون نظارت دیوان عالی کشور به همراه القاصی رئیس دادگستری فارس، سیدحشمت اله حیات الغیب مدیرکل زندان های فارس و هیئت همراه از زندان های شیراز بازدید کردند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*