رئیس سازمان زندان ها خبر داد:حمایت از ۷۰ هزار خانواده زندانیان کشور/ارایه آموزش های لازم به ۲۶ هزار همسر زندانیان برای کاهش آسیب های اجتماعی

رئیس سازمان رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: ٧٠ هزار خانواده با تعداد ٢٢٢ هزار نفر تحت پوشش انجمن های حمایت مرکز در سراسر کشور قرار دارند .

دکتر جهانگیر در بیستمین جشن حمایت از خانواده زندانیان کشور افزود:همانطور که می دانید در هر جامعه ای گسترش آسیب های اجتماعی منجر به گسترش جرم می شود. یکی از این آسیبها متوجه خانواده زندانیان است و باید تلاش کرد تا حساب خانواده زندانیان از خود زندانی جدا شود تا آسیب دیدگی خانواده زندانی کمتر شود.

وی افزود: نگاه های سنگین اجتماع به خانواده زندانی باعث میشود این افراد از جامعه طرد شوند و حتما زمینه بی کاری و نهایتا مجرم شدن انها را فراهم میکند.

دکتر جهانگیر گفت: از این رو حمایت از خانواده زندانیان اهمیت بیشتری پیدا میکند و نباید فراموش کنیم که اینها همه در مسیر توجه به منویات رهبری است.

 مشاور رئیس دستگاه قضا یکی از آسیب های افزایش جمعیت کیفری را متوجه خانواده های زندانیان دانست و اظهارداشت: باید تلاش کرد حساب خانواده زندانی را از خود زندانی جدا کرد درغیراینصورت آسیب های زیادی این خانواده را تهدید خواهد کرد.
وی از جمله آسیب ها را از حیث اقتصادی، نوع نگاه مردم و به انزوا کشاندن این خانواده، مهاجرت ناخواسته، ترک خدمت و رها کردن کار این افراد و در نهایت موجب ورود آنان به چرخه جرم برشمرد.
دکتر جهانگیر گفت: سازمان زندان ها این وظیفه را در دستور کار قرار داد تا حمایت از خانواده زندانیان در این دوره ها افزایش یابد و مقام معظم رهبری دستوراتی برای کاهش آسیب ها داشتند.
وی درباره اقدامات انجمن حمایت به خانواده های زندانیان گفت: در سال گذشته ٢۶ هزار و ۵٠٠ همسران زندانی آموزش هایی ویژه در زمینه کاهش طلاق و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اعتیاد دیده اند. درخصوص پدیده های اخلاقی نسبت به توانمند سازی و اشتغال در خانه تمهیداتی فراهم شد.

رئیس سازمان زندان ها افزود: همسران این خانواده ها تسهیلاتی گرفتند تا کارافرین شده و زمینه مجرم شدن انها کاهش یابد.
این مفام ارشد قضایی اضافه کرد: در کنار اینها ١۵ هزار فرزند زندانی مورد حمایت قرار گرفتند و بیش از سه هزار فرزندی که به دلیل زندانی بودن اولیا ترک تحصیل کرده بودند شناسایی شدند و به مدرسه بازگشتند و با تفاهم با وزارت آموزش و پرورش امکان تحصیل مجدد آنان فراهم شد.
به گفته رییس سازمان زندانها، ١۵٠ خانوار به صورت فوق العاده توسط انجمن حمایت با بیماری خاص یا والدین هر دو در زندان شناسایی شدند و به طور ویژه مورد حمایت قرار گرفتند.
وی افزود: در کشور ٢٢۴ انجمن در زمینه حمایت از خانواده زندانیان با ٨٠٠ نیرو فعالیت می کنند تا از آلام زندانیان بکاهند. به خود زندانیان نیازمند در زندان هم کمک هایی می شود.
جهانگیر تصریح کرد: ٢٣٠٠ زندانی بصورت رای باز در کارگاه های بیرون از زندان کار می کنند تا بخشی از مشکلات خانواده خود را حل کنند؛ با سازمان بهزیستی در حال انعقاد تفاهم نامه هستیم که با آن هشت هزار خانواده تحت حمایت قرار می گیرند.
رئیس سازمان زندانها گفت: با نظرسنجی انجام شده از زندانیان، ٧٣ درصد آنان، یکی از عوامل ورود به زندان را تنگدستی، ۵٣ درصدشان دوستان ناباب، ۴٣ درصد کم سوادی و ١٧ درصد رفتارهای پرخطر عنوان کردند.
بر اساس این گزارش؛ بیستمین جشن گلریزان انجمن حمایت زندانیان مرکز با حضور حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور، حجت الاسلام صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه،دکترجهانگیر رییس سازمان زندان ها و جمعی از خیرین برگزار شد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*