دکتر جهانگیر:کاهش بیش از ۱۶ درصدی زندانیان نسبت به سال ۹۳

رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: در آمار ورودی زندانها در سه سال اخیر یعنی سال ۹۵ نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۶ و دو دهم درصد کاهش داشتیم که این کاهش در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد است .

دکتر جهانگیر در نشست با مدیران سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور افزود: در واقع از آمار وارده زندانهای سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۳ حدود ۸۷ هزار نفر کاسته شده است .
وی افزود: در سال گذشته ۶۶ درصد ورودی های با قرار کفالت بود.
 دکترجهانگیر در نشست مدیران سازمان زندانها با حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه با اشاره به بحث انتقال زندانها به خارج شهرها افزود : بیش از یک دهه از این قانون می گذرد و متاسفانه به علت اینکه پیش بینی لازم در قانون صورت نگرفته تاکنون انتقال زندانها به خارج شهرها میسر نشده است .
وی گفت : با توجه به اینکه زمین در خارج شهرها ارزش چندانی ندارد اما آنچه مهم است تامین زیرساختهای لازم برای ساخت زندانها در خارج شهرها قبل از فروش زندانهای فعال داخل شهرهاست .
رئیس سازمان زندان ها ادامه داد : با توجه به اینکه از عمر طرح این قانون زمان طولانی گذشته اما هنوز به علت فراهم نشدن شرایط امنیتی ، حفاظتی و نیروی انسانی که باید در زندانهای خارج شهرها بکار گرفته شود برای اجرای این طرح با مشکلاتی مواجه هستیم .
مشاور رئیس دستگاه قضا افزود: امسال در قانون برنامه ششم توسعه و ماده ۱۱۳ پیش بینی شده که سازمان زندانها برای انتقال ۲۰ زندان از شهرها به خارج شهر اقدام کند که بحث فروش کارشناسی با همکاری شهرداریها مورد توجه قرار گرفته که وضعیت اعتباری شهرداری ها مناسب نیست و دولت باید در این زمینه به سازمان زندانها کمک کند .
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه ادامه داد : دولت مکلف است ردیف بودجه ای را برای زندانها در نظر بگیرد که با وجود پیگیریها هنوز به نتیجه نرسیدیم و امیدواریم ردیف خاصی برای انتقال زندانها از شهرها به خارج شهر اختصاص داده شود .

وی به راه‌اندازی ۲۵ اردوگاه ویژه محکومان مواد مخدر در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: تلاش برای تکمیل اردوگاه‌های نیمه‌کاره به‌ویژه ۷ اردوگاه، نیازمند همت دولت است که در دو سال اخیر هیچ پولی را علی‌رغم تصویب، اختصاص نداده است.

دکتر جهانگیر به راه‌اندازی بانک اطلاعات ژنتیک زندانیان اشاره کرد و گفت: این بانک در ۵ استان با اخذ ۳۶۷۵ نمونه آغاز شده است.

وی همچنین درباره بیمه سلامت رایگان زندانیان خاطرنشان کرد: با توجه به تکلیف پیش‌بینی‌شده در قانون برنامه ششم، در حال رایزنی هستیم که این اتفاق بیفتد.

