سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور
سروش
رئیس سازمان زندان ها:
اولویت سازمان زندان‌ها بلاتردید شما زندانبانان هستید
رئیس سازمان زندان ها در سفر به استان سیستان و بلوچستان با حضور در شهر زاهدان، پای درد و دل همکاران زندان نشست.

حاج محمدی در این دیدار صمیمی با اشاره به برخی صحبت ها که سفرهای استانی رئیس سازمان را بیشتر برای زندانیان تلقی نموده است، گفت: قطعا و بلاتردید اولویت ما، شما زندانبانان هستید.

بخش هایی از صحبت های مهم ریاست سازمان به شرح ذیل است:

اگر در مورد مأموریت زندانبانی، روزی مسئولی می گفت، فلسفه آن نگهبانی و انبارداری است، حتما مورد رنجش خاطر شما به عنوان افراد صف اول این ماموریت، می گردید.

اگر بگوییم ما نگهبان و انباردارنیستیم، سوال مطرح می شود که ما چه هستیم؟ ماموریت ما چیست؟

پاسخ روشن است، ما همانی هستیم که حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بارها و بارها فرمودند و علی القاعده ما نمی توانیم بگوییم که این بزرگواران نکات خیلی آرمانی و ایده آل را مطرح کرده اند، واقعیتش این نیست. پس ما در ماموریت زندانبانی به دنبال اصلاح و تربیت و تغییر و تحول هستیم برای کسانی که در شرایط دیگر هیچ وقت نخواستند که تن بدهند به یک آموزشی، یعنی صبر نمی کردند که یه سری نکاتی را بشنوند یا بفهمند یا روی آن فکر کنند. اینجا نتیجه آن توقف نکردن ها و گوش نکردن ها این شده است که امروز در زندان متوقف شده اند و در 24 ساعت در اختیار ما و به قولی تسلیم تصمیمات ما هستند. حال این هنر ما است که چه بگوییم. چطور بگوییم. و چه کاری را انجام بدهیم.

دوستانی که در زندان هستند می دانند که این جمعیت کیفری و این مهمانان ما همگی انسان های شرور و جنایتکار نیستند بلکه بخش قابل توجهی از آنها کسانی هستند که اگر ما هم شرایط آنها را داشتیم، شرایط مالی، خانوادگی، کاری و... چه بسا همین اتفاق برای ما می افتاد.

 

این موضوع ما را به این نتیجه می رساند که حتما باید با یک نگاه مهربانانه و دلسوزانه ای وارد شویم.

اینطورگفته شدکه در سفرهای استانی بیشتر وقت به زندانیان اختصاص داده می شود و بیشتر تمرکز و توجه برای زندانیان است نه زندانبان. به نظر این نمی تواند برداشت درستی باشد اساساً این مقایسه بین زندانی و زندانبانی صحیح نیست. لازم می دانم عرض کنم که بلاتردید اولویت شما هستید. زندانی مهمان ماست و یک روزی می رود و شما هستید که می مانید و آن هدف متعالی و آرمانی در بحث تعلیم و تربیت را قرار است محقق کنید به شرطی که شان و منزلت و جایگاه برای خود قائل باشید.

اگر کسی زندانبان را به حساب نیاورد و اگر بنا شد ما طوری عمل کنیم که زندانبان آن شان و منزلت و جایگاه شایسته را در نظر عموم مردم پیدا کند، باید از خودمان شروع کنیم، نکته این است که شک نکنید اولویت ما شما هستید، ما عاشق آن زندانبانی هستیم که عاشق زندانی باشد و دل مشغولی ما آن زندانبانی است که دائم دل مشغولی زندانی را داشته باشد و شما می دانید که ما قرار نیست انباردار باشیم و قرار است مربی باشیم. آموزگار باشیم و قرار است انشاءالله فرمایش حضرت آقا و دغدغه ایشان برای تبدیل زندان به آموزشگاه نیکی ها برطرف شود.

از روزهای اول شروع به کار، ما یک خط ارتباطی مستقیم را ایجاد کردیم به عنوان «مشعل».

بینی و بین الله قصد ما این بود که شما عزیزان بواسطه این خط بدون واسطه و نگرانی دغدغه ها و گلایه ها و پیشنهادات خود را مطرح کنید و البته در وهله دوم این فرصت در اختیار زندانیان باشد که نکات خود را مطرح کنند، حتما ما هم اشتباهاتی داریم و زندانی و خانواده زندانی باید بتواند مشکلات خود را بگوید.

این سامانه مشعل و این خط ارتباطی یک فرصت است برای اینکه شما دغدغه نداشته باشید که می خواستیم به یک نحوی درد دل خود را به رئیس سازمان منتقل کنیم، از این خط ارتباطی ان شاءالله استفاده کنید.

