فتحی مدیر کل زندانهای استان سخنران افتتاحیه دوره آموزش کاهش آسیب های اجتماعی خانواده های زندانیان استان اردبیل
فتحی مدیر کل زندانهای استان سخنران افتتاحیه دوره آموزش کاهش آسیب های اجتماعی خانواده های زندانیان استان اردبیل

کارگاههای آموزشی پیشگیری از طلاق و ارتقاء مهارتهای اخلاقی و زندگی برای خانواده های زندانیان استان اردبیل آغاز به کار نمود

 با حضور مدیر کل زندانهای استان اردبیل و معاون دفتر امور اجتماعی استانداری اردبیل کارگاه های آموزش پیشگیری از طلاق و ارتقاء مهارتهای اخلاقی و زندگی خانواده های زندانیان در مرکز استان اردبیل آغاز به کار نمود.

فتحی مدیرکل زندانهای استان در مراسم افتتاحیه این دوره از کارگاه های آموزشی برای خانواده های زندانیان با اشاره به نقش آموزش در کاهش آسیب های اجتماعی خانواده ها گفت: « هر اندازه خانواده ها بتوانند مهارت های اخلاقی ، اجتماعی و اقتصادی خود را افزایش دهند به همان میزان از آسیب های اجتماعی و مفاسد اخلاقی و مشکلات اقتصادی در ایمن خواهند بود. ما این حرکت بزرگ را مدیون رهبر فرزانه انقلاب هستیم که با زمان سنجی و تشخیص صحیح وضعیت اجتماعی به دولت و قوای دیگر تاکید کردند که در جهت کاهش آسیب های اجتماعی باید به صورت خارج از سیستم اداری و برنامه های مرسوم آن ، اقدامی انقلابی کنند و نسبت به آموزش مردم در برابر آسیب های اجتماعی اهتمام داشته باشند. » وی این سلسه از برنامه های آموزشی برای خانواده های زندانیان را در راستای جامه عمل پوشاندن به منویات رهبر معظم انقلاب دانست و افزود : « امسال دومین سالی است که با کمک دفتر امور اجتماعی استانداری اردبیل و با همت عزیزان ما در اداره کل زندانها، انجمن حمایت زندانیان اردبیل و زندان مرکزی کارگاه های کاهش آسیب های اجتماعی برای خانواده های مددجویان برگزار می گردد. سال گذشته با شرکت حدوداً ۶۵۰ نفر از خانواده های زندانیان در سطح استان کارگاه های  پیشگیری از اعتیاد و طلاق برگزار شد و امسال  با تخصیص ۵۰ درصد اعتبار، در مرحله اول با حضور ۳۲۵ نفر از خانواده های مددجویان در مرکز استان آموزش های پیشگیری از طلاق و ارتقاء مهارت های اخلاقی و زندگی خانوادگی و همچنین در شهرهای مشگین شهر و خلخال نیز با شرکت ۶۰ نفر از خانواده های زندانیان دوره پیشگیری از اعتیاد برگزار می گردد. » وی تاکید نمود که این آموزش ها برای ۷۵۰ نفر از خانواده ها در نظر گرفته شده که در صورت تخصیص ۱۰۰ درصد اعتبار مرحله دوم آن نیز اجراء خواهد شد.

مدیرکل زندانهای استان اردبیل در ادامه پیام ریاست سازمان زندانها به دوره های آموزشی کاهش آسیب های اجتماعی خانواده های مددجویان را قرائت نمود . در بخش هایی از این پیام دکتر جهانگیر رئیس سازمان زندانها به اجرای ۱۰۰ درصدی طرح در سال گذشته از سوی سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور علیرغم عدم تخصیص کامل اعتبار از سوی شورای اجتماعی کشور اشاره نموده و افزوده است : « در سال گذشته بیش از ۲۲ هزار نفر از همسران و فرزندان زندانیان تحت آموزش قرار گرفتند و بنا بر ارزیابی های شورای اجتماعی کشور ، سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با عملکردی موفق جزو دستگاههای برتر کشور قرار گرفته است . » همچنین در بخش دیگری از این پیام دکتر جهانگیر با اشاره به طرح شناسایی و امداد رسانی فوری به بیش از ۸ هزار خانواده دارای شرایط ویژه و حاد نسبت به سایر خانواده ها اشاره نموده و از از حل بخشی از مشکلات این خانواده خبر داده است.

