مدیر کل زندان های هرمزگان : شاخص های بهداشت و درمان زندان ها با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ارتقاء می یابد

مدیر کل زندان های استان به همراه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از  واحدهای بهداشتی و درمانی زندان بندرعباس بازدید کرد .

در این بازدید که جمعی از کارشناسان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز حضور داشتند همه فعالیت های حوزه سلامت بویژه، بهداشت زندان مرکزی مورد بررسی قرار گرفت .

علی استادی در نشست تخصصی بررسی مشکلات حوزه سلامت زندان بندرعباس با اشاره به اینکه زندانیان بخشی از شهروندان آسیب دیده و درمعرض آسیب جامعه هستند، خواستار توجه جدی تمامی دستگا ه های متولی امر سلامت استان به این قشر شد.

وی گفت: حفظ سلامت زندانیان به عنوان رسالت خطیر و اولویت اساسی در سیستم زندانبانی است اما این بدین معنا نیست که متولیان امر بهداشت و درمان جامعه نسبت به وظیفه خود بی تفاوت باشند .

مدیر کل زندان های هرمزگان شرایط خاص زندگی در زندان ها را یادآور شد و تصریح کرد: بی توجهی به سلامت زندانیان می تواند تهدیدی جدی برای سلامت جامعه و سایر شهروندان باشد .

استادی با اشاره به نقش بسیار موثر مرکز سلامت جامعه شهید شاهوند که مدت دو سال است در زندان به ارائه خدمات در زمینه بیماری های واگیر دار می پردازد از تعامل بسیار خوب مرکز بهداشت و درمان بندرعباس در این حوزه قدردانی کرد .

وی با بیان اینکه غفلت از سلامت زندانیان از سوی متولیان سلامت استان پذیرفتنی نیست ، خواستار حمایت بیش از پیش مسئولان استان در حل چالش های حوزه بهداشت و درمان زندان ها شد .

مدیر کل زندان های استان کمبود پزشک در زندان ها را معضلی مهم برشمرد و خواستار مهیا شدن شرایط بهره مندی از پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان شد .
استادی استفاده از پزشکان طرحی و پزشکان سرباز در زندان ها را یکی از راهکارهای رفع کمبود پزشک دانست و خواستار سیاست گذاری و اتخاذ تصمیمات کلان متولیان امر سلامت در این خصوص شد .

وی همکاری های آموزشی به منظور پیشگیری و مقابله با بیماری های واگیر و غیر واگیر را نیز ضروری دانست و اظهار داشت: ارتقاء سطح بهداشت و دانش سلامت می تواند زمینه پیشگیری بسیاری از بیماری ها را فراهم سازد .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نیز در این نشست با اشاره به اینکه ما باید نسبت به حقوق زندانیان در حوزه سلامت حساس باشیم افزود : همه ارگان های مسئول باید به وظیفه خود در قبال سلامت زندانیان عمل کنند .

دکتر جاودان گفت:  تلاش می کنیم علی رغم کمبود اعتبارات، به بهداشت و درمان زندانیان نگاه ویژه ای داشته باشیم و از پتانسیل های موجود در سطح استان به منظور پیگیری چالش های پیش روی زندان ها در بخش سلامت استفاده کنیم .

وی  شرایط همکاری حوزه بهداشت در زمینه آموزش زندانیان و پرسنل را مهیا دانست و همچنین بر تقویت بهداشت محیط و همکاری جهت بیمار یابی و اقدامات تشخیصی و درمانی در حوزه بیماری های واگیر با استفاده از ظرفیت مرکز سلامت جامعه زندان تاکید کرد .

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان همچنین بر همکاری مرکز بهداشت و درمان شهرستان بندرعباس به منظور حضور پزشکان سایر مراکز در شیفت های عصر و شب در زندان مرکزی تاکید کرد .

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*