 

برای اینکه در این ماموریت سخت و پر خطر کمتر اذیت شویم، بخشی از دغدغه های منطقی شما باید از سوی مدیران برطرف شود، ولی بخش قابل توجهی از آن با تغییر نگاه خود ما محقق می شود. مادامی که در امور شخصی، خانوادگی، اجتماعی ما دائم خودمون رو جای شاکی قرار دهیم و همیشه از موضع طلبکار صحبت کنیم، قطعا اتفاق خوبی نمی افتد چون آرامش ایجاد نمی‌شود.

در کلام بزرگان و معصومین هم به ما توصیه شده است که آدم های خوب همیشه خود را در موضع متهم قرار می دهند، دائم در امور مختلف یقه ی خود را میگیرند و دائم خودشان را محاکمه می کنند. قرآن می فرماید: فهم لانفسهم متهمون، آنها کسانی هستند که دائم یقه خودشان را می گیرند.

دغدغه های شما را تا حدی شنیده ایم، تا حدی می دانیم و بخش کمی از آن در این جلسه مطرح شد ما هم وظیفه خود می دانیم که تا حد امکان آنها را پیگیری کنیم تا شما بتوانید با آرامش خاطر بیشتری در ماموریت زندانبانی خدمت نمایید.

خداوند می فرمایند: خودم جبران می کنم کار و زحمت بنده ای که کاری را انتخاب کرده که معمولا آدم ها از آن فراری هستند.

در کل زندانبانی کار سخت و پرزحمتی است و زندانبانی در سیستان و بلوچستان سخت تر و پر زحمت تر.

اگر ما بخواهیم به شرایط ایده آل خدمت برسیم که هم خودمان لذت ببریم و هم در خودمان آرامش ایجاد بکنیم و هم دیگران این شغل زندانبانی ما را محترم بدانند، مستلزم این است که واقعا به معنای واقعی مددکار باشیم و البته نه فقط مددکار بودن بلکه مددکار غمخوار باشیم، یعنی راه سومی نیست. یا ما قرار است که دست این بندگان گرفتار و دربند را بگیریم و مسیر زندگی این ها را عوض کنیم یا قرار است بی خیال باشیم و فقط نگهبانی بدهیم و انبارداری کنیم.

ما قرار است بواسطه زندانیان نجات پیدا کنیم و اگر خدا به ما و شما توفیق دهد که با چنین باوری ماموریت خود را دنبال کنیم، آن وقت همه زحمات را به جان خواهیم خرید.

بعضی مواقع خود آدم می تواند با یک تغییر نگاه یک آرامشی برای خود ایجاد کند، یکی این است که، فراموش نکنیم آن روزی که خواستیم استخدام شویم، نذرها کردیم، قول دادیم، عهد و پیمان بستیم. افرادی که حاضر هستند با همین شرایطی که ما خیلی از آن گله مندیم کار کنند. باید بر سر قول و عهدمان باشیم. ما می دانستیم که کار زندانبانی یعنی چی، ما می دانستیم که خدمت در زندان سراوان و چابهار و ایرانشهر یعنی چه، خودمان انتخاب کردیم و نذر هم کردیم پس قابل قبول نیست که با گذر از یک مرحله، شروع کنیم به گلایه کردن یا کم گذاشتن، یادمان باشد ما با آدم هایی سر و کار داریم که کسی را ندارند.

بعضی از امور جز قواعد و سنت های الهی است، باید ترسید از آه کسی که جز خدا کسی را ندارد. اگر خدایی نکرده این گله کردن ها و این سر عهد و پیمان نبودن ها باعث شود که ما کم بگذاریم، نیازی به حفاظت و بازرسی و هیئت تخلفات نیست، ما خودمان چوب آن را می خوریم. سخن این است که در راستای آن آرامش، قول و قرار را فراموش نکنیم، این از زاویه نگاه شما است، اما به این معنا نیست که ما مشکلات شما را فراموش کنیم، حتما نسبت به دغدغه های منطقی شما ما عهد و پیمان بستیم که بیشتر از دیگران ان شاءا لله دنبال کنیم و بتوانیم با یک آسودگی ماموریت خطیر و پرارزش شما در دستگیری از برخی گناهکاران که آمدند اینجا که اصلاح شوند و متنبه را پشتیبانی نماییم تا ان شاءالله آن اتفاق مبارک با مجاهدت و تلاش شما بیافتد.

والسلام

تاریخ:
1399/06/24
تعداد بازدید:
1976
منبع:
واژگان کلیدی
RatingTitle
:3 :32
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور است.
Powered by DorsaPortal