اخبار کوتاه

مدیرکل زندان های استان یزد: صبر و بردباری لازمه کار زندانبانی است

مدیرکل زندان های استان یزد در نشست شورای اداری که با حضور مسئولین ستادی اداره کل و روسای زندان های تابعه استان یزد برگزار شد گفت: صبر و بردباری لازمه کار زندانبانی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ در آخرین نشست شورای اداری سال ۹۶ که به میزبانی کانون اصلاح و تربیت یزد برگزار شد، رضا ذوالفعلی ضمن اشاره به فرمایشات ریاست سازمان زندان های کشور به بیان نکات اخلاقی و زندانبانی پرداخت و گفت: اکثر انسان ها اسیر بی قراری نشات گرفته از عدم شناخت نسبت به خودشان هستند و همانگونه که حضرت علی علیه السلام فرمودند”اگر کسی خودش را شناخت، خدا را می شناسد” در بیشتر مواقع جهل نسبت به خود افراد باعث می شود که درگیر هوای نفس شوند.

وی در ادامه گفت: انسان ها در دو مرحله ی بیداری یعنی تولد و مرگ، نقشی ندارند و تنها به قول ملاصدرا در یک بیداری اختیار دارند و آن زمانی است که باید در فاصله بین تولد تا مرگ به خلق خدا کمک کنند، پس بدین ترتیب باید از فرصت های بوجود آمده در زندگی برای خدمت به همنوعان استفاده کنیم.

ذوالفعلی نژاد افزود: ما در مجموعه ای فعالیت می کنیم که که می توانیم با رفتار سازمانی درست به مردم بخصوص افراد نیازمند خدمت کنیم ، پس باید فرصت خدمت را غنیمت شمرده و گره گشا باشیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه راز بی قراری در خداجویی است، گفت: خدمت به مردم، انسان را به درجات عالی می رساند و انسان های بی قرار را از درون بیدار و خوشحال می کند فلذا اگر تکالیف سازمانی را به عشق و علاقه به خدمت به همنوع تلفیق کنیم، از خدمت کردن خودمان لذت می بریم.

رئیس شورای اداری زندان های استان یزد ادامه داد: همه باید در مسیر اول بودن گام برداشته و همچون کوهنوردی که از دامنه حرکت میکند تا به قله می رسد، گام های اول را با همت و شجاعت برداریم تا بتوانیم تا انتهای کار به اهداف برسیم.

رضا ذوالفعلی نژاد با تاکید بر اجرای دقیق آیین نامه و مقررات زندانبانی، اظهار داشت: زندانبان باید به وظایف خود آگاهی کامل داشته باشد و به صورت خودکار تکالیف قانونی خود را به درستی و با کمترین خطا انجام دهد.

وی تاکید کرد: مسئولین و کارشناسان باید از مطالعه دریغ نکرده و با آگاهی و آمادگی در جلسات حاضر شوند چراکه بسیاری از تصمیمات از درون جلسات و با استفاده از نظر کارشناسان گرفته می شود.

ذوالفعلی نژاد همچنین افزود: اطلاع رسانی و آگاه سازی نیز یکی دیگر از قواعدی است که در زندانبانی باید رعایت شده و به مرور زمان نیز ادامه داشته باشد، بر همین اساس لازم است آموزش های کاربردی و توجیهی ویژه همه ی افرادی که در زندان کار می کنند به صورت دوره ای برگزار شود.

مدیرکل زندان های استان یزد با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری درخصوص کاهش آسیب های اجتماعی گفت: افرادی که در زندان هستند دچار آسیب های اجتماعی شده و نیاز به کمک دارند و حتی خانواده آنها نیز مستعد و در معرض آسیب هستند که می بایست برای پیشگیری از این مشکلات نیز چاره اندیشی کرد و از ظرفیت های مختلف استان استفاده نمود.

وی عنوان کرد: سازمان زندان ها نیز برای حل مشکلات زندانیان خاص که خانواده آنها در معرض آسیب های جدی هستند نیز برنامه هایی دارد که می بایست مرکز مراقبت بعدازخروج و مسئولین مربوطه نسبت به شناسایی و معرفی افراد مشمول به سازمان زندان ها اقدام کنند.

