اولین المپیاد ورزشی زندانیان استان ایلام / یادواره شهید محسن حججی

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان ایلام – افتتاحیه اولین المپیاد ورزشی زندانیان استان ایلام با حضور مسئولین اداره ورزش و جوانان ایلام برگزار گردید.
در این مراسم باشکوه که در مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی برگزار شد ؛ علی حسنوند سرپرست زندانهای ایلام، حیدرزاده مدیرکل و جنگلی معاون اداره ورزش و جوانان استان و خسروی رئیس هیئت ورزش های همگانی حضور داشتند .
در ابتدا علی حسنوند ضمن تقدیر از همکاری و تعامل روز افزون مسئولین اداره ورزش و جوانان استان ، خاطر نشان کرد: روحیه و جسم سالم افراد در گرو ورزش و فعالیت های ورزشی است.وی خاطر نشان کرد: ورزش زمینه ساز کاهش آسیب رفتارهای پر خطر در زندانیان است و باعث می گردد زندانیان در اوقات فراغت خود به تزکیه جسم و روح با انجام فعالیت های ورزشی بپردازند.
حسنوند تصریح کرد: ورزش یکی از عوامل تأثیر گذار در فعالیت های اصلاحی وتربیتی است و چه بسا که اثر آن در بازسازی و بازپروری شخصیت زندانیان بیشتر از نظریه ها،تئوری ها و روش های سنتی اصلاحی وتربیتی باشد.وی افزود: ورزش عامل مهمی در تغییر رفتار و ناهنجاری‌های اجتماعی دارد و نقش ورزش در بروز شخصیت اجتماعی، احترام بر قوانین اجتماعی، بروز استعدادهای اجتماعی، توانایی برقراری روابط اجتماعی و کاهش معضلات غیرقابل انکار است.
سرپرست زندانهای ایلام با اشاره به تاثیر مثبت ورزش بر کاهش استرس و فشارهای روحی و روانی زندانیان ، بیان داشت: از ضروری‌ترین نیازهای بشر که جزو شرط‌های اصلی بهداشت روانی به شمار می‌رود، آرامش خاطر، احساس امنیت، شادابی و نشاط است و ورزش یکی از راه‌های دست‌یابی به این امر مهم می‌باشد. ورزش، از طرفی با ایجاد محیطی فرح‌انگیز و نشاط‌آور؛ و از سوی دیگر با کاستن فشارهای عضلانی و از بین بردن سستی و کسالت، فشارهای روانی را مهار و باعث احساس شادی و نشاط می‌شود.
حسنوند در پایان خواستار همکاری و تعامل دیگر دستگاه های اجرایی با زندانهای استان در راستای پیشبرد اهداف اصلاحی و تربیتی شد و عنوان نمود: برای دستیابی به اهداف مدنظر در تمام حوزه ها، ضروری است که زیرساختهای مورد نیاز و کارشناسی شده فراهم آید چرا که در صورت کسب اطمینان از کیفیت و کمیت زیرساختهای مورد نیاز است که می توان به صورت پایه ای و استاندارد ، زندگی ورزشی را در زندانها نهادینه کرد و بحمدالله این مهم به صورت هدفمند در حال اجراست.
حیدرزاده نیز در ادامه اظهار داشت: امروزه محققان فعالیت بدنی را در حفظ و تقویت سلامت روحی و جسمی مورد توجه خاص قرار داده‌اند و فقر حرکتی را به عنوان یک عامل خطرساز در شیوع بالای بیماری ‌های مزمن می‌دا‌نند. وی افزود: با برنامه هایی که مسئولین زندانهای استان در نظر گرفته اند رشد قابل توجهی در حوزه مشارکت زندانیان در فعالیتهای ورزشی دیده می شود لیکن باید به گونه ای مدیریت شود که این روند به طور پیوسته و مستمر ادامه یابد.
مدیرکل ورش و جوانان استان ایلام افزود: توجه به ورزش زندانیان می تواند زندگی آنان را که به هر دلیل از اجتماع جدا شده اند متحول نموده و روح تازه ای را در کالبد این افراد بدمد . وی گفت: بی تحرکی یکی از عوامل بسیار مهم ایجاد اختلال در سلامت بدن انسان است واین محدودیت اگر به هر دلیل ایجاد شود می تواند در مدتی طولانی کارایی بدن انسان را به شدت کاهش دهد و آنچه مشخص است پرداختن به آن به صورت جدی و مستمر امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*