در ادامه این مراسم خانم رضاقلی زاده معاون دفتر امور اجتماعی استانداری اردبیل با تقدیر از اجرای مناسب و در خور توجه کارگاه های آموزشی خانواده های زندانیان در سال گذشته از سوی اداره کل زندانهای استان، اظهار امیدواری کرد برنامه آموزشی امسال نیز با کیفیت مطلوب تر اجراء شود . وی با اشاره به نقش مادران در کاهش آسیب های اجتماعی خانواده ها، آموزش مادران را امری ضروری دانست و از شرکت گننده گان در دوره خواست تا مطالب ارائه شده توسط اساتید را به صورت جدی فرا گرفته و دنبال کنند. وی با اشاره به نیاز خانوادها برای آشنایی با انواع آسیب ها در جامعه امروزی؛ رویکرد شورای اجتماعی کشور به اجرای این طرح را امری مهم و راستای منویات رهبر معظم انقلاب برشمرد.

گفتنی است تدریس این گارگاهها را اساتید برجسته علوم اجتماعی ، اخلاق ، روانشناسی و مهارتهای اساسی زندگی استان اردبیل برعهده دارند که عمدتاً از مدرسان دانشگاههای استان می باشند. مدت دوره ۱۶ ساعت بوده و در ۲ روز انجام می شود. با ابتکار عمل مسئولان زندانهای استان خانوادها به گروههای ۵۰ نفره تقسیم شده اند و پس از اتمام دوره با همسران خویش ملاقات حضوری نموده و ناهار را در یک جوی صمیمی در کنار هم صرف می کنند.

همچنین برای نگهداری از کودکان همسران زندانیان شرکت کننده در دوره بخشی از ملاقات حضوری زندان به مهد کودک اختصاص یافته که با حضور مربی کار آزموده اداره می شود.

از جلوه های دیدنی این دوره علاوه بر اهمیت مطالب طرح شده توسط اساتید، استحکام بخشی به بنیان خانواده زندانیان با انجام ملاقات حضوری خانوادگی (همسران و فرزندان با پدران زندانی ) همراه با صرف ناهار می باشد.

گفتنی است روابط عمومی اداره کل زندانهای استان اردبیل نظر سنجی از شرکت کنندگان در این دوره انجام داده که اکثریت قریب به اتفاق پاسخ دهندگان، از کیفیت مدرسین، مطالب ارایه شده و برگزاری آن در محل سالن ملاقات حضوری زندان و ملاقات همسران و فرزندان با پدران زندانی و تناول غذا در کنار یکدیگر اظهار رضایت کامل داشته اند.

شایان ذکر است که به شرکت کنندگان کارت هدیه به همراه گواهی شرکت اعطاء می گردد.

  • گزارش تصویری تکمیلی این رویداد در بخش گزارش سایت اداره کل زندانهای استان اردبیل قابل رویت می باشد.
دکتر زبر دست مدرس دوره ارتقاء مهارتهای اخلاقی و زندگی خانواده های زندانیان استان اردبیل

دکتر زبردست مدرس دوره ارتقاء مهارتهای اخلاقی و زندگی خانواده های زندانیان استان اردبیل

استاد نوری مدرس دوره پیشگیری از طلاق همسران مددجویان زندانهای استان اردبیل

استاد نوری مدرس دوره پیشگیری از طلاق همسران مددجویان زندانهای استان اردبیل

ملاقات زندانیان با خانواده ها و صرف ناهار در یک جو صمیمی در پایان دوره کاهش آسیب های اجتماعی

ملاقات زندانیان با خانواده ها و صرف ناهار در یک جو صمیمی در پایان دوره کاهش آسیب های اجتماعی

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*