ذوالفعلی نژاد با تشریح اقدامات عمرانی و فعالیت های زیرساختی به منظور ارائه خدمات مطلوب تر به زندانیان گفت: بیش از ۳۵۰۰ متر فضای در حال احداث داریم که در سال ۹۷ به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: معتقدیم که در زندانبانی باید برای ساختن انسان های بزهکار وقت گذاشته و تلاش کنیم ولی گاهی به جایی می رسیم که برای تاثیرگزارتر بودن اقدامات اصلاحی و تربیتی، نیاز به زیرساخت ها و طبقه بندی صحیح و ۱۰۰درصدی مددجویان است.

این مقام مسئول ادامه داد: بیش از ۸۵ درصد طبقه بندی در زندان های استان یزد رعایت شده ولی تا طبقه بندی مدنظر سازمان زندان ها اندکی فاصله داریم که امید است با راه اندازی اندرزگاه جدید و تکمیل پروژه های عمرانی در حال احداث بتوانیم حداکثر استفاده از این ظرفیت ها را داشته باشیم.

مدیرکل زندان های استان یزد با بیان اینکه قدردانی یکی از راههای افزایش انگیزه در بین کارکنان است، گفت: بی انگیزگی و روزمرگی را آفت کار زندانبانی دانست و گفت: گاهی ممکن است آسیب های رفتاری ناشی از بی انگیزگی به مجموعه زندان سرایت کند که در این مورد روسای ستادی و زندان ها مستقیما با کارکنان در ارتباط هستند و پس از تشخیص باید در راستای کاهش این مشکلات چاره اندیشی و اقدام لازم را انجام دهند.

رضا ذوالفعلی نژاد افزود: صبر و بردباری لازمه کار زندانبانی است چراکه اگر دربرخورد با مددجویان که کوهی از مشکلات و دغدغه های فکر را به همراه دارند، بردبار نباشیم، همین موضوع می تواند عامل مشکلات بعدی برای زندان باشد و روند اصلاح و تربیت را مختل کند.

وی با تاکید بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها بیان داشت: خوشبختانه با همکاری و تعامل خوبی که بین اداره کل زندان های استان یزد و دستگاه قضا وجود دارد، شاهد موفقیت های خوبی در این زمینه بودیم ولی این تلاش ها کافی نیست و  در سال جدید لازم است با جدیت و اهتمام بیشتر برای تحقق این اهداف تلاش کنیم.

ذوالفعلی نژاد اظهار داشت: تفاهم نامه ها و بازدیدهای زندان ها باید هدفمندتر و مراجعات غیرحضوری به حداقل ممکن برسد و همه ی امورات مطابق با قوانین، مقررات و دستورالعمل های سازمانی باشد.

وی افزود: تاثیرگزاری اقدامات اصلاحی و تربیتی باید سنجیده شود و پس از تجزیه و تحلیل علمی و منطقی گزارشی از این فعالیت ها به سازمان زندان های کشور ارائه گردد.

صیانت از همکاران، ثبت دقیق اطلاعات ، ارسال گزارش به موقع اقدامات زندان ها به اداره کل و نظارت مستمر مسئولین از واحدهای زیرمجموعه ی خود، از دیگر نکاتی بود که مورد تاکید مدیرکل زندان های استان یزد در نشست شورای اداری بود.

وی در پایان ضمن تقدیر از خدمات و فعالیت های پرسنل زندان های استان یزد در سال ۹۶ گفت: خوشبختانه با همت پرسنل و مسئولین زندان های استان در سال ۹۶ کمتریم مشکلات را داشتیم و بیش از ۸۰ درصد برنامه های این اداره کل عملیاتی شد و شاهد رشد خوبی در زمینه های مختلف اقدامات تامینی و تربیتی در استان بودیم که امید است همدلی، مودت، دوستی و صداقت را سرلوحه کار خویش قرار داده و در سال ۹۷ به موفقیت های بیشتری برسیم.

بازدید اعضای شورای اداری زندان های استان یزد از ساختمان درحال احداث کانون اصلاح و تربیت و همچنین تقدیر از دونفر مسئولین برگزیده شورای اداری (شهمیر صاحبی رئیس کانون اصلاح و تربیت و ابوالفضل دهقان مسئول اشتغال و حرفه آموزی اداره کل) از دیگر برنامه های آخرین نشست شورای اداری زندان های استان یزد در سال ۹۶ بود.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*