اخبار کوتاه

دکتر جهانگیر: توسعه قضایی و اقدامات تامینی محور اصلی برنامه های سازمان زندان ها در سال ۹۶ بود

دکتر جهانگیر در نشست شورای معاونان سازمان زندان ها با اشاره به عملکرد این سازمان در سال ۱۳۹۶ گفت: رویکرد سازمان زندان ها توسعه اقدامات قضایی و خدمات حمایتی است و برای توسعه هرچه بیشتر این خدمات باید فعالیت های سازمان را شناسنامه دار کنیم.

رئیس سازمان زندان ها با تاکید بر ضرورت توسعه قضایی گفت: در یکسال گذشته تلاش های بسیاری برای ارائه انواع تسهیلات قضایی از جمله اعطای مرخصی ها، عفوها و تخفیف در مجازات برای زندانیان فراهم آوردیم.

وی افزود در یکسال گذشته در حوزه ساماندهی محکومین و فراهم آوردن شرایط آزادی محکومین جرایم عمدی معسر که دوران حبس خود را سپری نموده بودند توانستیم با کمک مردم و خیرین عزیز تعداد قابل توجهی از این زندانیان را آزاد کنیم.

دکتر جهانگیر ارائه پیشنهادت در خصوص عفو معیاری را نیز یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در سال ۹۶ عنوان کرد.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به خدمات بهداشتی و درمانی در زندان ها گفت: توسعه قرنطینه ها، جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار، توسعه درمان معتادین با استفاده از داروهای نگهدارنده(متادون درمانی)، اجرای طرح های واکسیناسیون زندان ها و توسعه بهداشت محیطی و فردی در زندان ها را از جمله مهمترین اقدامات صورت گرفته در این حوزه خواند/

این مقام ارشد قضایی در ادامه افزود: حوزه اقدامات تامینی بخش دیگری از فعالیت های سازمان زندان ها است که در سال های اخیر توجه بسیاری به این حوزه شده است.

وی گفت: ارائه آموزش های مختلف به خانواده های زندانیان با رویکرد محوریت خانواده، پیشگیری از وقع جرم و شناخت آسیب های اجتماعی، بازگرداندن فرزندان ترک تحصیل کرده زندانیان به کلاس های درس با همکاری وزارت آموزش و پروش و استفاده از ظرفیت خیرین در انجمن های حمایت از خانواده های زندانیان سه اقدام عمده در حوزه اقدامات تامینی در سال ۹۶ بود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت فعالیت های فرهنگی و تربیتی در زندان ها بیان داشت: خوشبختانه با تلاش کارگزاران فرهنگی در زندان های سراسر کشور این سازمان برای دهمین سال پیاپی عنوان دستگاه برتر در اقدامه نماز را در سطح کشور بدست آورد.

دکتر جهانگیر در بخش پایانی سخنان خود به مقوله امنیت در زندان ها نیز اشاره کرد و گفت: امنیت در زندان ها پیش شرط اجرای برنامه های اصلاحی و تربیتی و حمایت از زندانیان است از این رو در سال جاری علاوه بر اجرای طرح های آموزشی برای یگان های حفاظت زندان ها و ادارات بازرسی و حفاظت، تمامی زندان ها در طول شبانه روز به طور برنامه ریزی شده و غیرمترقبه مورد بازدید، بازرسی و سرکشی قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: هرگز اجازه نمی دهیم زندان محلی امن برای اقدامات افراد قانون گریز و ناامن کنندگان جامعه برای ادامه فعالیت های بزهکارانه باشد.

شایان ذکر است در ادامه این نشست رئوس مختلف برنامه های سازمان زندان ها در سال جاری و سال آتی مورد بررسی قرار گرفت./

انتهای پیام./

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*