سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور
سروش
آپارات
وقتی نتیجه خدمت جهادی و مشارکت دستگاهها به بار می نشیند
جشن آزادی 72 زندانی جرائم غیرعمد خوزستان در زندان مرکزی اهواز برگزار شد
وقتی با رویکرد خدمت جهادی، 72 زندانی جرایم غیرعمد از زندانهای خوزستان آزاد میشوند. شرکتهای اکسین و فولاد خوزستان در اجرای رسالت اجتماعی خود، با محوریت دادگستری کل، ستاد دیه استان و مشارکت سپاه خوزستان، موجبات آزادی 72 زندانی جرائم غیر عمد از اهواز و شهرستان های تابعه استان خوزستان را فراهم ساختند.
به گزارش روابط عمومی زندانهای خوزستان، در مراسمی که به همین منظور  در زندان مرکزی اهواز - با حضور رئیس کل دادگستری، معاون هماهنگی سپاه  خوزستان و جمعی از مدیران اجتماعی و حمایتی و مدیران عامل شرکتهای اکسین اهواز و فولاد استان ترتیب یافت،  زندانیان پس از دریافت کلام الله مجید و شاخه گل توسط مسئولین حاضر، از زندان آزاد و به آغوش جامعه بازگشتند .
بنابر این گزارش ، رییس دادگستری استان خوزستان در این مراسم گفت:  موجب خرسندی و افتخار است که بواسطه تامین امنیت که نتیجه کار و تلاش دستگاه قضائی، نهادهای امنیتی و انتظامی و سپاه است، رونق اقتصادی در بستر امنیت ممکن شده است و در همین فضا ، شرکتهایی مانند فولاد و اکسین علاوه بر تحقق رسالت خود در تحقق منویات مقام معظم رهبری پیرامون  جهش تولیدو مدیریت و ارایه خدمات پرسنلی خود، در عرصه اجتماعی نیز حضور و یاری رسان قشر زندانیان بی بضاعت و جرایم غیر عمد هستند. 
حجت الاسلام دکتر صادق مرادی خاطر نشان ساخت: برای تامین امنیت استان همه باید مشارکت کنند ، امنیت هزینه دارد و همه میبایست همکاری نمایند، مشارکت شرکتهایی مانند اکسین و فولاد هم برای رهائی زندانیان جرایم غیر عمد، مصداق این دیدگاه است زیرا کاهش جمعیت کیفری زندانیان واجد شرایط، از تسری جرم در خانواده ها و وابستگان بی سرپرست آنان پیشگیری میکند و این امنیت اجتماعی را ارتقا میدهد.
نماینده عالی قوه قضائیه در خوزستان با اشاره به پیگیری های قاطع این دستگاه در حمایت از تولید و رونق اقتصادی در استان و کمک به شرکتهای مختلف  برای پیشگیری از  تعطیلی آنها ، از ماموریت پیش از این آئین خود در تهران و پیگیری مسائل استان خصوصا شرکتهای دارای چالش و مشکل  طی دیدار با دادستانی کل کشور  خبر داد و خاطر نشان ساخت: در  دیدار با حضرت آیت الله دکتر رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه ، گزارش اقداماتی که منجر  به آزادی این 72 زندانی گردید ، محضر ایشان ارایه شد که ضمن ابزار خرسندی از آن و سلام به مردم  شریف استان، از بانیان  این اقدام خیر خواهانه و ارزشمند تشکر نمودند.
 رئیس شورای قضائی خوزستان با بیان اینکه آزادی این افراد یک روی ماجراست و روی دیگر آن زندگی  پس از آزادی آنان  و مراقبتهائی که برای دوران پس از آزادی  این افراد  ضروریست افزود: همه نهادها و شرکتها  اگر بتوانند  برای اشتغال مفید پس از آزادی  زندانیان  اقدامی انجام دهند ؛ قطعا در پیشگیری از عود جرم و بازگشت به زندان آنها بسیار مؤثر است و ما نیز این هدف  را از مبادی مختلف پیگیری نموده  و ازهر فرد و مجموعه ای که خدمتی در این زمینه انجام دهد قدردانیم .
 رییس کل دادگستری استان در ادامه با اشاره به اینکه رقم  55 میلیارد تومان ، مبلغ  قابل توجهی بوده که  که این افراد بخاطرش در زندان بودند گفت: 37 میلیارد آن با تهمیدات قضائی و قانونی  و 16 میلیارد نیز تخفیف از شکات اخذ شده و این اقدام برای آزادی افرادی که به سبب جرایم غیر عمد به زندان افتاده اند، حقیقتا ارزشمند است و جا دارد نهضت آزاد سازی اینگونه افراد در جامعه ایجاد شود .
وی در خاتمه با بیان اینکه این زندانیان 67 نفر متعهل و ما بقی نیز سرپرست خانواده بوده اند خاطر نشان ساخت:  نجات این افراد با اقدامات پیش گفت و کمکهای  دو شرکت فولاد و اکسین  خوزستان که علاوه بر درخشش در تولید و رشد خوبی که در جهش تولید داشته اند،  در مسئولیت های اجتماعی و امور اینچنینی نیز پیشگام هستند، موجب کاهش آسیبهای اجتماعی و اثرات مجازات حبس بر خانواده های زندانیان میگردد لذا تاکید میکنیم  که لازم است همه مجامع کمک کنند تا  افراد اینچنینی  که انگیزه مجرمانه نداشته اند از زندان آزاد و  پس از آزادی هم مورد حمایت قرار گرفته و به جامعه بازگشت سعادتمندانه ای داشته باشند.  
 