وی در ادامه و در تشریح فعالیت های سازمان زندانها در سال ۹۵ افزود : در سال گذشته بیش از ۲۸۰ هزار مددجو در آزمون های کلاسهای قرآنی موفق به اخذ گواهینامه شدند همچنین ۸۲۹ مسابقه قرآنی با حدود ۴۲ هزار شرکت کننده سال گذشته در زندانهای تهران برگزار شده است .
 دکتر جهانگیر ادامه داد : بیش از ۱۲ هزار برنامه متنوع مذهبی در سال گذشته در زندانها برگزار شده و بیش از ۸۳ هزار مددجو به صورت مستمر در فعالیت های مذهبی حضور داشته اند .
وی با اشاره به کاهش نرخ بی سوادی در زندانهای کشور گفت : در سال ۹۵ ، ۷ هزار و ۹۵۰ نفر بوده که ۲۵ درصد غیر ایرانی هستند و ۵ هزار و ۸۱۱ نفر آنها در کلاسهای نهضت سوادآموزی شرکت کردند .
او تاکید کرد : سازمان زندانها در سال ۹۵ موفق شد ۳۶۴ باسواد را بعنوان آموزشیار نهضت سوادآموری تربیت کند همچنین شرایط ادامه تحصیل ۲۴ هزار نفر از زندانیان بازمانده از تحصیل نیز در سال گذشته فراهم شده است و ۷۴۵ نفر در زندانهای کشور از امکان ادامه تحصیل دانشگاهی بهره مند شده اند .
این مقام ارشد قضایی در ادامه به آموزش های مهارت های زندگی در زندانها هم اشاره کرد : ۲۱ هزار کارگاه آموزش مهارت های زندگی برای بیش از ۱۶۰ هزار زندانی برگزار شده است .
وی ادامه داد : ۱۱۰ هزار زندانی در طرح های کتابخوانی شرکت کرده اند و از ۳۷۸ کتابخانه زندانها که بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کتاب در آنها وجود دارد بهره مند شده اند .
او گفت : ۳۲ هزار مددجو در کلاسهای هنری آموزش دیده اند ، ۱۱ هزار مددجو در فعالیت های تجسمی و ۹ هزار و ۵۵۱ اثر طراحی و ۶ هزار و ۲۲۰  اثر خطاطی و ۱۱۴۲ نمایشنامه از جمله کارهای هنری مددجویان در سال گذشته بوده است.
رئیس سازمان زندان ها افزود : یکی از برنامه های مهم ما در زندانها حرفه آموزی به زندانی هاست که بیش از ۵۵ هزار گواهینامه حرفه آموزی در سال گذشته به زندانیان اعطا شده است همچنین در سال ۹۵ ، ۲۲ هزار و ۲۰۰ زندانی در طرح های اشتغال صنعتی ، کشاورزی ، صنایع دستی ، و خدمات آموزش شرکت کرده اند .
رئیس دفتر بازرسی ویزه قوه قضاییه درباره پاکسازی زندانیان از مواد مخدر افزود : با تلاش سازمان زندانها بیش از ۱۲۵ هزار زندانی که در بدو ورود با اعتیاد مواجه بودند در سال گذشته سم زدایی ضمن اینکه بیش از ۵۱ هزار نفر هم با متادون در ۱۶۷ مرکز درمانی سازمان سم زدایی شدند.
دکتر جهانگیر گفت : ۱۲۶ کلینیک مثلثی در سال ۹۵ برای مشاوره بیماریهای رفتاری و واگیردار از جمله ایدز فعالیت داشتند که موفق شدیم ۴۵ پزشک متخصص عفونی را برای درمان ایدز و هپاتیت در زندانها تربیت کنیم .
وی با اشاره به کاهش مرگ و میر در زندانهای کشور در ۷ سال اخیر گفت : بر اساس آمارها از نرخ ۸/۱۹ درصد در هر هزار نفر در سال ۸۹ به عدد ۳/۳۱ درصد در سال ۹۵ رسیده ایم که آمار مطلوبی است .
این مقام ارشد قضایی تاکید کرد : در سال ۹۵ ، ۳۵۵ هزار بسته بهداشتی به زندانیان ارائه شده که ۷۷۰ هزار نفر هم برنامه های ویژه بهداشتی متناسب با درمان های خاص دریافت کرده اند .
وی از راه اندازی بانک اطلاعات هویت ژنتیک محکومان با همکاری سازمان زندانها و پزشکی قانونی کشور خبر داد.
دکترجهانگیر گفت : ارائه خدمات به خانواده زندانیان نیز از برنامه های دیگری است که با جدیت دنبال می کنیم و در سال گذشته موفق شدیم ۶۴۲ نفر از فرزندان زندانیان را که از تحصیل بازمانده بودند به فضای آموزشی برگردانیم ضمن اینکه در سال گذشته ۶۶ هزار و ۳۴۷ خانواده زندانی نیز تحت پوشش ما قرار گرفتند .
وی افزود: با همکاری سازمان زندان ها شورای حل اختلاف و مددکاران موفق شدیم برای جرائم مالی در سال گذشته ۱۲ هزار و ۳۸۱ گذشت بگیریم .
همچنین برای ۸۴۰ زندانی محکوم به قصاص نیز رضایت شاکیان جلب شده است .
رئیس سازمان زندان های کشور تاکید کرد : کاهش آسیب های اجتماعی برنامه جدی است که سازمان زندان ها با همکاری وزارت کشور دنبال می کند و تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از همسران زندانیان آموزش کاهش طلاق دریافت کرده اند و در کنار آن به ۱۰ هزار نفر از همسران زندانی در معرض اعتیاد هم آموزشهای ویژه ارائه شده است .
دکتر جهانگیر در ارتباط با اجرای طرح پابند الکتریکی گفت:  با همکاری مرکز انفورماتیک قوه قضائیه درحال اجرایی کردن این کار هستیم اما دراین خصوص چند مشکل وجود دارد. یک بحث در خصوص تجهیزات است که این امر کاملا فراهم نشده است و زیرساختهای آن آماده نیست از طرف دیگر باید به همکاران قضایی خود آموزشهای لازم را بدهیم که دراین خصوص به ما کمک کنند چون قانون هم یکسری مسائلی در این رابطه قرار داده است مثلا رضایت فرد زندانی برای استفاده از پابند لازم است چون هزینه این پابند بر عهده خود فرد زندانی است لذا محدودیت‌های قانونی اگر برطرف شود و زیرساختهای لازم مهیا گردد امیدوار هستیم بتوانیم این طرح را عملیاتی کنیم.
انتهای پیام/
Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*