اخبار کوتاه
محمود باهنر، مدیر کل زندان‌های استان سمنان در نشست خبری هفته قوه قضاییه
محمود باهنر، مدیر کل زندان‌های استان سمنان در نشست خبری هفته قوه قضاییه

مدیر کل زندان‌های استان سمنان تاکید کرد: انتقال زندان‌های درون‌شهری به خارج از شهر، اولویت اصلی استان در سال جاری

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان به مناسبت هفته قوه قضاییه در گفتگو با خبرنگاران از پیگیری‌های گسترده این اداره کل برای تسریع در ساخت پروژه‌های زندان جدید سمنان و دامغان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر با بیان روند پیشرفت پروژه‌های زندان‌های استان گفت: انتقال زندان‌های داخل شهرها که عمدتا فرسوده نیز می‌باشند یکی از اولویت‌های اصلی دستگاه قضایی است و ما در همین راستا پیگیری‌های گسترده‌ای را در شش ماه اخیر برای تسریع در ساخت پروژه‌های زندان جدید سمنان و دامغان به انجام رسانده‌ایم.

وی از تشکیل یک کارگروه از سوی استاندار سمنان برای پیگیری دو پروژه زندان دامغان و سمنان خبر داد و افزود: این کارگروه موظف شده که هر ۱۵ روز یک‌بار گزارشی از میزان پیشرفت فیزیکی این دو پروژه به استاندار ارائه و زمینه را برای انتقال هرچه سریع‌تر زندان‌ها به خارج شهر فراهم کند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان با بیان اینکه مسکن و شهرسازی استان مجری احداث این دو پروژه است خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به این دو پروژه تخصیص داده شده و تلاش می‌شود در آینده نزدیک زندانیان از این دو زندان فرسوده تخلیه و به زندان‌های جدید منتقل شوند.

باهنر از فرسودگی زندان‌ها به عنوان یکی از مهمترین مشکلات این اداره کل نام برد و با اشاره به فرسوده بودن زندان‌های سمنان، دامغان و گرمسار گفت: فرسوده بودن زندان‌ها سبب شده که علاوه بر افزایش هزینه نگهداری زندانیان در این زندان‌ها، مشکلات زیادی در انجام اقدامات اصلاحی و تربیتی داشته‌ باشیم.

وی همچنین از جمعیت کیفری بالا و کاهش سرانه فضای نگهداری زندانی به عنوان یک چالش پیش روی زندان‌ها نام برد و با گلایه از بودجه پایین این اداره کل اظهار کرد: میزان بودجه و اعتبارات زندان‌های استان هیچ تناسبی با حجم ماموریت‌های ما ندارد و انتظار می‌رود که مسوولان نگاه ویژه‌تری به زندان‌های استان داشته باشند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان در ادامه با اشاره به سه جرم با فراوانی بالا در زندان‌های این استان گفت: ۵۲ درصد زندانیان استان سمنان مربوط به جرائم موادمخدر، ۲۶ درصد مربوط به سرقت و ۸ درصد مربوط به جرائم علیه اشخاص است.

مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان در ادامه با اشاره به سیاست‌های قوه قضاییه در رابطه با کاهش جمعیت کیفری زندان‌های کشور عنوان داشت: خوشبختانه با کمک مقامات محترم قضایی استان، تعداد ورودی به زندانهای استان در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، با کاهش روبرو بوده است که امیدواریم با همکاری خوب رییس کل محترم دادگستری و دادستان محترم مرکز استان، در سال جاری نیز شاهد کاهش ورودی به زندانها باشیم.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*