 در این مراسم که بصورت زنده از شبکه 5 سیما"استان خوزستان  " نیز پوشش خبری داده میشد، مدیر عامل ستاد دیه خوزستان نیز ضمن تبریک حلول ماه ربیع الاول و خیر مقدم به مسئولین حاضر در آئین و تشکر ویژه از لطف و محبت سخاوتمندانه مدیران عامل شرکتهای فولاد خوزستان و اکسین اهواز ، این همت بلند و سخاوتمندانه را  موجب آزادی 72 پدر و نان آور خانواده عنوان کرد و این همت بلند را  کمنظیر توصیف کرد .
وی افزود گفت: از این 72 زندانی  47 نفر جرایم مالی غیر کلاهبرداری،  23 نفر مهریه  و 2 نفر به سبب بدهی دیه غیر عمد در زندان محبوس بودند.
حجت الاسلام هاشم نیا با ارایه گزارشی از شرایط مالی منجر به گرفتاری این تعداد زندانی در زندان شده بود ، خاطر  نشان کرد:  مبلغ کل بدهی این افراد 55 میلیارد تومان  بود که با حمایت ویژه رئیس کل دادگستری استان و همکاری ارزشمند قضات و با  ارفاقات قضایی از قبیل  قبول اعسار، تعدیل و...،اخذ تخفیف و گذشت از شکات  و کمک شرکتهای اکسین و فولاد ، موجبات آزادی زندانیان فراهم شد.
مدیر عامل ستاد دیه خوزستان با بیان اینکه 37 میلیارد تومان از بدهی این افراد  به صورت اعسار (قسطی) پرداخت می‌شود، بیان کرد: 450 میلیون تومان نیز توسط ستاد دیه استان برای آزادی این زندانیان جرائم غیر عمد پرداخت و موجب شد در این طرح که شروع آن از ماه محرم و صفر و به برکت این ایام ، سفینه النجات نامگذاری شد ، شاهد آزادی 72 زندانی جرایم غیر عمد باشیم.
وی در خاتمه با بیان اینکه در سه ماهه گذشته 80 زندانی جرایم عمد نیز آزاد د شده اند، گفت: از سال  94  تا کنون بیش از 2500 زندانی  توسط ستاد دیه و با کمک خیرین از زندان آزاد شده اند. 
سرهنگ حاجتی معاون هماهنگی سپاه پاسداران استان خوزستان از مدیران عامل دو شرکت که در امور خیر پیش قدم هستند تجلیل کرد با تقدیر از عملکرد دو شرکت در امور عام المنفعه گفت: ای کاش در خوزستان 10 تا مدیر از جنس مدیرعامل فولاد و فولاد اکسین داشتیم.
وی گفت این افراد بدلیل مشکلات مالی کوچک و غیر عمد درگیر زندان هستند و بسیاری از آنها افراد تکنسین و اهل فن هستند بدلیل بدهی و یا دیه غیر عمد گرفتار هستند.
این مقام ارشد نیرهای مسلح استان  خطاب به زندانیانی که در شرف آزادی قرار گرفته اند خاطر نشان ساخت:بسیاری از زندانیان دارای فن و مهالرت هستند لذا توصیه و تاکید ما به شما این است که با دعای خیر، یاری گر معنوی مسئولینی باشید که خادم و خیر خواه مردم هستند، باید دنبال کار درست پس از آزادی باشید و باید با همت خودتان جامعه را درست کنید و زندگی درستی در پیش گیرید .
وی با بیان اینکه ما 144 واحد تعظیل یا دارای مشکل داریم، خواستار حمایت رییس کل دادگستری خوزستان برای حمایت از این واحدها و فراهم شدن فرصت اشتغال مردم در این مراکز شد   و گفت: این گونه خدمات تجلی جامعه امام علی است ، جامعه ای که همه با هم همت در خدمت به مردم و نجات گرفتاران مستحق کمک دارند. 
مهندس محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان به عنوان حامی اصلی این برنامه گفت، شرکت فولاد خوزستان در راستای انجام تعهدات اجتماعی خود همواره این دسته برنامه انسان دوستانه را دستور کار خود دارد و از فولاد اکسین نیز که در این مراسم مشارکت داشته تقدیر نمود و همچنین اعلام آمادگی کرد که در ایام دهه فجر نسبت به آزاد سازی تعدادی دیگر از زندانیان جرایم غیر عمد اقدام نماید.
 
همچنین دکتر یارعلی زاده نایب رئیس هیئت مدیره فولاد اکسین در این مراسم با بیان اینکه شرکت فولاد اکسین خوزستان یک شرکت ملی است که سهام دار آن میلیون ها نفر تحت پوشش تامین اجتماعی و بازنشستگان هستند و در نهایت تلاش های این شرکت نفعش باید به همه برسد. وی حرکت رو به رشد شرکت در مسیر تولید این امکان را ایجاد کرده که اکسین بیشتر از گذشته در حوزه مسئولیت های اجتماعی خود در استان خوزستان فعال تر باشد، اظهار امیدواری کرد این روند تداوم داشته باشد.
لازم به ذکر است شرکت فولاد اکسین خوزستان از ابتدای سال 1399 با نگاه ویژه به مسئولیت های اجتماعی خود در این زمینه ایفای نقش کرد که از جمله می‌توان به اهدای هزار بسته معیشتی در نیمه اول امسال اشاره کرد.انتهای پیام/
 
تاریخ:
1399/08/01
تعداد بازدید:
92
منبع:
روابط عمومی اداره کل زندانهای خوزستان
واژگان کلیدی
RatingTitle
:2 :2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور است.
Powered by DorsaPortal