اخبار کوتاه
جلسه مشترک نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و حمایتی استان سمنان
جلسه مشترک نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و حمایتی استان سمنان

همکاری دستگاه‌های اجرایی و حمایتی استان سمنان برای کمک به خانواده زندانیان

با هدف ارائه کمک‌های معیشتی و آموزشی به خانواده زندانیان، جلسه مشترکی با حضور نمایندگان کمیته امداد امام (ره)، اداره کل بهزیستی، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، دفتر امور بانوان و خانواده استانداری و اداره کل زندان‌های استان در سالن کوثر زندان مرکزی سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، حجت‌الاسلام حسینعلی قدرتی معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان‌های استان در این جلسه با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب همواره بر موضوع آسیب‌های اجتماعی در جامعه و ضرورت چاره اندیشی برای آن تأکید داشته‌اند، اظهار کرد: یکی از اقشاری که در جامعه در معرض آسیب قرار دارند خانواده‌های زندانیان هستند و برای حمایت از آنان لازم است برنامه‌هایی با رویکرد پیشگیرانه برنامه‌ریزی و اجرا شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌های زندانیان با مشکلات و آسیب‌های متعدد مواجه می‌شوند تصریح کرد: این وظیفه دستگاه‌های مرتبط و نهادهای حمایتی است که چتر حمایت خود را بر سر آنان بگسترانند و با ارائه خدمات مختلف، این آسیب‌ها را به حداقل ممکن برسانند.

حجت‌الاسلام قدرتی حمایت همه جانبه تمامی دست اندرکاران از زندانیان و خانواده‌های آنان را ضروری دانست و یادآور شد: چنانچه خانواده‌های زندانیان، دچار هرگونه آسیب اجتماعی شوند این آسیب متوجه تمام جامعه خواهد شد.

علی عرب، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد خمینی (ره) استان سمنان در این نشست با برشمردن مزایای «طرح کارانگیزی» خاطرنشان کرد: کمیته امداد استان در قالب این طرح، می‌تواند در راستای توانمندسازی و کمک به اشتغال خانواده‌های زندانیانی که تحت پوشش کمیته امداد می باشند و به دلیل مختلف نمی‌توانند وام مشاغل خانگی دریافت نمایند، مبلغ ۱ تا ۳ میلیون تومان به‌منظور تهیه ابزار و وسایل اشتغال برای آنها فراهم نماید.

وی همچنین با اعلام آمادگی کمیته امداد برای ارائه مشاوره شغلی به خانواده‌هایی که متقاضی دریافت وام خوداشتغالی می باشند بیان داشت: با ارائه مشاوره به این افراد، شانس موفقیت آنها در راه‌اندازی مشاغل و تداوم درآمدزایی افزایش خواهد یافت.

سیدحسین شاهچراغ، معاون آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان نیز در این جلسه، از اعلام آمادگی سازمان متبوع خود برای انجام همکاری‌های لازم در ارائه مشاوره شغلی و آموزش مهارت فنی برای خانواده زندانیان متقاضی فراگیری مهارت خبر داد و گفت: اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اقدامات لازم برای ایجاد کارگاه‌های ثابت در داخل اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی استان و زندان شاهرود به انجام خواهد رساند.

در ادامه این جلسه رعنا سرمه معاون امور اجتماعی بهزیستی استان سمنان گفت: اداره کل بهزیستی استان می‌تواند با همکاری انجمن‌های حمایت از زندانیان، به صورت حضوری و یا تلفنی به خانواده‌های تحت پوشش، مشاوره‌های تخصصی از قبیل ازدواج و انواع آسیب‌های اجتماعی ارائه بدهد.

معاون بهزیستی استان افزود: خانواده‌های زندانیانی که دارای اعضاء معلول و یا از کارافتاده می‌باشند نیز در صورت معرفی به بهزیستی از خدمات درمانی و توانبخشی بهره‌مند خواهند شد.

فاطمه ایمانی نماینده دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این نشست، آمادگی این دفتر را برای برگزاری نمایشگاه و ایجاد غرفه‌های فروش محصولات تولیدی زندانیان و خانواده آنها اعلام کرد و گفت: دفتر امور بانوان و خانواده استانداری می‌تواند با دعوت از سازمان‌های مردم نهاد و مؤسسات خیریه برای همکاری با انجمن‌های حمایت از زندانیان، زمینه ارائه خدمات مناسب و هدفمند به خانواده زندانیان را فراهم نماید.

در بخش دیگری از این جلسه، معصومه همتی نماینده دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به پژوهش‌های صورت گرفته توسط این دفتر بیان کرد: در صورت انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای طرح‌های تحقیقاتی، و بهره‌مندی از نتایج آن، اقدامات مؤثرتری را می‌توان در راستای آموزش و آگاه‌سازی خانواده زندانیان انجام داد.

علیرضا سبحانی رییس مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندان‌های استان نیز در این نشست به ارائه گزارشی از اقدامات این مرکز پرداخت و گفت: در نتیجه اقدامات این مرکز در دو سال گذشته بیش از ششصد میلیون تومان تسهیلات خوداشتغالی به زندانیان آزاد شده پرداخت شده است.

وی افزود: در سال گذشته ۷۵۰ نفر از اعضای خانواده‌های زندانیان تحت پوشش انجمن‌های حمایت، در کلاس‌های آموزشی که در ۵۵ نوبت در سه موضوع «طلاق»، «اعتیاد» و «آسیب‌های اخلاقی» برگزار شد، آموزش دیدند.

گفتنی است در این نشست مقرر شد با همکاری و مشارکت کلیه دستگاه‌ها و هماهنگی با ستاد دیه استان اقدامات لازم جهت برگزاری جشن گلریزان کمک به آزادسازی زندانیان زن جرائم غیرعمد در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) که روز زن نام گرفته، انجام گیرد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*