اخبار کوتاه

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندانها در سمنان: ترویج نماز به عنوان‌ رکن اساسی اصلاح و هدایت زندانیان، از اهمیت شایانی برخوردار است

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در سفر یک روزه خود به استان سمنان، با همراهی مدیرکل زندان‌ها و معاون سلامت، اصلاح و تربیت این اداره کل، از زندان مرکزی سمنان بازدید کرد و اقدامات و عملکرد تربیتی و فرهنگی این زندان را از نزدیک مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا رستمی در این بازدید، با حضور در اندرزگاه‌ها، بخش اداری، نمازخانه، مراکز فرهنگی و قرآنی و باشگاه ورزشی با توضیحات مدیرکل زندانهای استان و رییس زندان به‌صورت میدانی در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفت.

این مسئول سازمان زندان‌های کشور با حضور در جمع مددجویان زندان مرکزی سمنان با آنان به گفتگو پرداخت و مشکلات و مسائل آنان را در حوزه فرهنگی و تربیتی مورد رسیدگی قرار داد.

وی در جمع زندانیان و در محفل قرآنی زندان سمنان ضمن تبریک فرارسیدن ماه رجب اظهار داشت: ماه رجب، ماه خداوند متعال محسوب می‌شود و از برکات بی‌نظیر و معنویت خاصی برخوردار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی با بیان اینکه مؤمنان نباید از برکات و رحمت خداوندی در این ماه غافل شوند، تصریح کرد: انسان‌ها در این ایام ماه رجب باید بتوانند به بهترین شکل ممکن تمرین بندگی داشته باشند و از فرصت بخشش به بهترین در این ماه به نحو احسن استفاده کنند.

مدیر کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور پس از پایان این بازدید در جلسه شورای اداری زندان‌های استان سمنان حضور یافت.

حجت‌الاسلام والمسلین رستمی در این نشست با اشاره به دشواری کار در زندان ابراز کرد: این دشواری اگر با کمبودها و تنگناها همراه شود، مضاعف می‌گردد و من امروز سختی کار در زندان سمنان به‌ویژه کمبود شدید فضا را از نزدیک مشاهده کردم.

وی با قدردانی از مدیر کل زندان‌های استان سمنان، اظهار امیدواری کرد که با حضور آقای باهنر در استان سمنان و همیاری مسئولان و کارکنان زندان‌های استان بسیاری از مشکلات موجود برطرف گردد.

این مقام مسئول در سازمان زندانها در ادامه با بیان اینکه وجود واعظ نفسانی در وجود تمامی انسان‌ها به‌ویژه کسانی که دارای مسئولیت هستند لازم و ضروری است خاطرنشان کرد: مسئولیتی که بر گردن ما می‌باشد، صرفا اسبابی برای خدمت است، ما وظیفه داریم که با استفاده از جایگاه خود با تمام توان برای اصلاح و تربیت مددجویان استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر نقش مهم نماز در برنامه‌های فرهنگی تربیتی سازمان زندان‌ها تاکید کرد و گفت: بهترین کاری که می‌توانیم که برای مددجویان انجام بدهیم، آموزش نماز و فراهم‌ آوردن زمینه اقامه نماز در زندان‌هاست. چرا مطابق آیه شریفه «ان الصلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر»، نماز انسان را از زشتی و گناه باز می‌دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی نماز را رکن اساسی اصلاح و هدایت زندانیان دانست و گفت: باز پروری و اصلاح شخصیت زندانیان در گرو ترویج فرهنگ نماز در زندان‌ها است، از همین رو باید همواره به این امر مهم توجه ویژه داشته باشیم.

مدیر کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور با بیان اینکه روایات زیادی در رابطه با لزوم رفتار محبت‌آمیز با زیردستان موجود است، اظهار کرد: همه ما موظفیم با عمل به توصیه ائمه معصومین (ع)، با زندانیان مانند فرزندان و اهل بیت خود با حُسن‌ خُلق‌ رفتار کرده و به مددجویان به چشم آسیب‌دیدگانی که به اصلاح و تربیت نیازمندند نگاه کنیم.

همچنین در این جلسه، محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان سمنان از حضور این مقام سازمان زندان‌های کشور در استان سمنان، اظهار امیدواری کرد بخشی از مشکلات موجود در حوزه فرهنگی تربیتی زندان‌های استان، در بخش‌های کمبود اعتبارات، نیروی انسانی و فضای فیزیکی در سال آتی برطرف گردند.

باهنر با بیان اینکه ما به‌عنوان سرباز سنگر زندانبانی هرآنچه در توان داریم به‌کار خواهیم بست، اضافه کرد: هیچ یک از مشکلات موجود باعث نشده انگیزه همکاران ما در زندان‌های استان کاهش یابد و تمامی آنان در راه تامین امنیت و اصلاح و تربیت مددجویان با تمام وجود تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به بنای فرسوده و قدیمی زندان سمنان بیان کرد: در فضای فعلی و تراکم جمعیت فرآیند اصلاح و تربیت دچار اختلال شده است، به همین دلیل با پیگیری‌هایی که در سطح استان صورت گرفته، امیدواریم سال آینده انتقال زندان سمنان به ساختان جدید در خارج شهر عملی گردد.

مدیر کل زندان‌های استان سمنان در پایان با بیان اینکه با توجه سیاست‌های سازمان، قرآن و نماز به عنوان ارکان اصلی اصلاح و تربیت همواره به صورت جدی در زندان‌های استان مورد توجه بوده است اظهار امیدواری کرد به دنبال بازدید مدیر کل محترم فرهنگی و تربیتی سازمان، کمبودها و مشکلات موجود در حوزه فرهنگی به سازمان منعکس و برطرف گردند.

گفتنی است در این جلسه، حجت‌الاسلام حسینعلی قدرتی معاون سلامت، اصلاح و تربیت و طیبه قدس رییس اداره فرهنگی و تربیت زندان‌های استان نیز به ارائه گزارشی از اهم اقدامات و برنامه‌های فرهنگی و وضعیت کنونی زندان‌های استان پرداختند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*