مدیرکل زندانهای استان ایلام: امنیت پایدار رکن اصلی زندانبانی اسلامی است

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان ایلام – اولین جلسه شورای اداری با حضور عبدالمجید کشوری مدیرکل زندانهای استان ایلام برگزار شد.
جلسه شورای اداری با حضور مدیرکل، معاونین، روسای زندانها و معاونین آنها و مسئولین ستادی همراه بود و حول محور امنیت پایدار و راهکارهای ارتقاء امنیت در سطح زندانهای استان بحث و تبادل نظر شد.
مدیرکل زندانهای استان ایلام در ابتدا با اشاره به احادیث و روایاتی از ائمه اطهار علیهم السلام در خصوص اخلاق مداری و خدمت به خلق، حول محورهای جلسه به ایراد سخن پرداخت و خاطر نشان کرد: حرکت و تلاش در راستای اولویت های دهگانه سازمانی بسیار حائز اهمیت است و انتظار می رود کارکنان و مسئولین زندانهای استان با دیدگاهی ویژه به این مهم توجه داشته باشند. وی امنیت در زندانها را لازمه اجرای هدفمند فعالیت های اصلاحی و تربیتی دانست و بر رعایت نکات امنیتی تأکید داشت.
عبدالمجید کشوری در ادامه اذعان داشت: زیر ساخت های زندانبانی اسلامی می بایست بیش از پیش مورد توجه واقع گردد و با علم و فناوری روز همسو باشد. وی افزود: بهره مندی از تکنولوژی روز و توسعه دوربین های مدار بسته در حوزه نظارتی می تواند سطح امنیت در زندانها را ارتقاء بخشد.
کشوری بیان داشت: توجه به نیاز های مادی و معنوی کارکنان و ایجاد انگیزه در آنها به منظور دستیابی به اهداف والای سازمانی در دستور کار قرار گرفته است و این مهم به نوبه خود در حُسن انجام وظیفه کارکنان و پایداری امنیت نقش بسزایی دارد. وی در ادامه مباحثی چون اشتغال، فعالیت های فرهنگی و هنری، مهارت آموزی و … را مورد بحث قرار داد و تاثیر آن را در کاهش جمعیت کیفری تشریح کرد.
ایشان حمایت از زندانیان و خانواده های آنان از طریق انجمن حمایت از زندانیان، ستاد دیه، مرکز خدمات امور اجتماعی و مراقبت بعد از خروج و تعامل با دیگر دستگاه های حمایتی استان را از اولویت های سازمانی معرفی کرد و عنوان نمود: با حمایت از زندانیان و خانواده های آنها از تاثیر آسیب های اجتماعی و ارتکاب مجدد جرم پیشگیری می شود و زمینه بازگشت سالم زندانی به خانواده و جامعه فراهم می گردد.
مدیرکل زندانهای ایلام راهکارهای برقراری امنیت پایدار را بیان نمود و مواردی چون : توجه به پرسنل وظیفه و تشخیص بهداشت روحی و روانی آنها از طریق روانشناسان، پیشگیری از ورود اشیاء ممنوعه، استفاده از نیروهای مجرب و توانمند، برخورد قانونی با زندانیان متخلف و ناهنجار، پیشگیری از بحرانهای احتمالی، حفاظت رفتار و گفتار ، رعایت کامل حقوق شهروندی، بازدید و حضور مستمر مسئولین در زندانها در ساعت غیر اداری، انجام بازرسی های غیر مترقبه ، نوبه ای و شبانه، نظارت بر مبادی ورودی و…. را از نکات قابل تأمل و تاثیرگذار در ارتقاء امنیت دانست.
کشوری تصریح کرد: بخش اعظمی از فعالیت های اصلاحی و تربیتی به برنامه های فرهنگی با رویکردی اسلامی و مذهبی معطوف شده است و در این میان توسعه همکاری با نهادهای مذهبی و فرهنگی و گسترش فعالیت روحانیون به منظور پیاده سازی هرچه بیشتر فرهنگ نماز و کلاس های اعتقادی، می تواند مسیر اصلاح و بازپروری زندانیان را هموارتر نماید.
ایشان آموزش در سطوح یادگیری و توانمندسازی را حائز اهمیت خواند و بر برگزاری دوره ها،کارگاه ها و کلاس های آموزشی برای کلیه گروه های هدف با دعوت از اساتید مجرب تأکید داشت و به سخنی از مقام معظم رهبری مدظله العالی اشاره نمود که فرمودند: زندانبانان با آموزش ، خود را در مقابل پیشنهادات زندانیان مقاوم سازند.
وی در خصوص مسائلی چون بهره مندی از تجهیزات امنیتی در زمان اعزام وبدرقه زندانیان، دقت در اعطای ملاقات های حضوری و شرعی، توجه به اشتغال پایدار زندانیان با بهره مندی از پتانسیل استانی، نظارت بر زندانیان رأی باز و رعایت کرامت انسانی، انعقاد تفاهم نامه هایی که به عملکرد اثر بخش منتج می گردند، استفاده از توان و ظرفیت دیگر دستگاه های اجرایی ذیربط، رعایت دستورالعمل ها، بخش نامه ها و آئین نامه سازمانی، تقسیم کار در بین کارکنان و مدیریت آن، دقت و حساسیت در انتخاب افسران نگهبان، دیدار های چهره به چهره و حضوری مسئولین زندانها با زندانیان، جداسازی کامل متهمین از محکومین با استفاده از ظرفیت بازداشتگاه تازه تأسیس و … به ایراد سخن پرداخت و نکاتی را در حوزه های مذکور تشریح نمود.
کشوری بصیرت در دیدگاه ها و آگاهی لازم در حوزه زندانبانی را پایه های پیشرفت و موفقیت دانست و همسو بودن با روش های مدیریتی را لازمه پشیبرد اهداف سازمانی خواند.وی گفت: رعایت اخلاق اداری و پرهیز از هرگونه رفتار سلیقه ای می بایست مدنظر کلیه کارکنان باشد و با همدلی و همکاری بیش از پیش تصمیم ساز بوده و با خدمتی خالصانه، متعهدانه و دلسوزانه در سنگر اصلاح و تربیت در راستای دستیابی به اهداف متعالی سازمانی تلاش نمایند.
ایشان در پایان به تعامل مطلوب با مراجع قضایی و تعیین تکلیف زندانیان تحت قرار اشاره کرد و با اهداء لوح تقدیر از تلاش های علی نور احمدی رئیس مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی به منظور انجام مطلوب امورات زندانبانی و اصلاح الگوی مصرف در بخش حامل های انرژی ، قدردانی کرد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*