سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور
سروش
آپارات
رئیس سازمان زندان ها واقدامات تامینی وتربیتی کشور :
امر اصلاح و تربیت در زندان بنیاد فرهنگی می طلبد
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: برای توسعه فعالیت های فرهنگی در زندان ها تاسیس "بنیاد فرهنگی" را در دستور کار قرار داده ایم تا بتوانیم با استفاده از مشارکت علما، نخبگان و دانشگاهیان برنامه جامع فرهنگی و تربیتی را برای زندانیان تدوین کنیم.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: برای توسعه فعالیت های فرهنگی در زندان ها تاسیس "بنیاد فرهنگی" را در دستور کار قرار داده ایم تا بتوانیم با استفاده از مشارکت علما، نخبگان و دانشگاهیان برنامه جامع فرهنگی و تربیتی را برای زندانیان تدوین کنیم.
محمد مهدی حاج محمدی در جریان دیدار با علیرضا پناهیان ، استاد حوزه ودانشگاه افزود : امروز نیازی به هدف گذاری جدید در عرصه زندانبانی نداریم چرا که اهداف اصلی و زیربنایی قبلاٌ توسط امام عزیز(ره) و رهبر معظم انقلاب«مدظله العالی» تبیین و ارائه شده است اما آنچه امروز مایه ناراحتی می باشد این است که علیرغم زحمات و تلاش های مدیران قبلی، فرمایشات وانتظارات مقام عظمای ولایت در زندان ها به خوبی اجرا نشده است.
وی خاطر نشان کرد : در دوره مدیریت جدید تمام تلاش ما تحقق این جمله ایشان است که فرمودند:"زندان باید به آموزشگاه نیکی ها تبدیل شود".
عضو شورای عالی قضایی اظهار داشت: با حضور آیت الله رئیسی در راس قوه قضائیه موانع مشارکت نهادهای مردمی رفع شده و ما می خواهیم از این بستر برای پیشبرد اهداف فرهنگی استفاده کنیم.
وی ادامه داد: ما می خواهیم از حالت تصدی گری خارج شویم و فرصت هایی را برای اهل فرهنگ، اهل تربیت و اهل اقتصاد فراهم کنیم تا با استفاده از توانمندی آنان به ویژه گروه های جهادی برنامه های فرهنگی و اشتغال و حرفه آموزی را در زندان ها توسعه دهیم.
این مقام قضایی بیان داشت: مجازات ، صرفاً حبس نیست و می توان از مجازات های جایگزین همانند مشارکت متهمان و خطاکاران در برنامه های اجتماعی و فرهنگی قبل از ورود به زندان نیز استفاده کرد. برنامه های فرهنگی متناسب با شخصیت زندانی باشد
حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان ، نیز اظهار نمود: برای اجرای برنامه های فرهنگی متناسب با نیازهای زندانیان لازم است محتواهای مناسب در قالب های مختلف تهیه و ارائه شود.
وی افزود: همه باید از روش های غلط و تجربیات گذشته درس بگیریم و نباید برای تمام زندانیان یک برنامه واحد ارائه کنیم بلکه با بررسی ویژگی های بومی و منطقه ای و تیپ شناسی افراد متناسب با شخصیت هر فردی بسته فرهنگی مناسب تهیه کنیم.
پناهیان گفت: فقر و فساد ریشه در نظام سرمایه داری و تفکرات افراد غرب زده دارد و باید تفکر انقلابی را برای مقابله با این جریان ها تقویت کنید.
پناهیان به ضرورت توجه به خانواده های زندانیان نیز پرداخت و اظهار داشت: نباید خانواده زندانیان را فراموش کنید و ضمن رسیدگی به مشکلات آنان باید کانال های ارتباطی خوب و مداوم با آنها داشته باشید تا خدای ناکرده آنها به علت حضور سرپرست در زندان دچار مشکلات مضاعف نشوند.
وی در ادامه به موضوع اشتغال زندانیان نیز اشاره کرد و گفت: در موضوع اشتغال مهم تر از بحث درآمدزایی و انجام فعالیت اقتصادی باید به علت و فلسفه کار پرداخت که مهمترین آن حفظ عزت و توجه به شخصیت زندانیان است.
این استاد حوزه ودانشگاه تصریح کرد: وقتی نگاه ما به کار و اشتغال به عنوان بخشی از فعالیت های اصلاحی و تربیتی باشد آن وقت باید به دنبال توسعه اشتغال در زندان ها متناسب با وضعیت زندانیان با در نظر گرفتن شاخص های مختلف از جمله شخصیت افراد، توانمندی و استعداد آنان و ویژگی های بومی و منطقه ای باشیم.
پناهیان اظهار داشت:یکی از کارهای مهم در زندان ها این است که فرصت شکوفایی استعداد و توانمندی های صحیح افراد را در زمینه های درست فراهم نماییم.
در پایان این دیدار بر همکاری سازمان زندان ها و حوزه های علمیه در راستای برنامه ریزی و سیاست گذاری فرهنگی و کمک به تولید محتواهای مناسب به ویژه در بخش امور تربیتی و دینی زندانها تاکید شد. انتهای پیام/
تاریخ:
1399/04/04
تعداد بازدید:
977
منبع:
RatingTitle
:3 :15
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور است.
Powered by DorsaPortal