دکتر جهانگیر در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی: اقدامات اصلاحی و تربیتی در زندان ها در راستای توسعه سلامت اجتماعی است/ آیت الله دری نجف آبادی: احیای معاونت خودکفایی در زندان ها یک ضرورت است

دکتر جهانگیر در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی: طرح واکسیناسیون هپاتیت بی برای اولین بار در زندان های کشور با موفقیت اجرایی شد/ آیت الله دری نجف آبادی: احیای معاونت خودکفایی در زندان ها یک ضرورت است

رئیس سازمان زندان ها در اولین روز سفر به استان مرکزی با آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان دیدار و گفتگو نمود.

دکتر جهانگیر در این دیدار با اشاره برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان ها گفت: مهمترین برنامه سازمان زندان ها کاهش جمعیت کیفری، توسعه برنامه های اصلاحی و تربیتی و حمایت از خانواده های زندانیان است.

رئیس سازمان زندان ها افزود: امروز عمده ترین مشکلات زندان ها،کمبود فضای فیزیکی، کمبود نیروی انسانی و منابع مالی است.

مشاور رئیس دستگاه قضا عنوان کرد: بخشی از افزایش جمعیت زندانیان محصول رشد آسیب های اجتماعی و شرایط روز جامعه است اما با بخشنامه ساماندهی زندانیان که توسط رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد در صدد کاهش این جمعیت هستیم.

دکتر جهانگیر اظهار داشت: برای توسعه و حداکثر بهره وری از فعالیت های اصلاحی و تربیتی در زندان ها نیازمند کاهش جمعیت زندان ها از یک سو و اجرای کامل طرح تفکیک و طبقه بندی زندانیان از سوی دیگر هستیم.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه در ادامه گفت: علیرغم مشکلات موجود کارکنان سازمان زندان ها با فعالیت جهادی، در حوزه های مختلف فعالیت های اصلاحی و تربیتی را به پیش می برند.

وی با اشاره به خدمات بهداشتی و درمانی در زندان ها گفت: در سال جاری برای اولین بار طرح جامع واکسیناسیون هپاتیت بی برای تمامی ورودی ها اجرا گردید.

رئیس سازمان زندان ها همچنین از آموزش و تربیت پزشکان متخصص با همکاری وزارت بهداشت و درمان برای کار در زندان ها خبر داد.

این مقام ارشد قضایی افزود: جداسازی زندانیان دارای بیماری خطرناک از سایر زندانیان و اجرای طرح های درمانی و مراقبتی برای آنان از جمله خدماتی است که در راستای توسعه سلامت پایدار در جامعه اجرا می شود.

دکتر جهانگیر عنوان داشت: نگاه به زندانی در تمامی زندان ها نگاهی انسان محور و برگرفته از آموزه های دین اسلام است و این باور ماست که زندانی فرد آسیب دیده ای است که باید برای کمک به او و توانمند سازی وی برای بازگشت به زندگی سالم تلاش کنیم.

مشاور رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای حمایت از خانواده زندانیان، فعالیت های انجمن های حمایت را توسعه داده ایم چرا که این حمایت را درراستای حقوق شهروندی آنان و پیشگیری از توسعه چرخه جرم می دانیم.

وی اظهار داشت: در ۶ ماهه دوم سال گذشته تعداد نزدیک به ۷۰۰ دانش آموز را که فرزند زندانیان بودند و ترک تحصیل نموده بودند با کمک وزارت آموزش و پرورش شناسایی و ضمن تامین مایحتاج تحصیلی، آنان را به کلاس های درس برگردانیدم.

رئیس سازمان زندان ها گفت: در طرح حمایت از خانواده های زندانیان نیز تعداد نزدیک به ده هزار خانواده در آستانه طلاق را شناسایی کردیم که با برنامه های مددکاری و خدمات مشاوره ای و ارائه آموزش های لازم از فروپاشی کانون خانواده پیشگیری بعمل آمد.

دکتر جهانگیربه موضوع اشتغال در زندان ها نیز اشاره کرد و گفت: در بحث اشتغال هدف گذاری ها و برنامه های ما در راستای ایجاد اشتغال با درآمد مناسب برای زندانیان است.

رئیس سازمان زندان ها در پایان سخنان خود با طرح مجازات های جایگزین و استفاده از پابندهای الکترونیکی اظهار داشت: در تلاش هستیم تا از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم.

وی از اجرای آزمایشی این طرح بر روی تعداد ۳۰۰ زندانی در تهران خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با اتمام مراحل آزمایش فنی وتدوین آیین نامه های لازم این طرح در سراسر کشور اجرا شود.

آیت الله دری نجف آبادی: احیای معاونت خودکفایی در زندان ها یک ضرورت است

آیت الله دری نجف آبادی در این دیدار با اشاره به شغل زندانبانی گفت: این شغل یکی از کارهای سخت و در عین حال کاری معنوی و ارزشی است که بحمدالله مسئولین و کارکنان زندان ها تلاش های زیادی در راستای کمک به زندانیان انجام می دهند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در زندان ها گفت: کارکنان زندان ها همانند پرستارانی هستند که از انسان های آسیب دیده مراقبت می کنند.

وی اخلاق مداری و انگیزه خدمت را دو عنصر ارزشمند در نیروی انسانی خواند و گفت: زندانبانان باید با سعه صدر و صبر و شکیبایی به ارائه برنامه های اصلاحی و تربیتی برای زندانیان بپردازند.

آیت الله دری نجف آبادی اظهار داشت: توسعه فرهنگ وقف و استفاده از ظرفیت خیرین اقدام دیگری است که زندان های ما باید به آن اهتمام ورزند.

وی با تاکید بر مشکلات اقتصادی و کسری بودجه دولت گفت: احیای معاونت خودکفایی در زندان ها راهی است که می تواند ضمن تامین بودجه زندان ها، طرح های اصلاحی و تربیتی و همچنین موضوع حمایت از خانواده زندانیان را در حد زیاد حل و رفع نماید.

آیت الله دری نجف آبادی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اجرای طرح های سلامت روان و فکر زندانیان از جمله خدمات بهداشتی و درمانی است که در زندان ها اجرا می شود و باید بیش از این توسعه یابد.

نماینده ولی فقیه در استان در پایان سخنان خود به اهمیت خدمات پس از خروج زندانیان و پیگیری وضعیت آنان اشاره کرد و گفت: نباید اجازه دهید زندانی پس ازفراگرفتن آموزش های بسیار در زندان، پس از آزادی بدون حمایت اجتماعی لازم مجدداً از سرناچاری به چرخه جرم بازگردد.

انتهای پیام.

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*